Magazín Konopí
  • Domů
  • Rubriky
  • Aktuální vydání
  • Předplatné
  • Prodejní místa
  • Archiv
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Inzerce
    • Kontakty
    • Partneři
  • Vyhledávání
  • ENEN
Facebook Instagram YouTube SoundCloud

Konopí v paragrafech: Jak kdo zaseje, tak také sklidí

16. února 2020 | Rubrika: Legislativa

Zajímá vás konopí jako léčivá rostlina a přemýšlíte o tom, že ho zasadíte na záhonek vedle dalších oblíbených bylinek? Nejspíš vás ale napadá spousta otázek ohledně legálnosti vašeho počínání. Zaměřme se tedy na první „jarní“ fázi – nákup semínek a další nakládání s nimi.

Bezpečná semínka

První otázka zní, zda je legální vlastnit semena konopí, případně je dále šířit prodejem i jinak. Odpověď zní ano. Semena neobsahují THC (tetrahydrokanabinol) a nejsou považována ani za prekurzor, což znamená, že neslouží přímo k výrobě samotné „drogy“.

Logika tohoto přístupu je poměrně přímá a na české poměry až nebývale jednoduchá. Získat do svého vlastnictví životaschopná semena konopí schopného produkovat THC v koncentraci přesahující 0,3 % totiž můžete nejen jejich zakoupením na internetových stránkách libovolné české nebo zahraniční semenné banky, která vám je zašle až domů, ale například i ve většině zverimexů a prodejen s chovatelskými potřebami. A to jako součást některých směsí takzvaného ptačího zobu.

Obsah THC v semenech samotných je prakticky nulový – nepočítaje se slupkami, které stopové množství obsahují nebo obsahovat mohou).

Zakázat ptačí zob a podobné výrobky – či dosáhnout omezení jejich výroby zaručující absenci takovýchto semen – je však díkybohu stejnou utopií jako snaha trestat držení takovýchto výrobků. Dalším praktickým problémem znesnadňujícím kriminalizaci semen konopí je, že obsah THC v nich samotných je prakticky nulový (nepočítaje se slupkami, které stopové množství obsahují nebo obsahovat mohou).

A jelikož odhadnout konečnou koncentraci THC v dospělé rostlině je bez značně sofistikovaných metod na bázi genetické analýzy prakticky nemožné, musí i Národní protidrogová centrála před takovýmto obrazem skutečného světa sehnout hlavu.

Není řízek jako řízek

Složitější je již odpověď v případě řízků neboli klonů, jak říkají s oblibou zejména mladší generace. Situace je v podstatě stejná jako při pěstování rostlin ze semen. Pěstování konopí, jež obsahuje nad 0,3 procenta THC nebo by tuto hranici překročit mohlo (tj. včetně mladých rostlin bez vyvinutých květenství!), je zákonem o návykových látkách jako takové zakázané.

Nevlastníte-li, pochopitelně, k takovémuto pěstování náležité povolení. Takovéto povolení se uděluje například pro účely pěstování léčebného konopí nebo pro účely výzkumné, a to za mimořádně přísných podmínek. Platí tedy, že zákon porušujete vždy, když takovou rostlinu konopí pěstujete, a to zcela bez ohledu na vaše záměry. 

Tragické konce může mít kriminalizace pěstování s ohledem na výše zmíněnou dostupnost potentních semen v běžné obchodní síti i pro ty, kteří konzumenty konopí nejsou ani být neplánují. Vysít je, ať už cíleně nebo i omylem (např. samovolně při krmení svých opeřených přátel ve venkovní voliéře), může bez přehánění každý, a z obvinění ze spáchání trestného činu podle § 285 trestního zákoníku či jemu odpovídajícího přestupku se snadno nevykroutíte.

