Po velmi dlouhém čekání vstoupila na začátku srpna v platnost vyhláška upravující nakládání s léčebným konopím. Krátce nato oznámili dva dovozci, že se jim podařilo získat veškerá oprávnění k importu konopných extraktů a přípravků z nich do českých lékáren.
Na extrakty a produkty z nich (masti, gely, čípky, tinktury a další) čekají čeští konopní pacienti předlouhých devět let. Konkrétně od chvíle, kdy bylo léčebné konopí v České republice v roce 2013 legalizováno. Nyní je toto čekání konečně u konce, nicméně otázkou jako vždy zůstává, jak bude fungovat vyhláška ministerstva zdravotnictví v praxi.
Czech Medical Herbs
Ze společnosti Czech Medical Herbs, která dováží a distribuuje léčebné konopí v České republice od roku 2014 a která na začátku srpna obdržela od ministerstva zdravotnictví rozšíření oprávnění o dovoz extraktů z konopí pro léčebné použití, jsme se zeptali výkonného ředitele Tomáše Kubálka, jaké konkrétní produkty najdou pacienti v lékárnách, s jakým obsahem a v jakém složení.
Lékaři budou moci konečně pracovat s moderními formami konopí.
„Jsme potěšeni, že nám poslední právní úprava umožňuje dovážet do České republiky profesionálně zpracované extrakty pro léčebné použití od společnosti Aurora Nordic Cannabis A/S. Ty se ostatně úspěšně používají v Německu. Lékaři dostanou pro své pacienty lékové formy, po kterých se dlouhou dobu volalo. Nízké koncentrace extraktů umožní lékařům najít optimální a přesné dávkování, kterého lze například u vaporizace jen velmi obtížně dosáhnout. Plánujeme dovážet a distribuovat dva typy extraktů. Jeden s dominantní složkou sativa a jeden s dominantní složkou indica.“
Zároveň ale ředitel Czech Medical Herbs upozorňuje na potenciální problémová místa ve vyhlášce: „V současné době aktivně řešíme s ministerstvem zdravotnictví nejasnosti ohledně vlastních dovozů, předepisování a úhrady z veřejného zdravotního pojištění.“
Motagon
Druhým dovozcem je společnost Motagon, jejíž jednatel Jaromír Frič okomentovat novinku následovně: „Nesmírně nás těší, že se nám za relativně krátkou dobu existence podařilo zajistit dovoz a distribuci velmi kvalitního konopí pro lékařské použití do lékáren v podobě sušených květů, nicméně naší snahou bylo od samého počátku dostat k českým pacientům co nejdříve i ty v mnoha ohledech účinnější formy, kterými jsou právě extrakty.“
Podle výkonného ředitele Motagonu Jana Mehnera budou v nabídce extrakty, které by měly pokrývat potřeby většiny konopných pacientů v Česku. „Plánujeme postupně uvést na trh extrakty s vysokým obsahem THC a minimem CBD. Dále extrakty s vyrovnaným poměrem obou látek, poté s vysokým obsahem CBD a minimem THC. V neposlední řadě i vyrovnanější produkty s mírnou převahou THC nebo naopak s převahou CBD.“
Posun vpřed
Pokud bude vše fungovat dle záměru zákonodárců, kteří schválili novelu povolující nakládání s extrakty z léčebného konopí, ocení tuto zásadní změnu nejen pacienti, ale i jejich lékaři. Ti konečně budou moci pracovat s moderními formami konopí s přesnějším dávkováním a vyšším obsahem účinných látek.
Na extrakty a produkty z nich (masti, gely, čípky, tinktury a další) čekají čeští konopní pacienti předlouhých devět let.
Na novou vyhlášku reagovala i akademická obec. Konkrétně jde o průkopníky konopné léčby a výzkumu v Brně. „Novela přináší v legislativním rámci několik revolučních novinek a otevírá využití konopí jako léčivé rostliny pro širokou veřejnost. Farmaceutická fakulta by ráda pomohla se vzděláváním budoucích expertů v této oblasti, a proto připravujeme ve spolupráci s Mezinárodním centrem klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny kurz celoživotního vzdělávání s názvem Konopí a konopné produkty ve zdraví a nemoci,“ píše se v tiskové zprávě. Jak jsme ale zjistili, otevření kurzu proběhne nejdříve na podzim příštího roku.