Magazín Konopí
  • Domů
  • Rubriky
  • Aktuální vydání
  • Předplatné
  • Prodejní místa
    • Seznam trafik
    • Prodejní místa DVOJPACKu
  • Archiv
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Redakce
    • Kalendář akcí
    • Inzerce
    • Partneři
    • Kontakty
  • Vyhledávání
  • ENEN
Facebook Instagram Twitter YouTube SoundCloud

Konopí a léčba spoluzávislosti

27. září 2020 | Rubrika: Léčba
Ilustrace: Lazybastard.cz

Ilustrace: Lazybastard.cz

Termín „spoluzávislost“ neboli vzájemná závislost se poprvé objevil ve čtyřicátých letech minulého století a původně se jím většinou označovalo chování žen alkoholiček. Od té doby se tento pojem značně rozšířil a dnes již zahrnuje i chování lidí, kterých se ani nemusí drogová závislost přímo týkat. 

Podle studie z roku 2018 publikované v odborném časopise zaměřeném na výzkum závislosti International Journal of Mental Health and Addiction zahrnuje diagnóza spoluzávislosti časté kolísání mezi extrémními stavy, narušení identity a příznaky traumatu z dětství. 

Role traumatu

Psychiatři přišli se zjištěním, že pacienti se spoluzávislostí mají zároveň tendence k rozvoji posttraumatické stresové poruchy (PTSD). Tato souvislost je přitom oboustranná – pacienti s PTSD mají vyšší šanci, že se u nich rozvine spoluzávislost.

Pro léčbu závislosti je konopí významné především proto, že dokáže nahradit předmět fixace či závislosti.

Obě zmíněné diagnózy přitom často doprovází depresivní a úzkostné poruchy. U PTSD se navíc prokázala souvislost s chronickou bolestí a syndromem dráždivého tračníku (IBS), což jsou obtíže, které lze efektivně léčit konopím. 

Dr. Alexander Neuimister z Newyorské univerzity ve své studii publikované v roce 2013 uvedl: „Prozatím nemáme k dispozici jediný lék, který by byl vyvinut přímo na léčbu PTSD. To je problém, který bychom měli řešit. Lékaři se shodují na tom, že dostupná farmaka, mezi která se řadí například antidepresiva, na tuto poruchu prostě nezabírají. Z praxe však víme, že pacientům s PTSD mnohem lépe svědčí léčba konopím. Kanabinoidy jim od jejich příznaků dokáží ulevit často mnohem účinněji než antidepresiva a další konvenční psychiatrické léky.“

Běžné důvody k sebemedikaci

Podle australského průzkumu z roku 2005 se konopí nejčastěji využívá při léčbě deprese. Šedesát procent účastníků průzkumu uvedlo, že právě deprese je důvod, proč rostlinu užívají. Dalšími nejčastějšími důvody ke konzumaci konopí byly migrény (22 %), nechtěné úbytky na váze (21 %) a nevolnosti (20 %). Pět procent pacientů si léčilo PTSD a čtyři procenta si mírnili příznaky syndromu dráždivého tračníku.

V době průzkumu bylo konopí v Austrálii nelegální. Respondenti, kteří se ho zúčastnili, tedy jeho nákupem vědomě porušovali zákon – 86 procent z nich přitom uvedlo, že po užití pocítili „velkou“ úlevu od příznaků svých onemocnění. Tento průzkum sice nelze z vědeckého hlediska považovat za směrodatný, nicméně je zjevné, že nemocní lidé jsou často ochotni si konopí shánět či pěstovat za účelem sebepéče i přes jeho ilegalitu. 

Příznaky spoluzávislosti jsou totožné s projevy mnoha chorob, které lze dle výše zmíněné studie efektivně léčit konopím – je tedy na čase, abychom zjistili, zda by konopí mohlo pomoci i při léčbě spoluzávislosti. 

Co je to spoluzávislost 

Zmíněná studie publikovaná v periodiku International Journal of Mental Health and Addiction se detailně zabývá případy osmi dospělých osob, které trpí spoluzávislostí. Statisticky se tento výzkumný vzorek může zdát malý, ale ve skutečnosti se jedná o jednu z nejrozsáhlejších prací věnujících se tématu spoluzávislosti.

