Jen těžko bychom hledali univerzálnější domácí přípravek z konopí, než je obohacený kokosový olej. Slouží jako základ léčivé konopné kosmetiky, ale stejně dobře jej využijeme i v kuchyni.
Základů konopných výrobků je celá řada a nejspíš už jste se setkali s klasickou lékařskou vazelínou, sádlem nebo alkoholem. Každý z nich má své klady i zápory a nejlepší je vyzkoušet, co bude vyhovovat právě vám.
S olejem vyráběným z plodů kokosovníku ořechoplodého (Cocos nucifera) se příjemně pracuje a hlavně obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, které umocňují účinky konopí.
Před zpracováním je nejprve třeba teplem aktivovat kanabinoidní kyseliny.
Velkou výhodu představuje i možnost univerzálního využití nejen k aplikaci na kůži v podobě konopné masti, ale i k přípravě pochutin všude tam, kde jsou použity tuky. Dnes si představíme základní návod na olej a vyzkoušíme variantu receptu populární domácí masti z marihuany, která ulevuje při artritidě a má další zajímavé účinky.
Co budeme potřebovat:
- 4 díly kokosového oleje v bio kvalitě
- 1 díl sušených květů konopí
- 8 dílů převařené či filtrované vody
- velký hrnec a o něco větší mísa z varného skla
- plech, pečicí papír
- utěrka, dřevná vařečka
- lis na brambory (nemusí být)
- uzavíratelné nádoby k uskladnění
Příprava bylinek
Vhodné uskladnění usušených bylinek po sklizni je velmi důležité. Ideální jsou uzavíratelné dřevěné nebo skleněné nádoby umístěné ve tmě a chladu. Před použitím bylinky důkladně prohlédneme a zkontrolujeme, jestli v nich během skladování nevznikla plíseň. Na místě je opatrnost, neboť plísně mohou způsobovat alergické reakce a další zdravotní komplikace. Ke zpracování se nejlépe hodí menší květy a okvětní lístky obalené třpytivou pryskyřicí, které obsahují největší množství účinných látek.
Dekarboxylace
Před zpracováním je nejprve třeba teplem aktivovat kanabinoidní kyseliny (THCA, CBDA, CBNA aj.) a přeměnit je tak na kanabinoidy (THC, CBD, CBN), které stojí za velkou částí léčebných účinků konopí. Tomuto procesu se říká dekarboxylace a snadno ho zvládneme i v domácích podmínkách. Sušené květy jemně podrtíme rukama na hrubší směs a vysypeme do pekáčku vyloženého pečicím papírem tak, aby bylo dno pokryté vrstvou vysokou jeden až dva centimetry.
Neměly by mezi nimi vznikat velké mezery, nesmí být ale ani navrstveny na sobě. Pečeme v elektrické troubě vyhřáté na 120 °C po dobu přibližně 30–60 minut na klasický režim bez využití horkého vzduchu. Vlhký materiál je vhodné propékat o něco déle, suššímu stačí kratší doba. Nikdy se nesmí objevit kouř.
1. Parní lázeň
Na sporáku si zatím nachystáme parní lázeň, ve které budeme olej připravovat a která nám pomůže předejít přepalování při výrobě. Velký hrnec naplníme asi do třetiny vodou a přivedeme ji k varu. Přes hrnec přehodíme utěrku a na ni položíme mísu z varného skla, která musí mít o něco větší průměr než hrnec. Cíl je, aby byla mísa zahřívána jen uvolněnou párou z vařící vody a vody se nedotýkala.
2. Macerace
V parní lázni rozpustíme kokosový olej, do něj vsypeme ještě teplé konopí a pomocí dřevěné vařečky směs důkladně promícháme. Přidáme litr převařené či filtrované vody, která nám pomůže olej detoxikovat a odstranit z něj nečistoty a rostlinná barviva. Voda nám usnadní také kontrolu teploty výroby – jakmile se začne odpařovat a objem ubývá, víme, že jsme dosáhli maximální vhodné teploty a vodu dolijeme. Směs zahříváme přibližně dvě hodiny. Následně ji odstavíme, necháme vychladnout, přikryjeme a dáme do ledničky. Druhý den slijeme tmavě zelenou vodu ze dna mísy, která se oddělila od vrstvy tuku a bylinek. Tento postup opakujeme celkem třikrát. Po posledním vychladnutí uděláme v tukovém škraloupu díru, slijeme zbytky vody a olej s bylinami necháme sedm dní uležet v chladu a temnu.
3. Filtrace
Po odležení olej znovu rozehřejeme v parní lázni a přes čisté, přežehlené jemné plátno z nebarvené látky přecedíme do čisté mísy. Ideální je použít klasický lis na brambory, který pomůže dostat z bylinek ty nejcennější látky. K filtrované směsi přilijeme ještě naposledy cca dva díly čištěné vody, důkladně promícháme a necháme olej znovu zatuhnout v chladu. Druhý den slijeme vodu, tukový základ vyndáme z nádoby a důkladně ze všech stran osušíme od posledních kapek papírovou utěrkou. Je důležité, aby v oleji nezbyla žádná voda, která by mohla způsobovat plesnivění. Hotový olej rozpustíme a rozléváme do předem vyvařených skleniček. Olej skladujeme až jeden rok v chladu a temnu.
Tip: Olej ani masti nikdy nepoužíváme na otevřené a hnisavé rány – mastnota v nich udržuje horkost a může podporovat zánět.
2 Komentářů
Dobrý den.
Jen prosím o upřesnění výroby kokos. oleje s konopím. Ten poměr dílů je váhový nebo objemový? 4 díly k.oleje, 1 díl květů, a 8 dílů vody.
Děkuji
J. Albrecht
Opravuji mejl na:
jirialbrecht.3@seznam.cz