Retrospektivní analýza dat 157 Australanů, kterým bylo předepsáno léčebné konopí na různé nemoci, ukázala, že lék je bezpečný a účinný. Výzkumníci ze Sydneyské univerzity a dalších australských pracovišť zveřejnili výsledky, podle kterých konopí vnímalo jako prospěšné 53,5 procenta pacientů.
Článek vyšel v časopise Journal of Clinical Medicine a dočteme se v něm mimo jiné i to, že během léčby konopím došlo u pacientů k významným změnám u bolestí, střevních problémů, únavy, potíží se spánkem, nálady, kvality života, problémů s dýcháním a chuti k jídlu. Nejvyšší míru zlepšení hlásili pacienti s neuropatickou bolestí, a to až o 66,6 procenta.
Nejčastěji hlášeným nežádoucím účinkem byla ospalost, a to u 21 procent pacientů.
Následovali pacienti s Parkinsonovou nemocí, roztroušenou sklerózou, migrénou, syndromem chronické bolesti a spondylózou (tedy zánětlivým onemocněním páteře). Nejvýrazněji byl vnímán pozitivní účinek na spánek (zlepšení u 80 procent pacientů), následovala bolest (zlepšení u 51,5 procenta) a svalové křeče (50 procent).
Předepisovány byly především oleje k orálnímu použití s vyváženým poměrem THC a CBD. Nejčastěji hlášeným nežádoucím účinkem byla ospalost, a to u 21 procent pacientů. Tato studie potvrzuje potenciál konopí v léčbě závažných nenádorových chronických onemocnění.