Magazín Konopí
  • Domů
  • Rubriky
  • Aktuální vydání
  • Předplatné
  • Prodejní místa
    • Prodejní místa č. 34
    • TRIPACK: Prodejní místa
  • Archiv
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Redakce
    • Kalendář akcí 2025
    • Inzerce
    • Partneři
    • Kontakty
  • Vyhledávání
  • EN
Facebook Instagram Twitter YouTube SoundCloud

Konopí a meditace 

30. srpna 2020 | Rubrika: Mýty & fakta
Konopná meditace v trávě.

Konopná meditace v trávě.

O přínosech meditace se hovoří nejen v posvátných textech buddhismu, hinduismu, taoismu a dalších duchovních tradicích z celého světa, ale také ve vědeckých studiích z posledních let. Ty naznačují, že pravidelná meditace může – podobně jako užívání konopí – vést k úlevě od stresu, lepšímu zvládání úzkosti a bolesti nebo zlepšení spánku. Podívejme se dnes na to, jak osvědčené principy meditace propojit s konopnou terapií. 

Slovo meditace má základ v indoevropském kořenu „med“, který znamená měřit, radit, léčit. Jeho stopy nacházíme v mnoha jazycích světa, třeba ve staré perštině byl vi-mad lékař a starořecké médomai mělo významy jako vynalézat nebo být si vědomý.

Jedním z typických procesů, které konopí vyvolává, je duševní i fyzické uvolnění.

Později medeor v latině znamenalo léčit či napravit a odvozené meditor značí reflektovat, ale i učit se. Obrazně by se tedy dalo říci, že pojem meditace napříč kulturami vyjadřuje způsob bytí a vlastního léčení, který spočívá ve vnitřním učení a objevování. 

Proč je to tak těžké

Pravděpodobně to nejlepší na meditaci je, že ji můžeme provádět kdykoli a kdekoli, aniž bychom k tomu potřebovali speciální pomůcky. Stačí se jen pohodlně posadit, zavřít oči a na nic nemyslet. To zní snadně, že? Samotná praxe ale bývá nelehká. 

Než budete pokračovat ve čtení, na minutku si to zkuste – zavřít oči, nehýbat se, na nic nemyslet – a možná budete překvapeni. Největší překážkou je nepochybně naše neklidná mysl, která často přebíhá z myšlenky na myšlenku, od jednoho úkolu k druhému, od jedné starosti k jiné, a jen tak se nezastaví. 

Ačkoli svět, ve kterém žijeme, klade velký důraz na informace a důležitost přemýšlení, nikdo nás obvykle neučí, jak překotné myšlenky, které nám mohou bránit v klidném spánku nebo soustředění, zpomalit. 

Pojem meditace napříč kulturami vyjadřuje způsob bytí a vlastního léčení, který spočívá ve vnitřním učení a objevování. 

Další překážkou jsou pak pocity našeho těla. Jakmile se zastavíme, začneme snadno vnímat nepohodlí, potřebu sednout si jinak nebo utišit náhlý neklid mysli zbytečným pohybem. A právě to, jak se nenechat vlastní myslí a tělem ovládat a jak najít vnitřní klid nezávislý na obojím, nám mimo jiné ukazuje meditace. 

Co přináší konopí

Pokud náš magazín čtete pravidelně, už víte, jak konopí v lidském těle působí na fyziologické i psychické úrovni, a možná tušíte, kam směřujeme. Jedním z typických procesů, které užití této byliny vyvolává, je duševní i fyzické uvolnění a současně zvýšený přísun okysličené krve do mozku. 

„Ovládněte svou mysl, nebo ovládne ona vás.“ Buddha

Tento jedinečný stav těla a mysli, pokud ho správně uchopíme, nám dovoluje pozorně prožívat přítomný moment a hluboce se soustředit, což je pro meditaci ideální pomůckou. Rozšířený stav vědomí, který bývá často vnímán jen jako vedlejší účinek konopné terapie, se dá cíleně využít ke zlepšení vlastní duševní pohody.

Jak postupovat? 

