Vegani, vegetariáni i blázni do zdravé stravy už jeho benefity dávno znají. Ne nadarmo se často hovoří o superpotravině budoucnosti a zamilovali si ho třeba i sportovci. Ano, řeč je o konopném semínku.
Hotový poklad
Co všechno se vlastně skrývá v malém semínku? „Konopná semínka jsou bohatá především na vitaminy skupiny B, které jsou naprosto nezbytné pro naši nervovou soustavu,“ říká ke složení konopných semínek výživová poradkyně Mgr. Pavla Široká.
Obsažený vitamin B1 pozitivně ovlivňuje soustředění a činí nás odolnějšími vůči stresu, vitamin B2 je zase důležitý pro zrak a vitamin B3 souvisí se zdravým stavem pokožky.
Z minerálních látek je pozoruhodný obsah draslíku, vápníku, hořčíku, fosforu, zinku a dokonce i síry, která zabraňuje lámavosti nehtů a vlasů a je rovněž důležitá pro tvorbu kolagenu.
„Celkově bychom mohli říci, že obsažené minerální látky a vitaminy zlepšují stav všech tkání, včetně vlasů a pokožky. Není náhoda, že olej z konopných semínek používají zevně i vnitřně též osoby trpící atopickým ekzémem,“ uvádí Široká.
Před poškozením volnými radikály nás chrání vitamin E, který je zase silný antioxidant. To zajisté ocení hlavně kuřáci, kteří jsou působením volných radikálů ohroženi ve větší míře.
Navíc vitamin E působí jako prevence řady onemocnění, ať už kardiovaskulárních nebo těch, které souvisí s pokročilým věkem, jako jsou Alzheimerova a Parkinsonova choroba.
Semínko pro sportovce
Konopné semínko si oblíbili i sportovci, a to nejen kvůli obsahu hořčíku, který efektivně mírní křeče. „Konopné semínko je také výjimečné tím, že jako jedno z mála rostlinných plodin obsahuje všechny základní aminokyseliny,“ vysvětluje výživová poradkyně Široká. „Konopný protein je skvělý doplněk stravy, protože obsahuje více než padesát procent bílkovin a oproti běžnému syrovátkovému proteinu obsahuje zejména velké množství vlákniny a žádný cholesterol,“ dodává.
I to je jeden z důvodů, proč jsou konopné proteiny mezi osobami stravujícími se zdravě, vegany či alergiky na laktózu tak oblíbené.
Vláknina je kritická při prevenci rakoviny tlustého střeva, ale pomáhá také při zácpě. Dále reguluje hladinu cukru v krvi a cholesterol, důležitou roli má i při redukci hmotnosti. Bohužel doporučené množství vlákniny, které je 25–30 gramů pro dospělého člověka, denně nepřijímá celých 98 % české populace.
Celkově je pak konopný protein velmi vhodný pro stálý přísun bílkovin během dne. Sáhnout by po něm tedy neměli jen osoby stravující se rostlinně, ale i lidé, kterým leží na srdci jejich zdraví a společně s bílkovinami chtějí přijímat také vlákninu, zdravé tuky a spoustu minerálů a vitaminů.
Zdravé tuky
Vysoký obsah tuků v konopném semínku může leckoho vyděsit. Důležité je však zmínit, že tato semínka obsahují především omega-3 a omega-6 mastné kyseliny – nejzdravější tuky vůbec, navíc v ideálním poměru.
„Zvýšený příjem omega-3 mastných kyselin je velmi důležitý pro lidi, kteří se stravují převážně rostlinně,“ upozorňuje Pavla Široká. „Bohužel v dnešní běžné stravě je nadbytek omega-6 mastných kyselin, což může vést k tomu, že naše tělo není schopné syntetizovat dostatek omega-3 mastných kyselin.”
To se pak snadno projeví hrubou a suchou kůží, narušenou imunitou, depresemi či snížením kognitivních funkcí. U dětí může jejich nedostatek způsobit dokonce poruchu růstu a vývoje. Pro zvýšení poměru těchto důležitých omega-3 mastných kyselin se doporučuje pravidelná konzumace mletých semínek – lněných, chia nebo právě konopných!
Jak zařadit semínka do jídelníčku
Loupaná semínka můžete využít téměř všude, nejlépe samozřejmě ve studené kuchyni. Vhodná jsou například na posypání salátu (zde využijete i za studena lisovaný konopný olej pro zvýšení účinku vitaminů rozpustných v tucích).
Tip: Zajímavé recepty s konopným semínkem najdete ve starších číslech našeho magazínu i na našem webu www.magazin-konopi.cz.
Semínka mají příjemnou plnou, máslovo-oříškovou chuť, takže budou stejně dobře chutnat i jako doplněk ovesné kaše či s kvalitním rostlinným jogurtem.
Text: Eva Hemmerová