Nález při vykopávkách v Izraeli poskytuje podle archeologů nezvratitelný důkaz o tom, že se v judaismu používaly látky měnící vědomí.
Izraelští archeologové publikovali na začátku června studií, v níž tvrdí, že našli zbytky konopí na artefaktech ze starověkého chrámu v jižním Izraeli. Jedná se tak o první jasný důkaz o používání psychoaktivních látek ve starověkém židovském náboženství.
Blíže k bohu
Autoři ve výzkumné zprávě uvádějí, že objev ze svatyně v Tel Aradu z 8. století př. n. l. přináší první důkaz o použití psychotropních látek jako součásti kultovních obřadů v Judeji, včetně těch v prvním židovském chrámu, který v té době stál v Jeruzalémě.
V šedesátých letech 20. století objevili archeologové v Tel Aradu, asi 60 kilometrů jižně od Jeruzaléma, pevnost patřící starověkému Judskému království, a v jejím jádru malou svatyni nápadně podobnou biblickému chrámu v Jeruzalémě.
Kurátor expozice a hlavní autor studie, tvrdí, že jde o revoluční objev.
Po celá desetiletí se však nepodařilo určit složení černých nánosů na dvou vápencových oltářích z vnitřní svatyně, která se nyní nachází v Izraelském muzeu v Jeruzalémě.
Autoři nové studie uvádějí, že chemická analýza vzorků provedená na Hebrejské Univerzitě v Izraeli a v Institutu Technion určila, že jeden oltář obsahoval psychoaktivní sloučeniny, které se vyskytují v konopí, zatímco druhý nesl stopy kadidla – jedné ze složek směsi pro vonné oběti ve starověkých židovských chrámech, o které se píše v Bibli.
Vědci publikovali svá zjištění ve vědeckém časopise Archeologického institutu Univerzity v Tel Avivu (Journal of the Institute of Archaeology of Tel Aviv University).
Revoluční objev
Eran Arie, kurátor expozice archeologie doby železné v Izraelském muzeu v Jeruzalémě a hlavní autor studie, tvrdí, že jde o revoluční objev. Představuje totiž nejstarší důkaz užívání konopí v dané starověké lokalitě a jedná se o první 100% potvrzený výskyt psychotropních látek v judaistickém náboženství.
Chemická analýza vzorků provedená na Hebrejské Univerzitě v Izraeli a v Institutu Technion určila, že jeden oltář obsahoval psychoaktivní sloučeniny, které se vyskytují v konopí.
Absence pylu nebo semen konopí z této oblasti ve starověku naznačuje, že konopí bylo pravděpodobně dováženo při dálkových obchodních cestách, a to zřejmě ve formě pryskyřice, známé lidově jako hašiš. Chemická analýza z oltáře v Tel Aradu ukázala, že byl pálen na sušeném zvířecím trusu.
Podle Arieho se tato substance používala při praktikování státního náboženství Judského království. Vzhledem k tomu, že tato lokalita byla oficiálním místem náboženských obřadů v království, máme nyní o něco lepší představu o tom, jakou roli hrálo konopí při uctívání boha v biblickém chrámu na území dnešního Izraele.
Zdroj: www.theguardian.com