O pátém ročníku mezinárodní konference o léčbě konopím ve slovinské Lublani jsme krátce psali v editorialu posledního vydání Konopí. V jejím průběhu byly předními světovými vědci a lékaři prezentovány výsledky celé řady velmi zajímavých výzkumů.
Konference se konala 4. a 5. října v reprezentativních prostorách hotelu Grand Hotel Union přímo v srdci hlavního slovinského města a provázel ji velký zájem laické i odborné veřejnosti. Pojďme se nyní seznámit s tím nejzajímavějším, co od celkem čtrnácti přednášejících zaznělo.
Pacienti užívající i konopí žili o něco déle než ti, kteří se léčili pouze chemoterapií.
Páteční program zahájil uznávaný neurolog David Neubauer, který je vedoucím oddělení dětské neurologie na Lékařské fakultě Lublaňské univerzity a v této oblasti publikoval více než sto odborných prací.
Naděje pro malé epileptiky
V posledních letech je jedním z hlavních předmětů zájmu dr. Neubauera konopí a v něm obsažené kanabinoidy, které začal aplikovat dětským pacientům s těžkými formami farmakorezistentní epilepsie.
Nejprve ve formě syntetického CBD (nikoli rostlinného původu), které mělo v první vypracované studii vynikající výsledky: „Celkově došlo k 77procentnímu snížení záchvatů a u 21 procent dětí zmizely záchvaty úplně.“
V další fázi se tým dr. Neubauera zaměřil na pozorování malých epileptických pacientů, kterým jejich rodiče podávají extrakty rostlinného původu s vysokým obsahem CBD, ale zároveň i dalšími kanabinoidy, terpeny a jinými látkami obsaženými v konopí. Tyto extrakty jsou připravovány ilegálně, ale následně jsou testovány na obsah účinných látek a přítomnost možných škodlivin tak, jak se to běžně dělá v zemích, kde jsou konopné extrakty legální v léčbě.
V rámci sledování těchto pacientů vyplňovali jejich rodiče dotazníky, které ukázaly na ještě lepší výsledky než se syntetickým CBD. Jak komentoval dr. Neubauer: „Výsledky nás překvapily – zlepšení u svých potomků zaznamenalo 93 procent rodičů.
To odpovídá i nedávné observační studii dr. Dustina Sulaka, kdy podomácku vyráběné konopné přípravky vedly k určitému zlepšení u 86 procent z 272 pacientů a u 10 procent došlo k úplnému odeznění záchvatů.“
Podomácku vyráběné extrakty vedly k určitému zlepšení u 9 z 10 dětských epileptických pacientů.
Na druhou stranu dr. Neubauer upozorňuje, že „potenciální přínos domácích konopných přípravků nelze z těchto dotazníkových šetření brát jako směrodatný, protože se nejedná o klinické studie a pacienti v nich užívají různé přípravky a různé konopí.“
Sám nyní pracuje na dalších výzkumech, které budou srovnávat izolované kanabinoidy a takzvané širokospektrální extrakty (tj. vyrobené z konopné sušiny obsahující všechny možné látky). Jejich výsledky by měly být postupně prezentovány v nejbližších měsících.
(…)