Seznam indikací, u nichž lze s úspěchem využít konopí, se postupně rozšiřuje. Polsko-německý tým vedený profesorkou Muller-Vahlovou publikoval v červencovém čísle časopisu Cannabis and Cannabinoid Research případovou studii léčby balbutismu (tedy koktání) konopím.
Balbutismus se projevuje dysfluencí neboli přerušováním plynulosti řeči. S touto poruchou se setkává asi pět procent dětí. Přestože se u většiny postižených příznaky v dospělosti zlepší, u některých pacientů koktání přetrvává, výrazně narušuje každodenní fungování a snižuje kvalitu života. Léčba koktavosti zahrnuje návštěvy logopedie, kognitivně behaviorální terapii a relaxační techniky. Značný počet pacientů však nemá z těchto léčebných strategií dostatečný prospěch nebo je dokonce na léčbu rezistentní.
Kromě plynulejší řeči byl pozorován ústup sociální úzkosti, zlepšení nálady a snížení stresu.
K výraznému zlepšení plynulosti řeči, jež bylo hodnoceno sérií takzvaných foniatrických testů, došlo u mladého pacienta, kterému bylo předepsáno konopí. Kromě plynulejší řeči byl pozorován ústup sociální úzkosti, zlepšení nálady a snížení stresu, což mělo za následek celkové zlepšení kvality života. Pacient navíc sám hlásil zlepšení kvality spánku a schopnosti koncentrace. Zvýšilo se mu sebevědomí a k pokroku došlo i v oblasti společenského života.
Vedlejší účinky hlášeny nebyly a ke snížení účinnosti léčby nedošlo ani po roce užívání. Autoři pilotní studie závěrem konstatují nutnost ověřit účinnost konopí v léčbě balbutismu v kontrolovaných studiích.