Magazín Konopí
  • Domů
  • Rubriky
  • Aktuální vydání
  • Předplatné
  • Prodejní místa
  • Archiv
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Redakce
    • Kalendář akcí 2023
    • Inzerce
    • Partneři
    • Kontakty
  • Vyhledávání
  • ENEN
Facebook Instagram Twitter YouTube SoundCloud

Konopí jako lék v literatuře 19. století

17. května 2021 | Rubrika: Mýty & fakta
Zdroj: Wikimedia Commons.com

Zdroj: Wikimedia Commons.com

Konopí na prahu doby moderní bylo hojně využíváno v hospodářství i medicíně. Od poloviny 19. století publikoval Časopis lékařů českých i jiná odborná periodika řadu článků ohledně jeho léčebného využití. Jak bylo vnímáno konopí mezi evropskými lékaři devatenáctého století? Jaké nemoci se s jeho pomocí léčily?

Konopí jako léčivo se v 19. století podávalo a prodávalo ve formě extraktu, tinktury nebo cigaret. Lékaři ho předepisovali na rozličné problémy téměř vždy v kombinaci s jinou látkou, jež se mnohdy vyznačovala pochybnými či přímo škodlivými účinky na lidské zdraví. Konopí se mixovalo například s opiem nebo arsenem. 

Nahodilé dávkování?

Přípravky z konopí nebyly v minulosti přesně normovány a standardizovány jako jiná léčiva. Lékaři testovali jeho účinky vnitřním podáním přiměřené dávky psům nebo kočkám. V dobových novinách pak uváděli, kolik gramů se smí na co předepisovat. Extrakty nebo tinktury z konopí byly k zakoupení v lékárnách jenom na předpis.

Článek z roku 1901 popsal konopí jako lék užívaný při vleklých zánětech dělohy, chorobách vaječníků a vejcovodů i při bolestivé menstruaci. 

Pohled lékařů na konopí se v průběhu 19. a 20. století značně měnil. Na jednu stranu zastávali názor, že cannabis je účinným prostředkem při léčení bolesti a při rekonvalescencích. Na druhou stranu začalo být konopí stále více vnímáno jako droga v negativním smyslu slova. Tedy droga, ze které se vyrábí hašiš (tedy koncentrovaná konopná pryskyřice) a která se některými negativními účinky podobá opiu.

Obecně se konopí nedoporučovalo užívat lidem, kteří neuměli odhadnout množství a připravovali si z něho až příliš silné odvary. 

Následující informace jsou čerpány z dobových časopisů a knih.

Kov boha smrti a konopí

Olovo je jed, který po spolknutí nebo vdechnutí může způsobit vážné zdravotní komplikace, a proto není divu, že od úsvitu dějin má negativní konotace. Otrava olovem v dějinách nebyla ničím neobvyklá a lidé ji léčili různými způsoby.

Článek z Časopisu lékařů českých roku 1865 s názvem „Toxikologické zprávy“ pojednával o využití konopí při otravě olovem, tehdy velmi běžné: „Sazeč písma (23 let) zvyknul si dávat do úst olovo. Jednoho dne přišel do nemocnice úplně bledý a zesláblý s bolestmi v břichu, pět dní trvající zácpou a slabým pulsem. Vše, co snědl, hned vyvrhl, kraj dásní byl zmodralý a v ústech měl kovovou chuť.“

Z článku se dále dozvídáme, že lékaři se pacientovi snažili pomoct nejprve podáním ricinového oleje a opia (tzv. laudanum), morfia i narkotických obkladů. Po požití opia zácpa ustoupila, ale pacient měl stále silné bolesti v oblasti břicha.

