Dnes proběhla schůze expertní pracovní skupiny, na níž byl národním protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem představen přípravný dokument k chystané změně konopných zákonů. Podle očekávání se v něm píše o povolení samopěstování dospělým osobám, možnosti vzniku konopných společenských klubů, ale jedna zásadní součást původně debatovaných změn chybí: regulovaný trh.
K dokumentu se již ve společném stanovisku vyjádřily tři konopné organizace, které zastupují prakticky celý konopný sektor a komunitu v České republice: oborový klastr CzecHemp, Asociace bezpečného konopí a spolek Legalizace.cz.
Dovolím si citovat z prohlášení, které najdete v kompletním znění například na tomto odkazu: „Všechny tři organizace se shodují v tom, že reforma nefunkčních prohibičních zákonů je nezbytná, zároveň upozorňují, že neexistence regulovaného trhu je pouze polovičatým řešením. Povolení samopěstování i konopných klubů jsou dva velmi důležité kroky správným směrem, nicméně neřeší jeden z hlavních problémů, jenž je důsledkem současného represivního přístupu: obrovské a neustále rostoucí zisky ilegálních producentů a dealerů, kteří představují největší riziko pro mládež, potažmo celou společnost.“
Je veřejně známou skutečností, na kterou upozornil i Vobořil v rozhovoru v Hospodářských novinách z 9. ledna, že absence regulovaného trhu je důsledkem odporu KDU-ČSL jakožto jediné strany ve vládnoucí pětičlenné koalici, jež s tím má zásadní (dodejme zejména ideologický) problém. V této souvislosti jsem požádal Jindřicha Vobořila o krátký exkluzivní rozhovor:
Proč by v návrhu legislativních změn měl být i regulovaný trh?
Protože základní problémy spojené s konopí v tuto chvíli vytvářejí černý trh. Model založený pouze na samopěstování, případně možnost delegovat toto právo na nějaké kluby, nijak neovlivní většinu černého trhu. Regulovaný trh, jak s ním máme zkušenost u legálních drog, ať je to u tabáku nebo u alkoholu, dokáže preventivně fungovat líp. Na to máme zase všechny statistiky, kde vidíme, že tam, kde se zavedl přísně regulovaný trh třeba u alkoholu, spotřeba klesá. Oproti tomu tam, kde je prohibice, spotřeba většiny nelegálních látek neustále roste. Takže z pohledu prevence je komerční model – ale s velmi přísně regulovaným trhem – lepším řešením než prohibice.
Jak o tom přesvědčit lidovce a další konzervativní odpůrce jakýchkoli změn v této oblasti?
Na to asi nejsem expert a dlouhodobě se mi to nedaří. Nejde jenom o KDU-ČSL, ale celkově o konzervativnější část politického spektra, která z toho má obavy. Ty jsou navíc živené nepřesnými informacemi o tom, že když to někdo někde údajně zavedl, tak to nefungovalo dobře nebo to dokonce zhoršilo situaci. Většinou jde ale o špatnou interpretaci statistik, než že by to tak doopravdy bylo. Věřím, že postupně se prostě v různých zemích ukáže – a doufám že i u nás –, že ty obavy byly liché.