Běda, když se navíc o vzešlé rostliny začnete zajímat. Snadno pak budete ve výsledku čelit obvinění, jako se stalo jistému chovateli z Prostějova v roce 2010, který měl ve zvyku zbytky po krmení andulek používat jako osivo na okrasný záhonek, na kterém se tak kromě lnu a slunečnice nevyhnutelně objevilo i konopí, a to ve své „nadlimitní“, zákonem zakázané variantě.

Snad až příliš malé množství

Kde je však hranice onoho malého množství? Orgány činné v trestním řízení v současnosti obvykle postupují podle nezávazného sjednocujícího stanoviska Nejvyššího soudu publikovaného pod sp. zn. Tpjn 301/2013 a hranice malého množství činí pro „marihuanu“ 10 gramů sušiny, pro hašiš pak 5 gramů, obojí v případě, že obsahuje alespoň 1 gram účinné psychotropní látky, tj. THC. Toto množství má odpovídat podle Nejvyššího soudu vícenásobku dávky obvyklého uživatele.

Zapomeňte tak na pravidlo „méně než pět rostlin“ a počítejte s tím, že dojde-li na přepočítávání rostlin na „sušinu“, můžete se ze strany orgánů činných v trestním řízení i znalců dočkat všelijakých pozoruhodností. Platí nicméně, že toto množství konopí u sebe můžete držet, tj. mít, aniž byste riskovali trestněprávní postih. Pokud nebudete samozřejmě zároveň přistihnuti při pokusu o jeho (byť třeba bezplatné) šíření. 

Hranice malého množství činí pro konopí 10 gramů sušiny. 

Samotné užívání konopí je pak postihováno fakticky, protože pokud je protiprávní mít u sebe jakékoli množství drogy, není fakticky možné si konopí legálně aplikovat, neboť s jakoukoli formou aplikace přichází nutně i takové protiprávní držení. 

Záhon jako past

Trestného činu se nicméně můžete dopustit i bez překročení hranice malého množství. Postačovat k tomu může i jen trocha vaší dobré vůle nebo pravdomluvnosti. Pokud totiž s rostlinami nakládáte způsobem, ze kterého lze dovodit, že u pěstování nemáte v úmyslu skončit, ať už konopí pěstujete pro sebe nebo pro jinou osobu, dopouštíte se trestného činu „nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy“ podle § 283 trestního zákoníku. A trestným činem je tak i nevinná archivace vzorku z minulé úrody, pokud přesahuje množství větší než malé. 

Jakého porušení zákona se pěstitel dopouští?

Přestože v červnu roku 2006 Nejvyšší soud v již legendární věci vedené pod sp. zn. 3 Tdo 687/2006 explicitně judikoval, že samotné pěstování konopí není trestným činem, mnoho vody od tohoto judikátu uplynulo a s novým trestním zákoníkem, tj. zákonem č. 40/2009 Sb., nám přibyla skutková podstata trestného činu „nedovoleného pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku“, která v odstavci 1 za trestný čin považuje pěstování rostlin konopí v množství větším než malém. Takovéto jednání tedy je trestným činem! 

Bohužel, stále se můžeme setkat s prameny tvrdícími opak a odkazujícími na starou právní úpravu a již obsolentní judikáty nepočítající s novou skutkovou podstatou. Pokud se ale do „malého“ množství vejdete, je takovéto pěstování pouze přestupkem se sankcí do 15 000 Kč, neboť podle zákona o přestupcích naplňuje i skutkovou podstatu přestupku již samotné pěstování. To samozřejmě platí pouze tehdy, když konopí pěstujete jako fyzická nepodnikající osoba. Na podnikatele pamatuje s příslušným správním deliktem již zákon o návykových látkách a sankce je v tomto případě výrazně vyšší – až 500 000 Kč.

