Podle studie výzkumníků z izraelské Haify snižuje dlouhodobé užívání léčebného konopí frekvenci migrenózních záchvatů.
Studie se zúčastnilo 145 pacientů s diagnostikovanou migrénou, z nichž 97 bylo ženského pohlaví.
Pacienti užívající konopí již několik let byli formou dotazníků požádáni, aby zhodnotili počet záchvatů, způsob užívání konopí, jeho dávku či genotyp (odrůdu). Těch je v Izraeli dostupných kolem stovky. Vědci též prováděli chemickou analýzu genotypů označených jako účinné a snažili se o identifikaci konkrétních látek zodpovědných za účinek.
Vědci dokázali najít specifický poměr méně známých kanabinoidů, které byly pacienty označené jako účinné.
Bezmála devadesát procent pacientů na léčbu reagovalo kladně. Došlo u nich ke snížení frekvence záchvatů migrény a také ke snížení spotřeby opiátů a triptanů (léky k zastavení migrenózních záchvatů).
Velkým přínosem této práce je také fakt, že vědci dokázali najít specifický poměr méně známých kanabinoidů v určitých genotypech, které byly pacienty označené jako účinné. Na přesné určení struktury kanabinoidů pojmenovaných ms_373_15c a ms_331_18d si ale ještě musíme počkat.
Autoři studie prokázali efektivitu léčby migrény konopím a zároveň zdůraznili, jak je důležité poznat účinné látky a jejich potřebné dávky.
Nebaví vás číst? Tento i další články si můžete poslechnout namluvené profesionálem s příjemným hlasem na našem YouTube kanále!