Stejně jako konopí i jóga v současnosti zažívá vzhledem k svým výjimečným terapeutickým účinkům obrovský nárůst popularity. Systém staletími ověřených technik pomáhá nejen ozdravit tělo, ale přináší i úlevu od stresu, čímž se stává balzámem na mnohé neduhy dnešní uspěchané doby.
Už na první pohled je jasné, že konopí a jóga mají společného mnohem víc než jen kořeny v indické spirituální tradici, a není tajemstvím, že jejich spojenectví využívá řada jogínů po celém světě. V následujícím článku se podíváme na to, v čem spočívá kouzlo „obohaceného“ cvičení a jak nám může být prospěšné v rámci samoléčby.
Co se dozvíte?
Co pro vás může udělat jóga
V každodenním životě máme často sklon své tělo přehlížet a přemýšlet o něm především jako o stroji, jehož fungování bereme jako samozřejmost. Mnohdy si ani neuvědomujeme drobné každodenní prohřešky vůči vlastnímu zdraví: že stojíme nakřivo, sedíme s ohnutými zády nebo některé pohyby úplně vynecháváme.
To, že se v těle „něco pokazilo“, pak často zjistíme až ve chvíli, kdy přijde bolest, která nás „vyřadí z provozu“ na několik dní, týdnů nebo měsíců. Až poté si uvědomíme, jak moc je tělo spojeno s myslí a s tím, jak vnímáme okolní svět i sami sebe – a že se o něj musíme mnohem víc zajímat, pokud se chceme cítit dobře.
Tohoto propojení si byli vědomi i první jógoví mistři. Vypozorovali, že kvalita meditace, ke které jóga dříve výhradně sloužila, závisí zejména na dobrém fyzickém zdraví. Proto vytvořili systém ásan (jógových pozic), které jim pomáhaly posílit fyzično tak, aby se mohli nerušeně věnovat práci s myslí, jež je nedílnou součástí jógové praxe i dnes. A právě tento přesah dělá jógu výjimečnou – ne nadarmo znamená toto původně sanskrtské slovo „spojení“.
Co na to věda
I vědecké studie dokazují, že už půlhodina meditace a půlhodina dynamického pohybu dvakrát týdně dokáže redukovat symptomy deprese až o čtyřicet procent. Cvičení jógy zvyšuje produkci GABA (kyseliny gama-aminomáselné), která reguluje pohyb neuronů a jejíž účinek by se dal přirovnat k přírodnímu antidepresivu.
Pro začátečníky s konopnou léčbou představují jógové techniky ideální rámec, jak se naučit pracovat s rozšířeným stavem vědomí.
Další významný efekt pravidelné relaxace je také obnovení správné činnosti adrenálních žláz. Ty při dlouhodobém stresu, kterému býváme často vystaveni, uvolňují neustále malé množství stresových hormonů kortizolu a adrenalinu, což vede k podrážděnosti, úzkosti, nespavosti a mnoha dalším obtížím.
Ve stavu jógového vědomí navíc vzniká prostor k uvolnění pocitů a emocionálních bloků uložených v těle, které často zůstávají na nevědomé úrovni. Při provádění ásan je běžné uvolňování těchto bloků, aniž by se do vědomí nutně musely vynořit i příčiny napětí. Jóga nám také pomáhá získat odstup od emocí a identifikovat jejich zdroje, čímž se učíme získávat nad nimi větší kontrolu. Deset z deseti jogínů potvrzuje, že schopnost menší reaktivity na bezprostřední podněty vede k harmoničtějšímu životu se sebou i se svým okolím.
Co do jógy přináší konopí?
Konopí může být v jógové praxi pomocníkem k dosažení fyzického uvolnění, odstranění bolesti a zároveň navození stavu duševní bdělosti, která nám pomáhá soustředit se plně na jednotlivé pohyby a vnímat jejich vliv na tělo. Není stimulant ani relaxant, ale působí jako obojí současně, což z něj dělá zcela výjimečnou bylinu.
Už po užití malé dávky navozuje hlubší a pomalejší dýchání, které je důsledkem zvýšené činnosti takzvaného parasympatického nervového systému, jenž reguluje stavy spojené s relaxací. Zároveň ale způsobuje i rozšíření plicních kanálků, což vede k rychlejší obnově vzduchu v plicích a zvýšení příjmu kyslíku.
