V předminulém čísle jsme si pověděli, co dělat, přijde-li za námi policie s povolením k domovní prohlídce kvůli pěstování či přechovávání konopí. Tentokrát si vysvětlíme, proč je důležitý obhájce, jak se hraje o čas a jak si případně počínat ve vazbě.
Chci mluvit se svým obhájcem!
Na rozdíl od práva telefonovat, známého z amerických kriminálek, je právo na obhájce jedním z vašich základních práv. Pokud si jej můžete dovolit a nejste v trestním řízení zkušeným harcovníkem, kontaktujte ho a trvejte na tom, aby byl přítomen všem úkonům ve vyšetřování, kde to je možné a jen trochu účelné.
Na rozdíl od některých ustanovených obhájců (zvaných lidově „exofák“), kteří mohou k zastupování svých klientů přistupovat spíš jako k existenční nutnosti, je zvolený obhájce v trestním řízení vašim největším (a často jediným) skutečným přítelem.
Dobrý obhájce vám ukáže, jak hrát o čas, seznámí vás s vašimi právy podstatně pečlivěji než policie a bude vám oporou při výsleších.
Ukáže vám, jak hrát o čas, seznámí vás s vašimi právy podstatně pečlivěji než policie (budete-li o to mít zájem) a bude vám oporou při výsleších. Při nich ovšem narazíte na jedno z mála omezení jeho pomoci. Nemůže vám totiž v rámci výslechu radit, jak odpovědět na již položenou otázku.
Pokud vám policie (nebo jiný orgán činný v trestním řízení) odmítne umožnit vašeho obhájce kontaktovat, trvejte na tom, aby toto odmítnutí bylo obsaženo v nejbližším sepisovaném protokolu, byť by u toho již váš obhájce přítomen byl.
Máte-li důvodnou obavu z trestního stíhání, naučte se kontakt na důvěryhodného obhájce nazpaměť nebo jej mějte u sebe. Obyčejná vizitka je vaší nejlepší nadějí tam, kde se vybíjejí smartphony a telefonní čísla se záhadně mažou z jejich pamětí.
Zabavuje se!
Mějte na paměti, že dojde-li na zajišťování vašich věcí, domovní prohlídky a tak dále, nemusí vždy zůstat jen u zjevně protiprávně držených věcí. S limity uvedenými v první části našeho povídání může policie zajišťovat vše, co může mít souvislost s vámi páchanou protiprávní činností či ji může nějakým způsobem objasnit. Zejména existuje-li šance, že držíte konopí nebo jiné zakázané věci nejen pro sebe, ale dokonce je dále šíříte, je takové riziko značné.
Jste-li tedy fanoušky dětské pornografie, střelných zbraní, ke kterým nemáte příslušné doklady, nebo si libujete v tajném nahrávání vašich podnájemníků při jejich koupelnových hrátkách, rovnou si i rozmyslete, komu budete v blízké budoucnosti z vězení psát. Ukrátí vám to čas.
Jak to vše zkomplikovat
Uvědomte si, že čas většinou hraje pro vás. Svědci zapomínají, věci se najednou nezdají tak jednoznačné, jak tomu bylo dříve, a třeba se i objevují nové vědecké poznatky (což zejména v případě trestných činů věcně spojených s přechováváním či užíváním konopí nemusí být na škodu).
Krom toho platí obecné pravidlo, že trestnost činu se vždy posuzuje podle právní úpravy platné v době spáchání činu, pokud je však právní úprava v době soudního řízení mírnější, tedy výhodnější pro pachatele, postupuje se podle ní.
Toto pravidlo se uplatní jak v trestním procesu, tak v řízení přestupkovém. A dokud jste nebyli odsouzeni, hledí se na vás, jako byste byli nevinni, včetně toho, že není-li zrovna vaše kauza v hledáčku médií, máte slušnou šanci, že se o ní nemusí nikdo dozvědět.
V přestupkovém řízení jsou navíc správní orgány povinny konat v relativně nedlouhých lhůtách určených podle závažnosti daných přestupků, a pokud to nezvládají, odpovědnost za údajný přestupek může zaniknout, a tedy se musí na údajného porušitele zákona hledět, jako by se ničeho nedopustil. Pro podrobnosti nahlédněte do § 29 a následujících zákona č. 250/2016 Sb.
Ptáte-li se na to, jak využít maxima vašich zákonných práv a prodloužit řízení do okamžiku, kdy bude pro příslušný orgán snazší rozhodnout ve váš prospěch, vězte, že základem jsou již dříve sdělená doporučení. Buďte právně zastoupeni. Nebojte se nešikanózní formou aktivně využívat svá práva.
Každý nový právní zástupce se potřebuje seznámit s věcí samou, spisem a nakonec i s vámi.
Vždy trvejte na náležité dokumentaci každého kroku orgánů činných v trestním řízení. Předkládejte, respektive navrhujte důkazy. Nenechte se zastrašit nebo sebou manipulovat s pocitem, že přece nechcete dělat problémy, a když vyhovíte, bude to vše za vámi a potom to bude lepší. Nemusí tomu tak být.
Často se můžete setkat s doporučením (které je nicméně z etického hlediska poněkud diskutabilní), že chcete-li řízení o přestupku prodloužit, je vhodná několikerá předem domluvená změna právního zastoupení. Každý nový právní zástupce se potřebuje seznámit s věcí samou, spisem a nakonec i s vámi. Jsou ale i mnohem jednodušší a méně kontroverzní rady. Použijte prostou matematiku. Na každý úkon máte danou lhůtu. Nesnažte se věci uspěchat a nejednejte příliš předčasně.
Nechávat věci na poslední okamžik samozřejmě není to pravé, ale máte-li v trestním řízení na podání odvolání lhůtu osmi dnů od doručení rozsudku, jen blázen by běžel druhý den na soud s odvoláním v ruce. Totéž pravidlo dodržujte při přebírání pošty.
Klid ve vazbě
Poněkud jiná situace samozřejmě nastává, jste-li stíháni vazebně. Ani v takovém případě ale není na místě ztrácet hlavu. Nestojí-li na tom váš život, proti rozhodnutí o uvalení vazby nikdy nepodávejte stížnost. Byla-li vazba nařízena, je zcela minimální pravděpodobnost, že bude vzápětí opět zrušena.
Raději počkejte 30 dní a požádejte o propuštění z vazby podle § 71a trestního řádu. Výjimku tvoří rozhodnutí o tzv. koluzní vazbě podle § 67 písm. b) trestního řádu, která je na obviněné uvalována, aby nepůsobili na svědky. Tento vazební důvod s sebou přináší nepříjemná omezení, a pokud je šance na úspěch, má smysl podání stížnosti zvážit.
Obecně ale platí, že podáte-li stížnost, soud ji s největší pravděpodobností zamítne a vy budete moci žádat o propuštění až po 30 dnech od okamžiku, kdy nabude právní moci toto rozhodnutí o vaší stížnosti. Pokud tedy nebyla vazba nařízena na mimořádně vadném základě, můžete být doma v prvním případě dříve.
Nebojte se nešikanózní formou aktivně využívat svá práva.
A konečně, buďte kreativní a využívejte své konexe, kamarády a známé. Vhodně zvolené „zájmové sdružení občanů“, například spolek, odbory nebo církev, pokud není politickou stranou, za vás totiž může v případě některých důvodů vazby složit záruku (tj. své dobré slovo), a pokud ji soud shledá dostatečnou, může vás na tomto základě z vazby propustit.