  • Před začátkem cvičení si udělejte čas a klid jen pro sebe, ideálně večer před spaním. V místnosti, kde meditujete, si vytvořte příjemné světlo, vyvětrejte ji a zvolte takovou atmosféru, kde se budete cítit uvolnění a v bezpečí. Před začátkem můžete chvilku poslouchat tichou uklidňující hudbu, ale během meditace ji vypněte. 
  • Nastavte si časovač nebo využijte jednu z dostupných meditačních aplikací (nám se osvědčil například Insight Timer), protože vnímání času může být během meditace zkreslené. Ze začátku vám bude stačit pět až deset minut, postupně můžete čas prodloužit podle toho, jak vám to bude příjemné. Než se pustíte do častějších sezení delších než půl hodiny, je dobré vyhledat vedení zkušeného učitele meditace.  
  • Nachystejte si bylinky k vaporizaci, ideální je zvolit relaxační odrůdy indikového typu nebo ty s vyváženým poměrem THC a CBD. Vždy využívejte konopí pěstované bez pesticidů, nejlépe takové, jehož původ a obsah účinných látek dobře znáte. 
  • Pohodlně se usaďte na polštářek na zem, v sedu se zkříženýma nohama. Pokud vám to nevyhovuje, můžete si pro začátek sednout na židli nebo si opřít záda o rovnou zeď, páteř by ale měla být vzpřímená po celou dobu meditace. Ze začátku můžete zažívat lehké nepohodlí, které ale časem a s pravidelnou praxí ustoupí. Pokud cítíte, že vám zdravotní potíže v sezení brání, můžete meditovat i vleže – největší riziko je, že se probudíte po několika hodinách, ale skvěle odpočatí. Pokud to na vás přijde, spánku se při prvních pokusech nebraňte. Jestliže se sklon usínat po pár meditacích nezlepší, jako prevenci si můžete předem opláchnout obličej studenou vodou nebo si podložit krk mokrým studeným ručníkem. 
  • Zavřete oči, několikrát se zhluboka nadechněte a zase vydechněte. Stanovte si záměr nebo přání, k čemu by vám cvičení a konopí mělo pomoci – například k úlevě od zdravotních obtíží, zklidnění nebo lepšímu sebepoznání. Potáhněte si z vaporizéru, pro začátek zcela stačí dvakrát až třikrát nebo zhruba polovinu toho, co jste běžně zvyklí. 
  • Seďte či ležte bez pohybu. Pokud sedíte, dlaně opřete o kolena, uvolněte ramena a klidně dýchejte nosem. V této poloze se pokuste setrvat po celou dobu. Vnímejte, jak se cítíte, a pozorujte pomalu nastupující účinky byliny. Zkuste svou mysl oprostit od všech starostí a myšlenek na to, co vás ten den čeká, nebo co jste zažili. Až budete mít pocit, že jste připravení, zapněte časovač a pusťte se do meditace. 

Tři techniky 

Představme si tři techniky inspirované v různých meditačních směrech, které snadno zvládnou i začátečníci. Provádět je můžeme samostatně, ale i za sebou v rámci jednoho sezení. 

1. Všímání si dechu 

Základní technikou je vědomé dýchání. Dle starodávné tradice zvané vipassaná, která byla v Indii vyučována už před 2 500 lety, by tímto cvičením měly všechny meditace začínat, dá se ale provádět i samostatně. Začněte tím, že si zvolíte libovolné místo na těle, kde cítíte, jak dech přichází a zase odchází ven z těla. Pro někoho bude snadné pozorovat zdvihání a klesání břicha nebo hrudníku, možné je zaměřit se i na místo těsně pod nosem nebo na nosní dírky.

Cílem cvičení je pečlivé pozorování procesu vlastního dechu a proudu vzduchu naším tělem, aniž bychom přitom dýchání vědomě ovlivňovali nebo hodnotili. Zaměřte se na celý nádech, zdvihání břišní stěny i na odchod vzduchu ven z těla, vnímejte jemné detaily. Pokud vaše mysl od procesu odběhne, je to zcela přirozené – nezlobte se na sebe, jen si uvědomte, že jste odbočili, a k dechu se zase vraťte. 

Nikdy neberte jako neúspěch, že se myslí necháte unést – tento proces oddalování a přibližování se je součástí meditace, a sám o sobě platí za prospěšný trénink pozornosti a soustředění. S pravidelným cvičením vám to půjde stále lépe.

