Na začátku abstraktu práce severoamerického týmu vědců, který hodnotil souvislost mezi užíváním konopí a infekcí Helicobacterem, se dočteme, že výtažky z rostlin konopí potlačují sekreci žaludeční kyseliny a zánět. Podporují také hojení gastroduodenálních vředů (vyskytujících se na stěně žaludku nebo dvanácterníku), které spouští infekce bakterií Helicobacter pylori.
V rámci výzkumu byl průměrný vzorek populace čítající 4 556 lidí požádán o vyplnění dotazníku o užívání konopí. Zároveň byli respondenti testováni na přítomnost protilátek vůči H. pylori v séru. Výsledky své práce pak vědci publikovali v odborném konopném žurnálu Cannabis and Cannabinoid Research.
Prevalence infekce byla nižší u osob, které někdy v životě užily konopí, oproti těm, kteří s konopím zkušenost neměli.
V závěru se dočteme, že „prevalence infekce (podíl počtu nakažených k celkovému počtu jedinců) byla nižší u osob, které někdy v životě užily konopí, oproti těm, kteří s konopím zkušenost neměli. Užívání konopí bylo spojeno se sníženým rizikem infekce, a to i po zohlednění demografických údajů či komorbidit populace.“
Závěrem vědci konstatují, že rekreační užívání konopí je spojeno se sníženým rizikem infekce Helicobacterem a že tato pozorování naznačují potřebu dalšího výzkumu hodnotícího účinky léčebných konopných přípravků na infekci způsobené H. pylori.