Ve výzkumu se uvádí, že od osmdesátých let vědci vypracovali tři základní modely spoluzávislosti – zabývají se jí buď jako duševní chorobou, poruchou osobnosti, či jejich kombinací. Model, který spoluzávislost zkoumá jako chorobu, se snaží určit její přesnou klinickou diagnózu a na jejím základě přijít s účinnou metodou léčby. 

Takzvaný osobnostní model se zaměřuje spíše na faktory osobnosti, které fungují jako predispozice k této poruše. Interakční model předchozí dva modely spojuje a na spoluzávislost pohlíží jako na výsledek vzájemného působení duševní choroby a určitých osobnostních předpokladů. 

Foto: Unsplash.com

Foto: Unsplash.com

Spoluzávislost se přitom jednoznačné definici vymyká – někteří psychologové ji popisují vágněji, jako „závislost na lásce“. Výzkum spoluzávislosti je proto velmi obtížný a často ho nelze přesně vymezit. Pochopit, jak funguje chemie mozku, nám však mohou pomoci i další disciplíny. 

Dle výzkumu vedeného Dr. Helen E. Fisherovou z Rutgersovy univerzity v New Jersey lze lásku chápat jako kombinaci chtíče, přitažlivosti a citového pouta. „Chtíč“ je fyzická touha a řídí ho dobře známé hormony testosteron a estrogen. „Přitažlivost“ je pocit silné vzájemné přitažlivosti mezi osobnostmi a řídí ji dopamin, noradrenalin a serotonin. „Citové pouto“ přitom reguluje oxytocin a antidiuretický hormon. 

Podstatné množství studií spojuje tyto hormony i s tvorbou traumatického pouta. Traumatické pouto je přitom jedním z nejčastějších průvodních příznaků spoluzávislosti. Zneužívání totiž dokáže chemii mozku dítěte podstatně změnit. Tato změna zahrnuje řadu strukturálních změn, mezi které patří i snížení hladiny oxytocinu. Takové změny pak vedou k tomu, že dotyční jedinci jsou později náchylnější k užívání substancí měnících vědomí, defektním vztahům a dalším typům sebedestruktivního chování. 

Lze léčit konopím? 

Traumatizované osoby jsou poškozené chybnou výchovou v oblastech sebelásky a osobních hranic. Lidé s PTSD mají často sklony ke spoluzávislosti, protože jsou na tak škodlivé chování zvyklí a jejich mozek na toxické citové prostředí reaguje, jako by se jednalo o status quo.

Vědci vidí potenciál konopí při léčbě spoluzávislosti zejména v tom, že je jedním z možných léků i při léčbě závislosti a PTSD. Někteří zatvrzelí teoretici sice namítají, že je potřeba vytvořit přesnější definici spoluzávislosti, ale to lidem, kteří touto poruchou trpí, nijak nepomáhá – jejich problémy totiž nemají přesně vymezené příčiny, ale vycházejí z řady komplexních okolností. 

Psychoaktivní léky jako konopí fungují na neurologických pláních jako čerstvá sněhová nadílka a dokážou zarovnat brázdy vyryté různými poruchami.

Zda nazýváme spoluzávislost nemocí či „závislostí na lásce“, ve skutečnosti není vůbec důležité. Mnohem důležitější je, že lidé, kteří tímto problémem trpí, často provází i PTSD, kterou lze léčit konopím, a stejně jako běžní pacienti se závislostí jsou závislí na určitém vnějším faktoru.

Konopí mimo jiné dokáže přeprogramovat mozek tak, aby nevstřebával negativní obrazy či myšlenky. Pro léčbu závislosti je ale významné především proto, že předmět fixace či závislosti dokáže nahradit.

