Každému z pěstitelů či konzumentů konopí se to může stát. Na dveře vám klepe příslušník Policie České republiky a žádá o vstup. Co v takovém případě dělat?
Oprávnění Policie České republiky (nezaměňovat s policií obecní, respektive městskou, ta to má poněkud jinak) vstupovat do obydlí je upraveno zejména v § 40 zákona o Policii ČR. Bez souhlasu obyvatele může policista vstoupit do obydlí především tehdy, jestliže zároveň (i) věc nesnese odkladu a (ii) je to nezbytné pro ochranu života a zdraví osob nebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti.
Souhlas netřeba
V takovémto případě pak policista vůbec nepotřebuje váš souhlas, na druhou stranu si k takovému vstupu musí zjednat přítomnost nezávislé osoby. V praxi jsou nejčastěji „používáni“ sousedé důchodového věku či nezaměstnaní, u kterých je i vysoká pravděpodobnost toho, že budou doma, a tedy po ruce.
Navíc se policistům neprotiví a bývají velmi nepozorní, takže osvědčení legálního průběhu domovní prohlídky z jejich strany je čistě formální.
Tatáž pravidla platí při vstupu na pozemek a do jiných prostor, s výjimkou „živnostenské provozovny“. Policista vám vždy musí ukázat průkaz.
Výjimky samozřejmě existují, explicitní právo vstupu do obydlí má policie, pokud existuje důvodné podezření, že se v bytě nachází zemřelý, týrané zvíře, pokud někoho až k obydlí pronásledují, pokud se v něm nachází osoba, na kterou má policie příkaz k zatčení.
Nikdy nesmíte odsouhlasit něco, co jste neřekli.
A nakonec i gumové pravidlo v případě osoby, kterou je potřeba předvést pro účely trestního řízení nebo ji zadržet. Na druhou stranu v takovém případě mohou jen zadržet a předvést tuto osobu, nikoli se však prohrabávat zde uloženými věcmi. I tehdy vám ale musí sdělit důvod prohlídky, respektive vstupu.
Pokud vás policista podezřívá, že doma přechováváte konopí, případně si pěstujete několik rostlin, je takovéto podezření na vynucení vstupu do obydlí poněkud málo. Směle, ale samozřejmě slušně a bez provokací ho odmítněte vpustit.
Příkaz k domovní prohlídce
Jiná situace je, pokud policista drží v ruce příkaz k domovní prohlídce. Ten musí být vydán soudcem a musí být písemný. Ve výjimečném případě (pokud to nelze jinak) vám ale může být doručen až 24 hodin po provedení domovní prohlídky. V případě prohlídky pozemku si jej dokonce může policie zajistit až dodatečně, nesnese-li věc odkladu.
V případě prohlídky prováděné na základě příkazu ale máte možnost být prohlídce přítomni a vyjádřit se k jejímu průběhu do protokolu. Udělejte to a trvejte na tom, aby vaše vyjádření bylo zaprotokolováno přesně. Klidně nechte policisty vaše vyjádření několikrát přepsat. Oni v tomto ohledu hrát fér nebudou, a pokud už se uchýlíte k takové aktivní až agresivní taktice, nemá smysl souhlasit s kompromisy.
Pokud vám policisté buší na dveře, ptejte se, zda mají povolení k domovní prohlídce. Pokud ano, vpusťte je a nedělejte si to horší. Pokud ne, odmítněte je (neleží-li vám doma mrtvola nebo netýráte-li svého mazlíčka).
Pokud vám sdělí, že povolení bylo vydáno, ale doručí vám je dodatečně, hrajete vabank. Nejlepším řešením je otevřít „na řetízek“ a chtít mluvit po telefonu se soudcem, který domovní prohlídku nařídil. Argumentujte tím, že vy ani váš byt stejně nemáte kam utéct. Pokud na prohlídku dojde, trvejte na tom, že se jí chcete účastnit. Pokud vám to policisté rozmlouvají, nenechte se odbýt. Pokud vám to nedovolí, trvejte na tom, aby to bylo zaneseno v protokolu o průběhu prohlídky.
Najde-li u vás policie drogy
Dejme tomu, že nastala nejhorší varianta a policie u vás drogy nalezla. V takovém případě jste v situaci, kdy je „každá rada drahá“ a obecná doporučení poněkud postrádají smysl. Je potřeba si uvědomit, že důvěryhodnost výmluv typu „někdo mi to musel podstrčit“ není valná a jakkoli v trestním řízení platí zásada, „v pochybnostech ve prospěch obviněného“, vztahuje se jen na pochybnosti důvodné, nikoli absurdní.