Proti těm pomohlo až konopí, jak dokládá německý lékař Bernhard Fronmüller: „Bolesti v břiše nezmizely, nýbrž vzdorovaly i narkotickým obkladům i podkožní injekcí morfia a ustoupily teprve mixtuře olejové s Cannabis indica. Z tohoto léčení se chorý brzo uzdravil.“

V jiném případu otravy olovem postupoval Fronmüller ještě vynalézavěji: konopný extrakt přidal jednak do oleje užívaného vnitřně, a jednak do olejového klystýru. Jak se píše v témže čísle Časopisu lékařů českých: „Chorému se velmi ulehčilo, hlava stala se volnější, břicho změklo a za dalšího upotřebení konopě indické zmizely znenáhla všechny příznaky.“

Jeho zkušenosti z praxe ukázaly, že léčba pomocí konopí je velmi efektivní. Kromě zklidňujících vlastností vyzdvihnul i tu výhodu, že oproti opiu nebrání peristaltice střev čili nezpůsobuje zácpu.

Choromyslnost

Začátkem sedmdesátých let 19. století zkoumali angličtí lékaři účinky léků (opium, konopí a bromid draselný neboli kalium bromatum) u psychicky nemocných lidí. Výsledek bádání byl pro konopí poměrně pozitivní: „Kalium bromatum spojené s tinct.

Při otravě olovem se konopný extrakt přidával jednak do oleje užívaného vnitřně, a jednak do olejového klystýru.

Cannabis indica potlačuje rozčílení v největším počtu případů.“ Účinek byl prý patrnější a trvalejší než u léků jiných. Čisté konopí mělo z patnácti případů dobrý účinek na dvanácti lidech, nicméně podle lékařů byl účinek slabší a netrval ani tři hodiny. 

Nespavost

Nespavost je dnes nejčastější poruchou spánku, trápí 30 až 45 procent dospělé populace. Ani v minulosti nebyl tento problém marginální a tehdejší medicína se ho pokoušela řešit mnoha způsoby. 

Mezi nejoblíbenější přípravky na nespavost patřila léčiva rostlinného původu. V 19. století pili naši předkové ve velkém nápoje z máku, meduňky nebo třezalky. Okresní lékař v Praze Antonín Tomsa poukázal v roce 1876 na léčbu nespavosti s pomocí nápoje nazvaného Hypnophor (Spánkonoš), tj. „smíšenina šťávy malinové, vody cukrové a dle udání extraktu z konopí.“

Zdroj: Wikimedia Commons.com
Zdroj: Wikimedia Commons.com

Redaktoři Časopisu lékařů českých k tomu žertovně dodávají: „Potom musí člověk spát, jako když ho hodí do vody, ale studené.“ 

Bolest hlavy a migréna

Nejeden článek z 19. století doporučuje užívání konopí na migrénu nebo bolesti hlavy neurčitého původu. V článku z roku 1886 publikovaném v Časopise lékařů českých stojí, že lék je vhodné podávat ve formě extraktu třikrát denně v dávce o váze 0,02 gramů.

Jestli nedošlo ke zlepšení zdravotního stavu, dávka se měla zvýšit na 0,16 gramů třikrát denně po dobu tří měsíců. Výsledek nebyl okamžitý, ale podle lékařů byl stoprocentní. Bolest hlavy se po delším užívání konopí neměla vracet.

Menstruace

Konopí se užívalo i při chorobách pohlavního ústrojí žen, zánětech a menstruaci. Článek v časopise Lékařské rozhledy: zprávy o nejnovějších pokrocích na poli praktického lékařství z roku 1901 popsal konopí jako lék užívaný při ,,vleklých zánětech dělohy, při chorobách vaječníků, vejcovodů, parametrií i při endometritidách, při bolestné čmýře nebo při amenorhoei“ (tj. při bolestivé menstruaci či naopak ztrátě menstruace). Podle dobových článků konopí částečně pomáhalo ženám, které trpěly prolapsem dělohy a nechtěly se podrobit operaci.