Konopí není útěk, ale řešení

V hlubokém sněhu se lépe chodí prošlapanou cestou. Čím víc lidí jí projde, tím je schůdnější, až se z ní nakonec stane široký chodník. Obdobně fungují i nervové dráhy v mozku. Čím častěji se určitá činnost opakuje, tím více se fixuje jako zvyk. Když ale staré cesty zasněží čerstvým sněhem, má člověk najednou možnost volby a může se vydat úplně novým směrem. Psychoaktivní léky, především pak konopí, fungují na neurologických pláních jako čerstvá sněhová nadílka – dokážou zarovnat a vyhladit brázdy vyryté poruchami, jako je OCD (obsedantně kompulzivní porucha) či PTSD. 

Osvětová organizace Project CBD tuto teorii potvrzuje a dodává: „Ketamin, psilocybin a LSD jsou neurogenní sloučeniny, které podporují neuroplasticitu mozku a umožňují tvorbu nových nervových spojení. Vědci zjistili, že látky měnící vědomí mají díky tomu, že podporují neurogenezi, antidepresivní účinky. Konopí se přitom podle aktuálních výzkumů také řadí mezi neurogenní látky, které podporují tvorbu nových mozkových buněk – působí tak opačně než alkohol, který dle současných vědeckých poznatků u dospělých jedinců proces neurogeneze narušuje.“ 

Mozky osob trpících spoluzávislostí jsou jako sněhové pláně zjizvené přemírou až příliš prošlapaných cest. Správný režim konopné léčby dokáže takovým jedincům pomoci – na léčbu příčin však samotné konopí nestačí.

Kdyby psychiatři směli doporučovat konopí jako možný lék na psychické obtíže (v Česku mohou psychiatři předepisovat konopí pouze na příznaky Touretteovy nemoci), pak bychom ho v tomto článku mohli bez obav označit za jednu z možností při léčbě spoluzávislosti. Za současných právních okolností však naše čtenáře musíme upozornit, aby ke konopí přistupovali obezřetně a pečlivě sledovali, jak na něj reagují – v případě, že máte pocit, že se váš stav při léčbě konopím začíná byť jen nepatrně zhoršovat, ihned medikaci přerušte. 

Konopí dokáže dodat novou naději

Spoluzávislost často vychází z nedostatku sebedůvěry či sebelásky. Negativní sebepojetí se projevuje depresí, úzkostí, letargií a dalšími příznaky. Ve výzkumu provedeném na Kentucké univerzitě se zjistilo, že konopí pomáhá při léčbě psychických problémů a trápení spojeného s vyloučením ze společnosti, které přímo souvisí s oxytocinem. Tyto informace podporují hypotézu, že právě konopí by řadě pacientů mohlo pomoci při léčbě spoluzávislosti.

Nespavost, neklidná mysl a další obtíže mohou vycházet z nedostatku anandamidu, což je endokanabinoid, který se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Tyto příznaky přitom doprovázejí i PTSD. Ve srovnání s kontrolní skupinou zdravých subjektů měla skupina pacientů s PTSD nižší hladinu anandamidu v mozku. 

Ilustrace: Lazybastard.cz

Ilustrace: Lazybastard.cz

THC má podobnou chemickou strukturu jako anandamid a navíc dokáže aktivovat stejné receptory. Z toho je možno usuzovat, že pomocí konopí lze u některých pacientů účinně léčit PTSD. PTSD a spoluzávislost jsou sice odlišné diagnózy, ale jejich obdobná komorbidita a podobnost příznaků by mohla naznačovat, že osoby se spoluzávislostí také trápí snížená hladina anandamidu v mozku. 

Vědci dále zjistili, že terpen beta-karyofylen, který se nachází v konopí i dalších rostlinách, dokáže mírnit úzkost a depresi. Ve studii provedené na myších se zjistilo, že beta-karyofylen má antikompulzivní účinky, působí proti netečnosti a uklidňuje. Po užití tohoto terpenu měly myši slabší tendence k obsesivnímu chování při plnění úkolů a nižší sklony k nečinnosti a letargii. Beta-karyofylen navíc neměl nepříznivé účinky na jejich motoriku. 

