Důkazů podporujících efektivitu léčby úzkosti a deprese konopím je zatím výrazně méně, než je tomu například v případě chronické bolesti. Dostupné údaje jsou navíc často protichůdné. Kanadští vědci z Calgary se proto rozhodli analyzovat data konopných pacientů shromážděná na specializované klinice. Výsledky jejich práce najdeme v červencovém čísle odborného žurnálu Psychiatry Research.
Do studie bylo zahrnuto celkem 7 362 pacientů průměrného věku bezmála 50 let, z nichž 53 procent bylo ženského pohlaví. V článku se dočteme, že u pacientů došlo ke statisticky významnému zlepšení symptomů úzkosti a deprese, přičemž zajímavé je, že výraznější zlepšení bylo pozorováno u těch pacientů, kteří konopí k léčbě úzkosti nebo deprese vyhledávali aktivně.
Konopí bylo vnímáno jako účinné proti nespavosti u lidí s úzkostí, depresí i kombinací obou, a to bez ohledu na věk či pohlaví.
Jiný tým z kanadského Hamiltonu se zaměřil na nespavost, která s úzkostí a depresí často souvisí. Pro analýzu účinnosti konopí využili mobilní aplikaci, do níž data vkládají sami pacienti.
Závěry práce byly zveřejněny v časopise BMC Psychiatry a mimo jiné ukázaly, že konopí je vnímáno jako účinné proti nespavosti u lidí s úzkostí, depresí i kombinací obou, a to bez ohledu na věk či pohlaví. Sušené květy a orálně podávaný olej byly hlášeny jako nejpoužívanější a nejúčinnější formy podání.
Obě nové práce tedy účinnost konopí proti úzkosti a depresi spíše podporují.