2. Všímání si těla

Tato oblíbená meditace patří mezi ty nejpříjemnější a nejsnazší. Pomáhá nám uvědomit si a uvolnit celé tělo, díky čemuž má hluboce terapeutický potenciál. Pro práci s konopím při léčbě je přímo ideální a může nám i pomoci nahlédnout, kde se nachází fyzické centrum našich zdravotních potíží. 

Pravidelná meditace pomáhá k úlevě od stresu, lepšímu zvládání úzkosti i bolesti a zlepšení spánku. 

Začněte tím, že svou pozornost soustředíte na temeno hlavy. Uvědomte si ho a zkuste ho zcela uvolnit. Dále uvolňujte postupně: pokožku hlavy, vlasy, čelo, svaly v obličeji, obočí, oči, uši. Na každém místě chvilku zastavte svůj vnitřní zrak a soustřeďte se, nikam nespěchejte. Postupujte směrem dolů: nejprve uvolněte krk, pak pravé rameno, levé rameno, klíční kosti, hrudník, břicho, vnitřní orgány. Postupujte dál, až skončíte u prstů na nohou. Následně se můžete vrátit stejnou cestou zpět směrem k hlavě – anebo meditaci ukončit.

Pokud si metodu oblíbíte, doporučujeme nahlédnout do učebnice anatomie a jít do co největší hloubky, zaměřovat se na stále menší a specifičtější části těla. Možná vás při pravidelné praxi překvapí, jak dalece jsme schopni své tělo cítit a ovlivňovat. 

3. Všímání si přítomného momentu

Třetí technika, kterou doporučujeme vyzkoušet, je meditace jako dělaná pro neklidnou mysl. Dovoluje nám vnímat a pozorovat všechny vnitřní i vnější podněty, které k nám v přítomnosti přicházejí. Jde při ní o to nezúčastněně pozorovat vše, co se kolem nás a uvnitř nás děje.

Klidně seďte, dýchejte a zkuste si nejprve uvědomit okolní vjemy, jeden po druhém, jak se objevují. Co slyšíte? Co cítíte? Uvědomte si povrch, na kterém sedíte, dotyk oblečení na kůži, jestli vám je teplo nebo zima. Všímejte si i toho, co přichází z těla. Jaké to jsou pocity a myšlenky? Postupujte pomalu, jeden vjem po druhém, a nic nehodnoťte, jen u nich myslí chvilku spočiňte a nechte je zas odejít. 

Meditace nás učí, že dokážeme od vlastních myšlenek, prožitků, pocitů a tužeb odstoupit.

Tento typ meditace si lze představit jako nezávislé pozorování toho, co naše vědomí v přítomnosti zažívá. Učí nás mimo jiné uvědomění, s čím vším se naše mysl musí nepřetržitě vyrovnávat na pozadí, aniž bychom si toho v běžném stavu vědomí všímali. 

Konec sezení 

Po skončení meditace zůstaňte ještě chvíli sedět se zavřenýma očima a zkuste si vytvořit pozitivní autosugesci. Bezprostředně po probuzení nebo po meditaci je naše vědomí nejlépe připraveno tyto vjemy přijímat. Můžete si nahlas nebo v duchu zopakovat: „Jsem zdravý/á“ nebo „Jsem klidný/á,“ „Jsem uvolněný/á“ a podobně.

Na závěr nezapomeňte poděkovat konopí za to, že vás v meditaci provázelo. Promasírujte si jemně celou hlavu a obličej. Můžete si ještě na chvilku lehnout, odpočinout, vnímat, jak se cítíte a co se změnilo oproti stavu před meditací. Zkuste chvilku po meditační praxi nepoužívat telefony, počítače ani nezapínat televizi. 

Meditace nás učí, že jsme víc než jen naše tělo a myšlenky a že dokážeme odstoupit od vlastních prožitků, pocitů a tužeb. Stejně jako sportem uvolňujeme a cvičíme tělo, aby bylo silné a zdravé, meditací cvičíme mysl, abychom se cítili vyrovnaní. Motto „ve zdravém těle zdravý duch“ platí i naopak, a proto bychom péči o svoji mysl neměli opomíjet. Konopí nám v tom může být dobrým spojencem. 