Díky tomu, že konopím lze efektivně léčit řadu psychických poruch a příznaků souvisejících se spoluzávislostí, můžeme předpokládat, že by mohlo v praxi efektivně pomáhat i řadě pacientů se spoluzávislostí. K léčbě spoluzávislosti může též přispět zlepšení kvality spánku, zmírnění deprese a celková změna myšlení, kdy se potlačí negativní myšlenky. 

Lepší obranné mechanismy

Diagnóza spoluzávislosti není vůbec jednoduchá ani jednoznačná, nicméně řada zdravotnických organizací lékařům doporučuje před řešením jednotlivých příznaků či podobných psychických chorob zvážit možnost, že jejich pacient trpí právě touto poruchou. 

Mnozí odborníci spoluzávislost srovnávají s alkoholismem: když psycholog nezváží diagnózu alkoholismu a přejde přímo k léčbě jeho projevů, plýtvá drahocenným časem i zdroji. Příznaky se v takovém případě většinou nezlepšují, protože jádro problému zůstává opomenuto. Mezi příznaky spoluzávislosti přitom může patřit deprese, úzkost, hraniční porucha osobnosti, nespavost, PTSD, OCD a několik dalších poruch.

Správný režim konopné léčby dokáže jedincům trpícím spoluzávislostí pomoci – na léčbu příčin však samotné konopí nestačí.

Výzkum z roku 2018 zjistil, že diagnóza a pojmenování této poruchy u pacienta může spustit efektivnější a zdravější obranné mechanismy. Diagnóza spoluzávislosti není nálepka, za kterou by se pacient měl stydět – naopak dané osobě může pomoci na cestě k lepšímu sebehodnocení. 

Vzhledem k tomu, že konopí dokáže pomoci s řadou psychických problémů a že spoluzávislost s těmito poruchami úzce souvisí, je třeba provést důkladný výzkum účinnosti konopí při léčbě spoluzávislosti. Konopí by se totiž mohlo stát novou a velmi účinnou metodou léčby spoluzávislosti. Jeho potenciál si rozhodně zaslouží odbornou pozornost. 

Odpovědnost vědecké obce 

Spoluzávislost do značné míry vzdoruje klinické definici. Existují však podpůrné skupiny pro pacienty trpící touto poruchou (v ČR působí Codependents Anonymous jako součást Anonymních alkoholiků – pozn. red.). Tyto skupiny jsou naprosto ideální pro předběžný výzkum účinnosti konopí při léčbě spoluzávislosti.

Pokud chceme pacientům se spoluzávislostí doopravdy pomoci, musíme se výzkumu tohoto onemocnění začít naplno věnovat. Dokud spoluzávislost nepochopíme a nenajdeme na ni účinný lék, její léčba bude i nadále loterií. Definice spoluzávislosti není zas tak důležitá – potřebujeme především zjistit, jak pacientům efektivně pomoci. Potenciál tomuto výzkumu rozhodně nechybí. Stačí už jen poptávka ze strany veřejnosti a zájem odborníků. 

Ohodnoťte tento článek
dušekodependencekonopíléčba konopímpsychické problémýpsychikaspoluzávislostzávislost

Karhlyle Fletcher

Americký redaktor z Detroitu, který se konopí věnuje od A do Z a má přehled o medicínských výzkumech i dopadech konopných zákonů. Žije ve státě, kde je konopí plně legální.

  • Zajímá vás více? Magazín Konopí je k dostání v novinových stáncích a trafikách po celé republice. Lze si ho i výhodně předplatit.

    Starší čísla stejně jako to aktuální si můžete pohodlně objednat na webu send.cz nebo v elektronické podobě na digiport.cz.

  • Mohlo by vás zajímat

    • Ilustrace lékárny s konopím Léčba

      Glosa: Pořád něco nevoní

    • Lysohlávky Léčba

      Pokusná léčba: Roztroušená skleróza – Posuneme se dál?

    • balíček s extraktem z lékárny Léčba

      Čeští pacienti se konečně dočkali extraktu v lékárnách

    Napište komentář Zrušit odpověď

    Vyhledávání

    Nejnovější články

    • Konopný lubrikant by mohl napomáhat k dosažení orgasmu.