Magazín Konopí spolupracuje s advokátem Mgr. Adamem Biňovcem. Pobočka Praha: Kostelní 875/6, 170 00 Praha 7 – Holešovice. www.akbinovec.cz 

Text: Adam Biňovec

 

 

 

 

 

Zajímá vás více? Spoustu dalších zajímavých článků, rozhovorů, soutěží, rad a tipů najdete v magazínu Konopí, které je k dostání v trafikách po celé zemi! Magazín si můžete taktéž výhodně předplatit.

legislativaparagrafypěstovánísemínka

Mohlo by vás zajímat

  • Foto: Senthi Aathavan Senthilverl, Wikimedia Commons. Legislativa

    Poslanecká glosa: Chudák makak

  • Zdroj: unsplash.com Legislativa

    Konopné paragrafy: Samoléčba aneb Pomoz si sám 

  • Řízení pod vlivem drog může být buď přestupkem, nebo trestným činem. Legislativa

    Konopí v paragrafech: Za volantem

Napište komentář Zrušit odpověď

Vyhledávání

Nejnovější články

  • Zdroj: pixabay.com

    Zahrádkářův průvodce: Jak pěstovat organicky 3

    3. března 2021
  • Zdroj: unsplash.com

    Užívání konopí není spojeno se zvýšením rizikem kardiovaskulárního onemocnění 

    2. března 2021
  • Zdroj: unsplash.com

    Téma: Léčba kožních potíží

    1. března 2021
  • Zdroj: unsplash.com

    Léčebná novela prošla do druhého čtení

    28. února 2021
Facebook YouTube SoundCloud
Celosvětově užívá konopí 🌱 asi dvě stě Celosvětově užívá konopí 🌱 asi dvě stě milionů lidí, což je o šestnáct procent více než před patnácti lety. Dopady dlouhodobého užívání na kardiovaskulární 💚 systém nejsou zcela jasné a publikovaná data jsou rozporuplná. Velká retrospektivní studie 📋 využívající databázi systému sledování rizikových faktorů chování zjistila, že konzumace konopí není spojena 👌 se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění.

Studii provedli výzkumníci floridské univerzity 🏫 v Miami a zahrnuli do ní celkem 56 742 pacientů. Vyloučeny byly děti a respondenti, jimž údaje o užívání konopí nebo kardiovaskulárních 💚 nemocech chyběli.
 
V abstraktu se dočteme, že po zohlednění všech proměnných ukazoval korigovaný model u uživatelů dokonce spíše na mírné snížení rizika. To však podle autorů nebylo statisticky významné.
 
„Ačkoli výsledky některých dřívějších výzkumů ukázaly, že užívání konopí 🌱 má negativní dopad na kardiovaskulární systém, naše práce naznačuje, že souvislost mezi konzumací konopí a výskytem kardiovaskulárních onemocnění neexistuje,“ konstatují na závěr američtí 🇺🇸 badatelé.

Odkaz naleznete v Bio 👈

#konopics #magazinkonopi #pripravkyzkonopi #lecbakonopim #konopileci #lecebneucinky #individualizovanalecba #konopnipacienti #jakdavkovatkonopi #konopi #cannabis #cannabiscommunity #cbd #thc #usa #kardiovaskularnisystem #konzumacekonopi #florida #miami #vyzkum #badatel
Širokospektré působení konopí 🌱 a přípra Širokospektré působení konopí 🌱 a přípravků z něj při léčbě různých kožních obtíží je v poslední době často diskutovaným tématem, ovšem z historie víme, že tato bylina se ve formě mastí využívala odnepaměti. My se nyní zaměříme především na velmi rozšířenou lupénku a spáleniny, jež mohou postihnout každého z nás.

Než se vrhneme na konkrétní onemocnění, ocitujeme si shrnující abstrakt studie, kterou publikoval v roce 2018 tým lékařů 🧑‍⚕ z katedry dermatologie na lékařské fakultě Coloradské univerzity: „Na základě rozboru dostupné odborné literatury 📚 jsme zjistili, že přípravky s obsahem kanabinoidů mají potenciál léčit řadu kožních nemocí – od akné přes alergickou kontaktní dermatitidu, asteatotický a atopický ekzém, hidradenitidu, svědění, lupenku až po Kaposiho sarkom, kožní nádory a kožní projevy roztroušené sklerózy.