Ohodnoťte tento článek
konopímeditacestres

Barbora Bláhová

Kulturní antropoložka, bylinkářka a pacientská aktivistka, která se zajímá o využití entheogenních rostlin a technik rozšiřujících vědomí k léčbě bolestí těla i duše.

  • Zajímá vás více? Magazín Konopí je k dostání v novinových stáncích a trafikách po celé republice. Lze si ho i výhodně předplatit.

    Starší čísla stejně jako to aktuální si můžete v tištěné i elektronické podobě objednat na webu send.cz.

  • Mohlo by vás zajímat

    • Pěstírna léčebného konopí. Mýty & fakta

      Kontrola kvality: Pilíř bezpečnosti a účinnosti 

    • Ilustrace: Joža Uprka (Cesta na pole) Mýty & fakta

      Konopí, zelená nit českých dějin

    • Zdroj: Pexels.com Mýty & fakta

      Mýty a fakta o regulaci: Konopí jako vstupní brána do světa tvrdých drog

    Napište komentář Zrušit odpověď

    Vyhledávání

    Nejnovější články

    • Zdroj: Pexels

      Povlaky na polštáře s CBD zlepšují spánek zdravotních sester

      23. června 2025
    • Peter a Mirka Ižovi pár dní před začátkem sklizně ve svém konopném poli. Foto: Yana Barysheva

      Opožděná renesance slovenského konopí

      22. června 2025
    • Zdroj: Pexels

      Užívání konopí během menstruačního cyklu

      20. června 2025
    • Zdroj: Bloody Vital

      Kapsle Bloody Vital s edestinem k předplatnému

      19. června 2025

    Facebook YouTube SoundCloud
    • Inzerce
    • Kontakty
    • Obchodní podmínky

    MAGAZÍN KONOPÍ

    První český magazín o léčbě konopím pro pacienty, lékaře i širokou veřejnost. Druhé letošní vydání č. 34 je k dostání od 28. 4. ve stáncích a vybraných poštách po celé republice. Číslo 35 vyjde 10. 10. 2025.

    Kontakt: office@konomag.cz

    Tel.: +420 737 300 375

    RUBRIKY

    • Dopisy čtenářů
    • Editorial
    • Infografiky
    • Komentáře
    • Látky v konopí
    • Léčba
    • Letem světem
    • Mýty & fakta
    • Návody & recepty
    • Nezařazené
    • Obsah
    • Pěstování
    • Poradna
    • PR články
    • Předplatné & balíčky
    • Příběhy pacientů
    • Pro zdravotníky
    • Reportáže
    • Rozhovory
    • Soutěže
    • Vaporizace
    • Výzkumy
    • Zákony
    • Zvěroléčba

    NEJNOVĚJŠÍ

    • Zdroj: Pexels

      Povlaky na polštáře s CBD zlepšují spánek zdravotních sester

      23. června 2025
    • Peter a Mirka Ižovi pár dní před začátkem sklizně ve svém konopném poli. Foto: Yana Barysheva

      Opožděná renesance slovenského konopí

      22. června 2025

    VYHLEDÁVÁNÍ

    Sledujte nás

    Facebook Instagram LinkedIn
  • Magazín Konopí

    Potvrďte, že je vám 18 let, a vyberte si konopné cookies dle chuti
    Sušenky jsou nejlepší s Konopím, a ty naše jsou hodně vypečené! Cookies nám pomáhají zlepšovat služby nabízené čtenářům, protože díky veskrze anonymním drobkům poznáme, na co máte chuť. Tak co, dáte si?

    Souhlasem s nastavením cookies zároveň potvrzujete, že vám již bylo 18 let.
    Funkční Vždy aktivní
    Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
    Předvolby
    Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
    Statistiky
    Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
    Marketing
    Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
    Spravovat možnosti Spravovat služby Správa {vendor_count} prodejců Přečtěte si více o těchto účelech
    Vyberu si
    {title} {title} {title}
    Konopí č. 34 právě v prodeji!
    Získejte aktuální vydání magazínu Konopí

    Zjistit více