Proč se lidé radí se svým lékařem, než začnou užívat léky? Podle mého názoru je většina pacientů přesvědčená, že doktor má k dispozici více informací, a po přečtení příbalového letáku si popravdě sami nejsou jistí, jaké by měli zvolit dávkování.
Co se týče konopí, každý den mi chodí dotazy, v nichž se mě lidé ptají, jaké „dávky“ by na svou nemoc měli užívat. Na tuto otázku ale není možné jednoduše nebo obecně odpovědět, a už vůbec ne po e-mailu. S každým novým pacientem strávím v průměru jednu hodinu, přičemž ke konkrétnímu plánu užívání se obvykle dostaneme až během posledních patnácti minut. Předtím se s pacientem musím seznámit a získat odpovědi na celou řadu otázek.
Čím začít
Nejprve zjistím, zda pacient má předchozí zkušenosti s konopím. Pokud ano, zeptám se ho, jestli užívání konopí zlepšilo nebo zhoršilo symptomy nemoci a jakým způsobem ho užíval (orálně, inhalací a tak dále).
Sám se v oblasti konopné léčby stále učím. My všichni se teprve začínáme učit, jak konopím léčit.
V případě, že mu nebylo dobře, přijde na řadu otázka, zda jeho konopí či přípravky z něj obsahují nějaké CBD. Důležitá je také možná interakce s běžně užívanými farmaceutiky. Léčiva, jež se metabolizují v játrech, mohou mít vliv na metabolizaci a působení kanabinoidů.
Po těchto všeobecných otázkách můžeme přikročit k promyšlení strategie – neměli bychom zkusit některé léky vysadit? S jakým poměrem CBD ku THC zahájit terapii? Bude vhodné užívat kanabinoidy pod jazyk, orálně, topikálně (tj. na kůži) či rektálně? Přidáme-li do léčebného režimu více THC, jak odhadneme sílu psychoaktivního účinku?
Spolupráce pacienta
Ze strany pacienta je důležité, aby si domluveným způsobem zaznamenával účinky a snažil se užívat přesně ty dávky, na kterých jsme se spolu dohodli. Zejména u konzumace rostlinného materiálu může toto představovat problém.
S pacientem je také nutné se domluvit na pravidelných osobních i telefonických či emailových kontrolách.
A takto bych mohl pokračovat ještě dlouho. V případě vážně nemocných pacientů mi ani hodinová schůzka nemusí stačit k tomu, abych dokázal kompletně vyhodnotit jejich stav. Sám se v oblasti konopné léčby stále učím. My všichni se teprve začínáme učit, jak konopím léčit.
A co ležérnější přístup?
Neměli bychom k dávkování konopí přistupovat ležérněji, protože se jedná o léčivo bezpečnější než spousta běžně užívaných léků?
V případě vážně nemocných pacientů mi ani hodinová schůzka nemusí stačit k tomu, abych dokázal kompletně vyhodnotit jejich stav.
Ležérnější přístup může být v pořádku, nicméně čím vážnější zdravotní problémy, tím důslednější a individuálnější by mělo být dávkování i prohlídky. S pacienty si po zahájení léčby čtyřikrát až pětkrát napíšu nebo zavolám, než se nám podaří terapii zcela vyladit.