Většina dostupných dat nicméně vychází z preklinických výzkumů 📋 a k vyvození směrodatných závěrů chybí kvalitně navržené, randomizované a kontrolované studie na lidských pacientech.“
Jak tedy vidíme, kanabinoidy se jeví slibně v léčbě 💚 mnoha různých kožních obtíží. Na následujících stránkách se zaměříme na dva velmi časté okruhy problémů, jež mají naprosto odlišný původ, ale u obou pomáhá konopí 🌱

Odkaz naleznete v Bio 👈

#konopics #magazinkonopi #pripravkyzkonopi #lecbakonopim #konopileci #lecebneucinky #individualizovanalecba #konopnipacienti #jakdavkovatkonopi #konopi #cannabis #cannabiscommunity #cbd #thc #mast #lupenka #spaleninakuze #onemocneni #studie #lekar #kanabinoid #dermatologie #roztrousenaskleroza
Vyhlášení vítězů poslední soutěže 🎉 o: Vyhlášení vítězů poslední soutěže 🎉 o:

➤ 10 semen Super Skunk Auto od Seedstockers
➤ 3 semena Auto White Widow od Dutch Passion
➤ noční mast s CBD od CannaCare
➤ inhalátor konopných terpenů Svatý nádech od Svatý Sedláček

Výherci se stávaji:
Viktor Parak
hontsa
paulinnesflowers

Výhercům srdečně gratulujeme a píšeme SZ a všem ostatním přejeme hodně štěstí v dalších hodnotných soutěžích, které budeme na našem Facebooku, Instagramu a webu v nejbližší době pořádat 😉
👉www.magazin-konopi.cz
👉 www.instagram.com/konopics
👉www.facebook.com/magazinkonopi

#konopics #magazinkonopi #soutezeskonopim #konopnesouteze #konopileci #konopiradi #konopiinspiruje #CBD #dutchpassion #seedstockers #whitewidow #svatysedlacek #svatyolej
Konopí na Instagramu
  • Inzerce
  • Kontakty
  • Obchodní podmínky

MAGAZÍN KONOPÍ

První český magazín o léčbě konopím pro pacienty, lékaře i širokou veřejnost. Čtrnácté vydání je v prodeji ve stáncích a vybraných poštách po celé republice od 22. února, patnácté vychází 20. dubna.

Kontakt: office@konomag.cz

Tel.: +420 737 300 375

RUBRIKY

  • Dopisy čtenářů
  • Editorial
  • Infografiky
  • Látky v konopí
  • Léčba
  • Legislativa
  • Letem světem
  • Mýty & fakta
  • Návody & recepty
  • Nezařazené
  • Obsah
  • Pěstování
  • Poradna
  • PR články
  • Předplatné & balíčky
  • Příběhy pacientů
  • Pro zdravotníky
  • Reportáže
  • Rozhovory
  • Soutěže
  • Vaporizace
  • Výzkumy
  • Zvěroléčba

NEJNOVĚJŠÍ

  • Zdroj: pixabay.com

    Zahrádkářův průvodce: Jak pěstovat organicky 3

    3. března 2021
  • Zdroj: unsplash.com

    Užívání konopí není spojeno se zvýšením rizikem kardiovaskulárního onemocnění 

    2. března 2021

VYHLEDÁVÁNÍ

Sledujte nás

Facebook Instagram LinkedIn
  • © 2018-21 Magazín Konopí. Autorská práva vlastní vydavatel. Bez jeho písemného svolení je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.

  • Magazín Konopí

    Konopí č. 14 právě v prodeji!
    Získejte aktuální vydání magazínu Konopí

    Zjistit více

    Bylo Vám už 18 let?

    Tyto webové stránky vyžadují, aby jejich návštěvníci byli plnoletí. Kliknutím na tlačítko ANO potvrzuji, že mi bylo 18 let.