Vedle Spojených států se s obrovským zdravotním problémem v podobě nadužívání opioidních léčiv potýká i Kanada. Vědci z Vancouveru se na základě výsledků předchozích výzkumů, které ukazují, že užívání konopí může snížit spotřebu opioidů, zaměřili na vliv užívání konopí na konzumaci ilegálně vyráběného fentanylu. Konkrétně sledovali osoby závislé na opioidech, které podstupují substituční léčbu.
Mezi 819 účastníky léčby opioidními agonisty bylo užívání fentanylu běžné. Již při vstupním pohovoru byl fentanyl detekován prostřednictvím testu moči u více než poloviny účastníků (53 procent). Míra pozitivních testů na fentanyl byla nižší u jedinců s pozitivními testy na přítomnost THC.
Užívání konopí bylo tedy u všech pohovorů nezávisle spojeno se sníženou pravděpodobností nedávné expozice fentanylu. Autoři dospěli k závěru, že výsledky „posilují potřebu prozkoumat potenciální přínosy a rizika kontrolovaného podávání kanabinoidů lidem odvykajícím od opioidů.“
Statisticky významně naopak stoupla kvalita života pacientů.06
Další celonárodní pozorovací studie proběhla na 21 klinikách po celé Kanadě. Zkoumán byl vliv léčebného konopí na užívání opioidů a kvalitu života pacientů. Tato studie zahrnovala 1 145 pacientů, kteří byli požádáni o vyplnění dotazníků při zahájení, po měsíci, tři měsíce a po šesti měsících léčby.
Před zahájením léčby konopím užívalo opioidy 28 procent pacientů, zatímco po půl roce to bylo již pouze 11 procent pacientů. Průměrná denní dávka opioidů klesla ze 152 miligramů ekvivalentu morfinu na pouhých 32 miligramů, což představuje snížení o 78 procent.
K podobnému efektu snížení došlo i u čtyřech dalších kategorií léků. Statisticky významně naopak stoupla kvalita života pacientů. Autoři závěrem konstatují, že „snížení užívání opioidů naznačuje, že konopí může hrát roli při mírnění dopadů opioidní krize, což může zlepšit kvalitu života pacientů a celkové veřejné zdraví.“