Autor zmíněného článku se však přesvědčil, že je radno být opatrný v dávkování. Dokumentuje mimo jiné případ 36leté selky, jež si po léčbě zánětu dělohy konopnou tinkturou stěžovala na pálení v žaludku a ztrátu sil: „Nemocná je nepříčetna, rozdrážděna, hází sebou na posteli, zvedá se a znovu ulehá, líbá ruce příbuzným, prosí je o pomoc a modlí se. Křečí nemá, ač tvrdí, že se v ní všecko třese.“ Tinktura byla zjevně příliš silná, avšak po vypláchnutí žaludku se situace v tomto i jiném případu stabilizovala. Autor s údivem konstatuje, že jiní nemocní brali více než dvojnásobný počet kapek, ale „kromě příjemného opojení jiných následků nebylo“.

Tanec sv. Víta a čaj na nervy

Sydenhamův syndrom neboli tanec sv. Víta je nervová porucha spočívající v mimovolných rychlých pohybech postihujících různé části těla (obličej, ruce, ramena a další).

Tehdejší lékaři testovali účinky konopí vnitřním podáním přiměřené dávky psům nebo kočkám.

Text v Revue v neuropsychopathologii, therapii, veřejné hygieně a lékařství sociálním v roce 1912 popsal léčení této choroby za pomoci směsi extraktu Cannabis indica s arsenem. „Z léků účinné jsou pouze: arsen, antipyrin a cannabis indica.“ Dodejme, že dnes je arsen považován za toxický prvek.

Při léčbě různých nervových nemocí, zánětů měchýře a ledvinových kamenů se připravoval i uklidňující čaj z konopí. Podle dobového receptu se do čtvrt litru vařící vody dávalo dvacet gramů konopí. Ze semen se vyráběla také kašička, která byla dobrá na otoky.

Lék nejen pro člověka 

Konopí se stalo v minulosti předmětem i několika článků pro zvěrolékaře. Z dobových textů jsme zjistili, že se užívalo při kolice u koní a při svalových křečích u koní nebo jehňat.

Jako příklad uveďme článek zveřejněný v roce 1905 v časopise Pokrok západu: týdenník politický, poučný a zábavný: „Má-li zvíře křeče, dá se mu půl unce chlórhydrátu v pajntu vody. Pozorujeme-li, že zvíře ještě potom trpí bolestmi, dáme mu v hodině opět dávku chlorálu. Za hodinu pak mu dejme dvě drachmy extraktu z indické konopě.“ 

Závěrem

Moderní výzkumy v oblasti využití konopí na lékařské účely potvrzují výsledky a doporučení prezentovaná v odborných lékařských novinách v českých zemích 19. století. Dnes již s jistotou víme, že konopí pozitivně působí na člověka při zánětech, bolestech, poruchách spánku nebo při kožních onemocněních. 

Podobně jako jiná léčiva se ale i konopí musí umět správně dávkovat. Lidé reagují na léčbu rozdílně, a proto ani v dnešních časech neexistují striktně daná pravidla, jak s konopím pracovat. I z toho důvodu je nesmírně důležité poučit se nejen ze zkušeností, ale i z chyb našich předků.

Ohodnoťte tento článek
19. stoletíkonopíKonopí jako lékléčebné konopíživot s konopím

Dominika Kleinová

Interní doktorandka na Univerzitě v Pardubicích, kde zkoumá a učí dějiny prostituce. Konopí ji zajímá z historické perspektivy, snaží se hledat v archivech zapomenuté informace, které mění současné poznání.

  • Zajímá vás více? Magazín Konopí je k dostání v novinových stáncích a trafikách po celé republice. Lze si ho i výhodně předplatit.

    Starší čísla stejně jako to aktuální si můžete pohodlně objednat na webu send.cz nebo v elektronické podobě na digiport.cz.

  • Mohlo by vás zajímat

    • Mýty & fakta

      Jak protidrogová policie manipuluje s veřejným míněním

    • Umělá inteligence. Mýty & fakta

      Umělá inteligence má jasno: zákaz pěstování nedává smysl!

    • Bonbóny s HHC Mýty & fakta

      HHC: Jaká jsou rizika?