      Lubrikace vylepšená konopím

      1. února 2023
    • Foto: Štefan Berec

      Petr Polanský: Legislativa má být pro lidi

      31. ledna 2023
    • Řízení pod vlivem drog může být buď přestupkem, nebo trestným činem.

      Konopí v paragrafech: Za volantem

      30. ledna 2023
    • Zdroj: Dutch Passion

      Pěstitelská recenze CBD Charlotte’s Angel 

      29. ledna 2023
    Facebook YouTube SoundCloud
    ROZHOVOR S PETREM POLANSKÝM: LEGISLATIVA MÁ BÝT ROZHOVOR S PETREM POLANSKÝM: LEGISLATIVA MÁ BÝT PRO LIDI🥦💚
Celý článek najdete na webu 👉 https://magazin-konopi.cz/petr-polansky-legislativa-ma-byt-pro-lidi/ 😎  Celé konopné Česko si od loňského roku klade otázku, jaké změny vlastně přinesla novela zákona o omamných látkách, jež zvyšuje povolený limit THC v rostlině i v produktech a má zásadní dopad i na systém léčebného konopí. Rozhodli jsme se proto vyzpovídat jednoho z jejích autorů, odborníka na konopné zákony a bývalého zaměstnance Inspektorátu omamných a psychotropních látek na ministerstvu zdravotnictví Petra Polanského.  Proč se věnujete právě konopí?
Je to problematika, ke které mám blízko už od dob studií. Konopí je podle mě rostlinou budoucnosti, ať už se bavíme o univerzálním použití v průmyslovém měřítku nebo v léčbě.  Jaká je vaše specializace?
Bohužel neumím léčit lidi a jediné, čemu rozumím, je legislativa. Můj příspěvek je v tvorbě takové legislativy, která bude více pro lidi, méně represivní, více liberální. Samozřejmě za předpokladu, že to bude vyvažováno i snižováním rizik.  Jste tedy právník, když píšete zákony?
Nejsem. V roce 2011 byla hospodářská krize a já jsem měl po vysoké škole biochemického zaměření a jediné místo, kde mě vzali, bylo na ministerstvu zdravotnictví. Konkrétně na Inspektorátu omamných a psychotropních látek, takže jsem se specializoval touto cestou. Ze školy mám dílčí znalosti, jak biologicky aktivní látky, tedy i THC, fungují v těle a co způsobují....  Sledujte magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
👉 www.magazin-konopi.cz 🤓
    KONOPNÉ PARAGRAFY: ZA VOLANTEM🚗 Celý článek KONOPNÉ PARAGRAFY: ZA VOLANTEM🚗
Celý článek najdete na webu 👉 https://magazin-konopi.cz/konopi-v-paragrafech-za-volantem/ 😎  Užíváte-li konopí, a to i v rámci oficiální léčby na předpis, nesedejte pod jeho vlivem za volant. Není důvod ohrožovat bezpečnost svou i ostatních.  Dlouhodobý kuřák konopí sice nebude vykazovat zhoršení řidičských schopností v takové míře jako nezkušený konopný pacient, u něhož může dojít k výraznému omezení i při relativně nízké hladině THC, ale proč si zahrávat. Nelze totiž podceňovat zejména zpomalování reakcí a zkreslování vzdáleností.  Řízení pod vlivem drog
Řízení pod vlivem drog, včetně konopí, může být v závislosti na intenzitě intoxikace buď přestupkem, nebo trestným činem. Tenkou hranicí je slovy trestního zákoníku „stav vylučující způsobilost“ silniční vozidlo řídit. Domníváte-li se, že způsobilí jste, a policie je odlišného názoru, nezbývá vám než nechat se...  Sledujte magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
👉 www.magazin-konopi.cz 🤓
    S PRIMÁŘKOU NEUROLOGIE V TEPLICÍCH MARTOU VACHO S PRIMÁŘKOU NEUROLOGIE V TEPLICÍCH MARTOU VACHOVOU O LÉČBĚ KONOPÍM👩‍⚕️🥦
Celý rozhovor najdete na webu 👉 https://magazin-konopi.cz/marta-vachova-konopi-nelze-ignorovat/ 😎  V porovnání s konopnými aktivisty i jinými zastánci léčby konopím z řad české lékařské obce působí skromně a nenápadně, odvádí však nesmírně důležitou práci. Primářka Neurologického oddělení Nemocnice Teplice Marta Vachová ve své praxi už přes tři roky předepisuje léčebné konopí několika desítkám pacientů s roztroušenou sklerózou a o nabytých zkušenostech pravidelně přednáší kolegům i studentům medicíny.  Potkáváme se v Kongresovém centru v Praze, kde právě probíhá čtyřdenní česko-slovenský neurologický sjezd. Kolik se tu sejde neurologů a řeší se tu i konopí?
Přesný počet účastníků neznám, ale jde o největší akci české a slovenské neurologické společnosti. O konopí se hovořilo minimálně v mé přednášce o symptomatické léčbě roztroušené sklerózy. Myslím si, že mnoho neurologů neví, jakým způsobem bude probíhat léčba konopím od 1. ledna 2020. Diskutovali jsme proto nejen o tom, jaké konopí lze používat na jaké stavy, ale i o kontrolním hlášení, co vše je potřeba splnit, aby měl pacient nárok na tuto léčbu, a tak dále.  Kdy jste poprvé předepsala léčebné konopí a jaké okolnosti to provázely?
Léčebné konopí v podobě rostlinného materiálu jsem poprvé předepsala v roce 2017, kdy se nám podařilo...  Sledujte magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
👉 www.magazin-konopi.cz 🤓
    Konopí na Instagramu
    • Inzerce
    • Kontakty
    • Obchodní podmínky

