O potřebě důkladné hygieny jsme se v poslední době naučili možná více, než jsme si kdy přáli. Dezinfekční prostředky se staly velice žádaným, někdy i nedostatkovým zbožím, navíc se dodnes prodávají za přemrštěnou cenu. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto uveřejnila návod na výrobu levné domácí dezinfekce – a my vám nyní ukážeme, jak si ji vylepšit dokonalou konopnou vůní!
Dezinfekce vyrobená podle tohoto návodu splňuje všechny nároky na bezpečnost a rychlou účinnost a může se používat i ve zdravotnictví. Nedráždí pleť a v testech má údajně lepší výsledky než mnohé komerční produkty.
Jak a kde si obstarat přísady
Všechny základní složky se dají snadno sehnat v prodejnách otevřených i při karanténě – konkrétně v drogériích a lékárnách, případně prodejnách barev a laků. Jednodušší může být v dnešní době nákup po internetu. Konopné silice v podobě osvědčeného Svatého oleje z českého konopí se dají zakoupit přímo v e-shopu výrobce anebo třeba v rámci dárkového předplatného našeho magazínu.
Upozornění: Chraňte líh či isopropylalkohol před teplem, horkými povrchy, jiskrami, otevřeným ohněm a jinými zdroji zapálení. Nekuřte a uchovávejte obal těsně uzavřený.
Ethanol neboli lékárenský či kosmetický líh je nepochybně vhodnější než líh technický, který obsahuje toxické denaturační přísady. V každém případě bereme na vědomí, že zacházíme s vysoce hořlavou kapalinou, která způsobuje vážné podráždění očí a jejíž výpary mohou přivodit ospalost a závratě. Totéž platí o isopropylalkoholu.
Přísady:
– 96% ethanol (též ethylalkohol) nebo 99,8% isopropylalkohol
– 3% peroxid vodíku
– 98% glycerol (též glycerin)
– sterilovaná nebo převařená voda (vychladlá)
– Svatý olej (2 ml balení)
Náčiní:
– čistá a vyvařená nádoba s uzávěrem (objem cca 1 litr)
– menší přenosné nádobky s kvalitním uzávěrem
– odměrka a injekční stříkačka (lze to i bez ní, ale ulehčí práci)
Upozornění: Mnozí kutilové jistě dumají nad tím, zda by místo líhu z obchodu nemohli použít běžný alkohol či domácí pálenku. Musíme je zklamat: je prokázáno, že ke zničení virů je potřeba, aby byl použitý alkohol minimálně šedesátiprocentní. Čím je navíc obsah alkoholu vyšší, tím bude dezinfekce účinnější.
Postup:
- Nachystáme si 833 mililitrů ethanolu nebo 752 ml isopropylalkoholu a nalijeme ho do nejméně litrové nádoby.
- Pomalu k němu přimícháme 42 mililitrů peroxidu vodíku. Dobře je spolu promícháme.
- Přidáme 15 mililitrů glycerolu, ideálně přes injekční stříkačku. Glycerol je totiž velmi hustý, není snadné dávku odměřit. Pokud máme k dispozici jen odměrku, vypláchneme ji pak destilovanou vodou a tu přidáme do směsi.
- Dolijeme převařenou či destilovanou vodu, aby směs měla přesně jeden litr (tj. 110 ml vody u ethanolu, resp. 191 ml u isopropylalkoholu). Nádobu uzavřeme a velmi dobře promícháme. Roztok by se měl nechat tři dny odstát, ale funguje ihned. Jeho trvanlivost činí až dva roky.
- Z této skladovací nádoby pak odléváme dezinfekci podle potřeby do menších lahviček, které se dají nosit s sebou. Do každé lahvičky vždy přidáme i konopné silice – vynikající je v tomto směru Svatý olej. Dávkujeme dle libosti tak, abychom dostatečně překryli alkoholový či chemický pach dezinfekce. Na 50 mililitrů roztoku stačí pět kapiček Svatého oleje, ale po přidání deseti a více kapek se z pravidelného dezinfikování rukou stává skutečně voňavý rituál!
Terpeny ve Svatém oleji
Svatý olej obsahuje více než čtyři desítky konopných sloučenin, převážně terpenů. Ty se obecně vyznačují širokou škálou analgetických, antibakteriálních, antifungálních, antioxidačních, protizánětlivých, sedativních i stimulujících účinků, přičemž ve vzájemné kombinaci mají zesílený, tzv. synergický efekt.
Nejvíce zastoupený je zde beta-karyofylen, terpen podobný kanabinoidům. Obsah tohoto terpenu ve Svatém oleji činí 18,9 procenta. Co je ale z hlediska dezinfekce podstatné, beta-karyofylen se mimo jiné vyznačuje silnou antibakteriální, protiplísňovou a antivirovou aktivitou.
V příjemně konopné vůni Svatého oleje se kromě hřebíčkových tónů beta-karyofylenu snoubí též zemitě pižmové aroma myrcenu, borovicové tóny pinenu a terpinolenu, sladce květinová vůně ocimenu a kořeněné podtóny exotického bergamotenu.
Tip: Kdo má doma již zakoupenou dezinfekci z obchodu a trpí jejím odérem, může si ji snadno vyladit právě Svatým olejem! Čistota půl zdraví, s konopím celé.