Na to reaguje parasympatický nervový systém, zodpovědný za stavy akce a vzrušení. Cévy se rozšiřují a srdce začíná bít rychleji, aby zajistilo efektivní rozvod okysličené krve po celém těle. Díky uvolnění psychického napětí získáváme větší kapacitu vnímat, co se uvnitř nás děje v přítomném momentu. V důsledku fyzické relaxace a lepšího okysličení krve se nám zbystří smysly a zlepší pozornost.
Konopí jako by bylo přímo stvořeno k meditaci: pomáhá nám ponořit se do sebe a soustředit se, což může být pro začátečníky obtížné. Propůjčuje nám také vyšší citlivost k rozsahu pohybu, který se díky uvolnění svalů zvyšuje. Skrze jógu můžeme usměrnit účinek konopí do těch částí těla, kde léčbu nejvíc potřebujeme.
Obohacený jógový rituál
Cvičit s konopím je nejlepší navečer, po dokončení všech povinností, kdy si najdete chvíli jen pro sebe. Vytvořte si příjemnou atmosféru: vyzkoušejte tlumené světlo, zapálenou svíčku nebo vonnou esenci – skvěle se hodí očistné dřevo středoamerického stromu palo santo, případně zklidňující santalové dřevo nebo uvolňující levandule.
Pokud je vám to příjemné, můžete si potichu pustit klidnou instrumentální hudbu, vyhněte se ale takové, která by příliš odváděla pozornost. Připravte si podložku na cvičení, teplou deku a polštářky. Oblečte se pohodlně a do přírodních materiálů, aby vás nic neomezovalo v pohybu.
Pozvěte konopí na podložku
Až budete připraveni začít, sedněte si na podložku a nachystejte si konopí, které budete inhalovat. Ideální formou užívání je vaporizace, tedy vdechování páry, do které se uvolňují účinné látky z bylin bez spalování (o vaporizaci se dočtete více v rubrice Vaporizační koutek). Volba odrůdy je velmi individuální a každému vyhovuje něco jiného.
Pro zkušené jogíny může být obohacení konopím zajímavým experimentem, který pomáhá ponořit se do cvičení hlouběji, získat lepší soustředění a zklidnit mysl k meditaci.
K józe se dobře hodí odrůdy s vyváženým poměrem THC a CBD, u kterých je rozšířený stav vědomí lehký a které jsou ideální i pro úplné začátečníky. Pokud máte dojem, že u vás užívání konopí v minulosti vyvolávalo pocity úzkosti, je možné, že jste příliš citliví na THC. Vybírejte si proto pro začátek zejména odrůdy s převahou CBD, které pomáhají vnitřní napětí naopak odstranit. Pokud se cítíte hodně unavení a bez energie, odrůdy s vyšším obsahem THC mohou navodit potřebné nabuzení a chuť ke cvičení. Dbejte na to, aby vaše bylinky byly nezávadného původu a neobsahovaly zbytky hnojiv a pesticidů.
Záměr a dávkování
Před prvním potáhnutím z vaporizéru se na chvilku zastavte a v duchu si stanovte záměr, se kterým své jógové cvičení zahájíte: může to být dosažení uvolnění, snaha ulevit si od bolesti, zlepšit soustředění, regenerovat tělo nebo jen přání udělat něco pro sebe něco prospěšného.
Zlatým pravidlem při dávkování je, že méně bývá více. Pro začátek zkuste jen poloviční dávku, než jste běžně zvyklí užívat. V případě akutních zdravotních obtíží či bolestí pak vaporizujte do nástupu úlevy. Pokud s konopím začínáte, stačí si jen dvakrát nebo třikrát lehce potáhnout z vaporizéru a nikam nespěchat – časem si podle pocitu najdete ideální míru, která vám bude příjemná. Nakonec v duchu poděkujte bylině za to, že vám v dnešním cvičení pomáhá, a přejděte do šavásany.
1. Šavásana (poloha mrtvoly)
Lehněte si na záda, zavřete oči, ruce položte vedle těla dlaněmi vzhůru. Nohy roztáhněte na šířku podložky. Pokud je vám chladno, přikryjte se dekou. Zůstaňte bez pohybu a vnímejte pomalu nastupující účinek konopí, které nám pomáhá k větší citlivosti vůči vlastnímu tělu.
Nechte stranou všechny myšlenky a starosti, soustřeďte se jen na přítomný moment. Uvědomte si svůj dech, tlukot srdce, napětí a bolesti nebo jiná místa, která přitahují vaši pozornost. Dýchejte volně a přirozeně nosem, postupem času dech lehce zpomalujte a prohlubujte, ale nenásilně. Pokud někde cítíte bolest, přijměte ji a zkuste ji nijak nehodnotit, být jen pozorovatelem toho, že existuje. Úplně se uvolněte. Šavásana nám na začátku cvičení pomáhá plně procítit účinek konopí, odpoutat se od každodenních starostí a zklidnit mysl. Až budete připraveni pokračovat, přejděte do pohodlného sedu.