    Napište komentář Zrušit odpověď

    Vyhledávání

    Nejnovější články

    • kostel

      Tichá droga

      28. září 2023
    • Hana Gabrielová v konopí

      S Hanou Gabrielovou o chystané konferenci Hemp & Industry

      25. září 2023
    • gel a časopisy

      Záříjová akce na předplatné: Arthrocann gel s CBD a CBG zdarma!

      21. září 2023
    • rostlina technického konopí

      Uhlíkové kredity generují už i konopní farmáři

      18. září 2023
    Facebook YouTube SoundCloud
    S Hanou Gabrielovou o chystané konferenci Hemp & S Hanou Gabrielovou o chystané konferenci Hemp & Industry🌿🥸
Mezinárodní konference Hemp & Industry s podtitulem Konopné materiály a jejich potenciál pro rozvoj místní bioekonomiky se v Praze koná už v půlce října. Na to, co všechno čeká její účastníky, jsme se zeptali Hanky Gabrielové, prezidentky pořádajícího Českého konopného klastru🌱🙏  Proč jste se s CzecHemp rozhodli uspořádat tuto konferenci? 
K organizaci jsme se zavázali v rámci mezinárodního projektu HempClub. Cílem je propojování hráčů v jednotlivých oblastech konopné produkce napříč Evropou. Důležitou aktivitou v rámci projektu jsou tzv. ClusterXchange, setkání, na které zveme zástupce malých a středních podniků, aby se prostřednictvím vzájemného učení hlouběji seznamovali s jedinečnými vlastnostmi konopí, jeho přínosem pro životní prostředí a bioekonomiku, která přispívá k dosažení uhlíkové neutrality. Organizací konference Hemp & Industry chceme dát příležitost účastníkům navázat partnerství s širší evropskou konopnou komunitou a podpořit vznik nových inovativních projektů.  Co bylo cílem při tvorbě panelů, proč jste je takto koncipovali?
Kombinace panelových diskuzí a krátkých přednášek dává možnost pozvaným hostům stručně se představit, ale také vzájemně reagovat na dotazy moderátora či dotazy z publika. Nám jako organizátorům to dává možnost propagovat jednotlivá nosná témata konference a lépe komunikovat její obsah. Formát mi přišel zajímavý v tom, že je více interaktivní, a věřím, že vybudí i posluchače k zapojení do diskuze.  Můžeš stručně představit několik hlavních hostů?
První panel je věnovaný udržitelnosti a vystoupí v něm mimo jiné Nando Knodel z německé firmy Hemp Connect. Ta se věnuje zhodnocení produkce konopí pomocí uhlíkových kreditů, což je dnes populární téma. Nando je jeden z mála lidí, kteří dotáhli do úspěšného konce placení farmářům za produkci konopí prostřednictvím uhlíkových kreditů. . (...)  Vstup na konferenci je díky financování z projektu HempClub zdarma! Registrace a více info na webu našeho magazínu 🙂  Sledujte Magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
    Chování lidovců (maniakální výstupy Babiše Chování lidovců (maniakální výstupy Babiše ponecháváme stranou, ty jsou spíš pro psychiatry) a jejich absurdní útoky na světově uznávaného experta na drogy a závislosti s více než 30letou praxí v oboru Jindrich Voboril ukazují především na zoufalost těchto takzvaných křesťanů🙏👀  Politicky jde o klasický spinning, kdy se nějaký výrok vytrhne z kontextu a překroutí a kolem toho se udělá mediální bouře, ve které už nikdo neřeší, jak to vlastně bylo na začátku a co kdo přesně řekl. Něco, co dělají extremisté z SPD a ANO neustále, ale přeci jen od údajně státotvorné strany se stoletou tradicí by to člověk zrovna nečekal. Navíc když se jedná o lidi věřící v Boha, lásku, pravdu a tak dále.  Mohli bychom zde rozebírat a vyvracet každou druhou nepravdu, kterou za poslední dny Jurečka, Bartošek nebo Philipp vypustili ze svých nadutých úst, naštěstí z reakcí veřejnosti je vidět, že ti, co mají mozek v hlavě, zoufalé hry KDU prokoukli a dávají jim za to kartáč. A to je dobře, protože tato mocichtivá individua si zaslouží jediné - skončit v propadlišti dějin.  Vtipné a zároveň smutné na tom všem je to, že jak pana Vobořila známe, je to skromný, pokorný a hluboce věřící člověk, který se snaží konat dobro a pomáhat vždy a všem.  Odborností a respektem ve světě mu naše lidovečtí ochránci chlastu (zemědělci Bartošek a Jurečka a revmatolog Philipp) nesahají ani po kotníky, přesto vypouštějí z úst agresivní a urážlivé kydy na jeho adresu s jediným cílem - politicky přežít, přiživit se na vyvolávání strachu a zkrátka postupovat podle playbooku každé populistické strany.  Konec nedělního politického okénka, na skutečné důvody a motivace (ne)lidovců si posvítíme v dalších dnech na webu magazínu Konopí 😎
    Dnešní reportážní výlet pro magazín Konopí Dnešní reportážní výlet pro magazín Konopí na polnosti @Svatý Sedláček - konopné produkty se náramně vyvedl (jako vždy ostatně). Kytky byly krásné, palice na nich obří a terpeny všudevonící. Mělo sice pršet, ale kluci si umí objednat počasí, takže jsme se dočkali i sluníčka☀️🌱  Teď už jen sklidit, usušit, vyextrahovat💦 a můžeme (si) všichni užívat léčivých vlastnosti konopí pěstovaného a zpracovávaného s láskou a ekologicky. Gratulujeme za celou redakci k dobře odvedené práci💚
    Konopí na Instagramu
    • Inzerce
    • Kontakty
    • Obchodní podmínky