    MAGAZÍN KONOPÍ

    První český magazín o léčbě konopím pro pacienty, lékaře i širokou veřejnost. Čtyřiadvacáté vydání je k dostání od 14. 12. ve stáncích a vybraných poštách po celé republice. Číslo 25 vyjde 2. 3. 2023.

    Kontakt: office@konomag.cz

    Tel.: +420 737 300 375

    RUBRIKY

    • Dopisy čtenářů
    • Editorial
    • Infografiky
    • Látky v konopí
    • Léčba
    • Letem světem
    • Mýty & fakta
    • Návody & recepty
    • Nezařazené
    • Obsah
    • Pěstování
    • Poradna
    • PR články
    • Předplatné & balíčky
    • Příběhy pacientů
    • Pro zdravotníky
    • Reportáže
    • Rozhovory
    • Soutěže
    • Vaporizace
    • Výzkumy
    • Zákony
    • Zvěroléčba

    NEJNOVĚJŠÍ

    • Konopný lubrikant by mohl napomáhat k dosažení orgasmu.

      Lubrikace vylepšená konopím

      1. února 2023
    • Foto: Štefan Berec

      Petr Polanský: Legislativa má být pro lidi

      31. ledna 2023

    VYHLEDÁVÁNÍ

    Sledujte nás

    Facebook Instagram LinkedIn
  • © 2018-23 Magazín Konopí. Autorská práva vlastní vydavatel. Bez jeho písemného svolení je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.

  • Magazín Konopí

    Spravovat souhlas s cookies

    K ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení používáme technologie, jako jsou soubory cookie. Děláme to, abychom zlepšili zážitek z prohlížení a zobrazovali personalizované reklamy. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.

    Funkční Vždy aktivní
    Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
    Předvolby
    Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
    Statistiky
    Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
    Marketing
    Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
    Spravovat možnosti Spravovat služby Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
    Zobrazit předvolby
    {title} {title} {title}
    Konopí č. 24 právě v prodeji!
    Získejte aktuální vydání magazínu Konopí

    Zjistit více

    Bylo Vám už 18 let?

    Tyto webové stránky vyžadují, aby jejich návštěvníci byli plnoletí. Kliknutím na tlačítko ANO potvrzuji, že mi bylo 18 let.