Doba trvání: Pět minut.
2. Sukhásana (pohodlný sed)
Slovo sukhá znamená „radost“. V této pozici se zpomaluje dech a puls, obklopí vás pocit klidu. Posaďte se a zkřižte nohy tak, aby bylo pravé lýtko nad levým bércem. Ruce položte na stehna, uvolněte lokty. Hlavu a páteř udržujte v jedné rovině, lehce vtáhněte břicho dovnitř a vypněte hrudník.
Jóga nám pomáhá lépe vnímat účinky konopí.
Odtáhněte ramena od uší a uvolněte je. Pokud by pro vás byla pozice příliš fyzicky náročná, sedněte si na polštářek. Odtáhněte pozornost od vnějšího světa tak, že se zaměříte na dech a místa na těle, kde dech prociťujeme: na oblast pod nosem, roztahující se hrudník nebo zvedající se břicho. Dýchejte jen nosem, ústa mějte zavřená. Nenechte se pohltit proudem myšlenek.
Doba trvání: Počítejte nádechy a výdechy od jedné do sta.
Mezi jogíny se traduje příběh o dvou zlodějích, kteří se rozhodli krást v jedné vesnici, ale byli dopadeni přímo při činu a museli utéct před jejími obyvateli. Pod vesnicí u řeky, kterou bylo třeba při útěku překonat, seděl v sukhásaně místní mudrc a meditoval.
Jeden ze zlodějů neuměl plavat, a tak se k mudrci přidal, aby také předstíral posvátnou meditaci a unikl tak pozornosti pronásledovatelů. Když vesničané vzdali pátrání po zlodějích, vrátil se ten, který přeplaval řeku, zpět pro svého komplice. Našel ho, jak stále sedí v sukhásaně. „Pojď, příteli, vzduch je čistý.“ Komplic však odvětil: „Ještě nikdy jsem se necítil tak šťasten. Zůstanu tu a budu pokračovat v meditaci, život zloděje mi nic nepřináší.“ Z bývalého lupiče se stal velký jogín.
3. Parvatásana (pozice hory)
Zůstaňte v pohodlném sedu. Páteř mějte vzpřímenou, břicho lehce vtažené, soustřeďte se na délku celé páteře. S nádechem vzpažte a sepněte ruce nad hlavou dlaněmi k sobě. Krátce zadržte dech a vnímejte oblast kolem lopatek. S výdechem vraťte ruce do původní polohy. Po dokončení chvíli seďte se zavřenýma očima, dýchejte a vnímejte, co se ve vašem těle děje.
Sledujte změny ve stavu svalů, a pokud cítíte napětí, prodýchejte ho, uvolněte se, ale páteř nechte napřímenou. Parvatásana protahuje břišní a pánevní svaly, odstraňuje tuk z oblasti pasu, posiluje plicní stěnu, otevírá oblast ramen a pomáhá uvolnit napětí kolem lopatek.
Doba trvání: Opakujte pětkrát až desetkrát.
4. Bharmanásana (pozice stolu)
Pozice stolu skvěle uvolní ramena, krk, předloktí, břišní svaly a ruce. Přejděte ze sedu na všechny čtyři, paže jsou kolmo pod rameny a stehna kolmo pod boky, s podložkou svírají pravý úhel. Dlaně umístěte rovnoběžně s okraji podložky, lehce do nich zatlačte a odtáhněte tak ramena od uší, prsty na rukou jsou roztažené a směřují dopředu. Svěste hlavu.
Dýchejte a s každým výdechem si uvědomte, jak se krk, hlava a ramena uvolňují. Zaměřte se na oba konce páteře a pokuste se je odtáhnout od sebe. Povolte břicho, soustřeďte se na relaxaci všech vnitřních orgánů. Prociťte zadní stranu stehen, váhu těla na zápěstích, dlaních, v ramenou a v kyčlích. Pokud je vám to příjemné, můžete se v pozici lehce pohybovat a protahovat části těla, kde cítíte napětí.
Doba trvání: Padesát hlubokých výdechů a nádechů.