    MAGAZÍN KONOPÍ

    První český magazín o léčbě konopím pro pacienty, lékaře i širokou veřejnost. Šestadvacáté vydání je k dostání od 15. 5. ve stáncích a vybraných poštách po celé republice. Číslo 27 vyjde 5. 10. 2023.

    Kontakt: office@konomag.cz

    Tel.: +420 737 300 375

    RUBRIKY

    • Dopisy čtenářů
    • Editorial
    • Infografiky
    • Látky v konopí
    • Léčba
    • Letem světem
    • Mýty & fakta
    • Návody & recepty
    • Nezařazené
    • Obsah
    • Pěstování
    • Poradna
    • PR články
    • Předplatné & balíčky
    • Příběhy pacientů
    • Pro zdravotníky
    • Reportáže
    • Rozhovory
    • Soutěže
    • Vaporizace
    • Výzkumy
    • Zákony
    • Zvěroléčba

    NEJNOVĚJŠÍ

    • kostel

      Tichá droga

      28. září 2023
    • Hana Gabrielová v konopí

      S Hanou Gabrielovou o chystané konferenci Hemp & Industry

      25. září 2023

    VYHLEDÁVÁNÍ

    Sledujte nás

    Facebook Instagram LinkedIn
  • Magazín Konopí

    Potvrďte nám​​, že už vám bylo 18 let, a vyberte si nastavení cookies
    Pomocí cookies, které používáme na tomto webu, můžeme lépe vyhodnocovat návštěvnost nebo vám přizpůsobit reklamu na míru. Díky tomu vám už nic neunikne.

    Můžete nyní buď „Přijmout“ všechny cookies nebo si pomocí tlačítka „Nastavit“ upravit nastavení na míru dle vašich preferencí. Souhlasem s nastavením cookies zároveň potvrzujete, že už vám již bylo 18 let.
    Funkční Vždy aktivní
    Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
    Předvolby
    Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
    Statistiky
    Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
    Marketing
    Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
    Spravovat možnosti Spravovat služby Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
    Nastavit
    {title} {title} {title}
    Konopí č. 26 právě v prodeji!
    Získejte aktuální vydání magazínu Konopí

    Zjistit více