Užívání konopí za účelem zmírnění bolestí hlavy je relativně časté, chybí ale studie o jeho účinnosti. To se snažili napravit američtí výzkumníci z Translačního výzkumného centra pro závislosti a Katedry psychologie na Washingtonské státní univerzitě v americkém městě Pullman.
Využili k tomu mobilní aplikaci shromažďující data generovaná samotnými pacienty, kteří zde uvádějí své zdravotní potíže a jejich příznaky před a po požití konopí. Zajímalo je také, jestli je účinnost ovlivněna pohlavím pacienta, dávkou a genotypem konopí nebo obsahem CBD a THC.
Významná úleva
Statistickými metodami byla analyzována data 12 293 případů konzumace konopí pro úlevu od bolestí hlavy a 7 441 případů k zmírnění migrény. Studie naznačuje, že konopí požité inhalačně vedlo k významnému snížení bolestí hlavy a migrény.
Konopí užívané inhalačně snížilo intenzitu bolesti hlavy a migrén o cca 50 %.
Větší míra úlevy byla hlášena u mužů. Ve srovnání s uživateli sušeného květenství zaznamenali výraznější snížení bolestí hlavy a migrény konzumenti extraktů.
Data ale také ukazují na vybudování tolerance k užívání konopí. Autoři studie vyvodili závěr, že „konopí užívané inhalačně snížilo intenzitu bolesti hlavy a migrén o cca 50 %, ale jeho účinnost časem zeslábla a pacienti zvyšovali dávky. Naznačuje to, že na tyto účinky si vybudovali toleranci.“