5. Mardžárí (kočka)
Oblíbená ásana, která protáhne páteř a uleví od bolesti zad. Začněte v poloze stolu, zavřete oči a prociťte celé tělo. S hlubokým výdechem vyhrbte páteř a udělejte „kočičí hřbet“. Skloňte hlavu, pohled směřujte k pupku. Představujte si, že chcete oba konce páteře co nejvíc přiblížit k sobě. S hlubokým nádechem prohněte páteř opačným směrem, hlavu zvedněte do záklonu a protáhněte tak přední stranu hrudníku, uvolněte břišní svaly. Při problémech s krční a bederní páteří buďte v pohybu opatrní a začínejte pomalu. Pokud někde vnímáte velké napětí, vydechujte plně ústy a představujte si, jak odtamtud napětí s každým výdechem odchází. Zaměřte se také na rozdíl mezi pravou a levou stranou těla.
Doba trvání: Opakujte desetkrát až patnáctkrát.
6. Paščimóttanásana (kleště)
Posaďte se s nataženýma nohama na zem, narovnejte záda, vtáhněte břicho. Nakloňte tělo lehce vzad a podržte ruce na prsou. Zhluboka se nadechněte a s výdechem předklánějte trup a pokuste se rukama uchopit prsty u nohou, případně kotníky nebo lýtka, a přitáhnout se. Hlavu svěste ke kolenům, vtahujte břicho a snažte se mít rovná bedra.
Pamatujte, že není důležité, jak hluboko se předkloníte – měli byste cítit protažení, ale nikdy bolest. V pozici vydržte deset hlubokých nádechů a výdechů, soustřeďte se na uvolnění napětí v zádech, ramenou a na zadní straně nohou. S posledním nádechem se vraťte do výchozí pozice. Pomocí této ásany důkladně protáhnete celou páteř, zlepšíte trávení a promasírujete vnitřní orgány.
Doba trvání: Opakujte jednou až třikrát.
7. Bhudžangásana (kobra)
Kobra je jednou z nejlepších pozic k protažení po dni prosezeném u počítače. Lehněte si na břicho, skrčte paže a dlaně dejte pod ramena. Dbejte na úplné propnutí nohou, čelem se dotýkejte země. Zhluboka se nadechněte a vzepřete se na rukou, čímž zvednete trup, břicho zůstává na zemi, stydkou kost tlačte do podložky a prociťte oblast boků a pánve.
Zbytek těla je uvolněný, ramena odtahujte od uší. Nohy jsou úplně natažené. Relaxujte a zhluboka pomalu dýchejte, soustřeďte se na to, jak každý nádech zvedá břicho a s každým výdechem odchází z těla napětí. Zkuste vydržet deset hlubokých nádechů a deset výdechů. Pozici můžete obměnit tím, že lehce sklopíte a uvolníte hlavu.
Doba trvání: Opakujte jedenkrát až třikrát.
Na závěr přejděte zpět do šavásany, kde setrváte deset minut.
Závěrem
Mnoho jogínů zastává cestu čistého vědomí, která by měla vyloučit užívání všech substancí měnících vědomí včetně kávy nebo čaje. Obohacování jógové praxe je obvykle vnímáno jako zlozvyk, a kdykoli jsem se sama na konopí zeptala učitelů, obvykle reagovali s pozdviženým obočím – konopí je droga a s jógou nemá co dělat. Často za mnou ale po debatě přišlo několik zvídavých studentů, kteří bylinku zkoušeli do cvičení úspěšně zapojit.
Nelze než souhlasit s tím, že obohacená jógová praxe by u zdravého člověka neměla být každodenním pravidlem, ale spíše svátečním zvykem či lekcí, kdy nás rostlina učí pracovat s vlastním tělem a myslí. Pokud cítíte, že byste z tohoto učení mohli těžit, nenechte se odradit: jóga vyrůstala odjakživa v různých oblastech, byla propojena s rozmanitými kulturními tradicemi a praktikami – od buddhismu přes orgastické sekty uctívačů bohyně Kálí až po rituály árijských Skythů – a i v současném světě se neustále formuje.
Ačkoli je typů ásanové praxe celá řada, jak lze tušit z rozvrhů libovolného jógového studia, všechny se dají chápat jako cesty vedoucí ke stejnému cíli, jímž je i dosažení zdraví a větší osobní spokojenosti. Ať už se vydáte přes vytopené místnosti hot jógy, působivé pozice akrojógy nebo konopnou zahrádku, jóga je jen jedna, a pokud jí to dovolíte, může být fascinující cestou k sebepoznání a úlevě od strastí těla i duše. Důvěřujte v moudrost vlastního těla, naslouchejte mu a sami poznáte, jaká cesta je ta správná právě pro vás. Namasté!