Konopí v humánní medicíně zažívá renesanci, co ale vliv kanabinoidů na hospodářská zvířata? Ten dosud nebyl důkladně prozkoumán. Americký tým veterinářů z Kansasu a Floridy se rozhodl vnést trochu světla do tmy a výsledky své nejnovější práce publikoval v časopisu Scientific Reports.
Osm kastrovaných samců tura domácího (tedy volů), konkrétně holštýnského plemene, bylo jednou denně krmeno konopím s vysokým obsahem CBDA (kyselina kanabidiolová) po dobu čtrnácti dnů. Kontrolní skupina tvořena rovněž osmi jedinci konopí nedostávala.
Skupina volů krmených konopím vykazovala oproti kontrolní skupině nižší hodnoty biomarkerů stresu a zánětu.
Chování zvířat bylo nepřetržitě monitorováno pomocí akcelerometrů (senzory pohybu) a v pravidelných intervalech jim byly odebírány vzorky krve. Podle autorů výsledky naznačují, že podávání konopí s vysokým obsahem CBDA po dobu 14 dnů zvyšuje čas zvířat strávený ležením. To je u skotu známkou životní pohody.
Skupina volů krmených konopím vykazovala oproti kontrolní skupině taktéž nižší hodnoty biomarkerů stresu a zánětu. Tato zjištění jsou významná a ukazují, že konopí představuje možný způsob zmírnění stresových zážitků dobytka. Mezi ty patří přeprava či přeskupování, kdy se nové krávy začleňují ke stávajícím.