Policista je v každém případě oprávněn vás vyzvat k odevzdání jakéhokoli množství zakázaných látek, tedy i konopí, a vy jste povinni mu vyhovět. Pokud tak neučiníte, odejme vám takovou věc přiměřenými prostředky sám a vy navíc riskujete udělení pořádkové pokuty až 50 tisíc korun.
Lživé tvrzení, že si konopí nesete z lékárny, hloubkovému zkoumání neodolá, a i když jako obviněný z přestupku či trestného činu nemůžete být trestáni za to, že lžete (neboť nikdo nemůže být nucen, aby vypovídal sám proti sobě), prospět vám to může jen tehdy, spokojí-li se s tímto vysvětlením policista na místě.
Bez souhlasu obyvatele může policista vstoupit do obydlí především tehdy, jestliže zároveň (i) věc nesnese odkladu a (ii) je to nezbytné pro ochranu života a zdraví osob nebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti.
Pokud ve vašem případě dojde na osobní prohlídku, musí ji vždy provádět osoba stejného pohlaví, jako je prohledávaný. Jedno pravidlo je však univerzální: v žádném případě policii neraďte. Pokud policie tento váš prohřešek bude řešit, skončí buď ve správním řízení, nebo před soudem. Jakékoli pochybení policie vám potom může jen prospět.
Co policista musí po odebrání věci udělat? Musí vám na zabavenou věc vystavit potvrzení a o zabavení, respektive odnětí věci s vámi sepsat protokol. Do něj se samozřejmě můžete vyjádřit a podepsat jej, nebo jej podepsat odmítnout. Pokud se rozhodnete vyjádřit, trvejte na tom, aby vaše vyjádření bylo zaznamenáno přesně. Platí zde totéž, co v případě předchozím, každé zaváhání v tomto směru se vám může krutě vymstít.
Spolupracovat, nebo nikoli?
Uvědomte si, že při kontaktu s policií taháte vždy za kratší konec lana. Oni jsou ti, kdo znají svá i vaše práva, a pokud tomu tak není, stejně se tak tváří.
Zda spolupracovat a v jaké míře, je vždy otázkou konkrétní situace a vaší rozvahy. Nic se ale nemá přehánět. Zatímco některé formy nespolupráce mohou být tvrdě trestány (například nechodit k soudu, odmítnout odevzdat věc, o které policista ví, že ji máte u sebe, a podobně), k jiným vás nikdo nutit nemůže. Zejména nikdy a za žádných okolností nemůžete být nuceni k tomu, abyste se přiznali ke spáchání přestupku či trestného činu.
Pokud je však nepochybné, že vám takové jednání bude dokázáno a nechystáte se dělat „politikum“ z toho, že jste sice jednali určitým způsobem, za protiprávní to však nepovažujete, přiznejte se. Zejména ve spojení s upřímnou lítostí je to obecně polehčující okolnost, která vám může výrazně snížit trest.
Takový výstup lze samozřejmě předvést jednou, v případě zvláště nadaných ochotnických herců snad i dvakrát, jako zkušenému recidivistovi vám ale nikdo věřit nebude a podle toho bude vypadat i trest. Pokud se nechcete spoléhat na to, že informace o vašich právech vám budou pečlivě interpretovány policií (což obecně není příliš rozumné), máte jen dvě možnosti. Obrátit se na odbornou právní pomoc, tj. advokáta, nebo se vrhnout do pečlivého studia práva.
Jak postupovat
Nedělejte to ale orgánům činným v trestním řízení až příliš snadné. Vždy pečlivě kontrolujte, co podepisujete. Nikdy nesmíte odsouhlasit něco, co jste neřekli, byť by se vám to zdálo jako poměrně trefná parafráze. Trvejte na citacích nebo uvozovací větě, která jasně označí, že zapisující vaše vyjádření jen převyprávěl.
Explicitní právo vstupu do obydlí má policie, pokud existuje důvodné podezření, že se v bytě nachází zemřelý či týrané zvíře. Dále pokud někoho až k obydlí pronásledují, pokud se v něm nachází osoba, na kterou má policie příkaz k zatčení.
Nebojte se nechat nadiktovat do protokolu, že jeho obsah považujete za nepřesný a nepřesné části označit. Abyste je svým vyjádřením „zpřesnili“, vás ovšem nikdo nutit nemůže. Procesní strategie spočívající ve zpřesnění pozdějším, kdy bude odkrývání objektivní pravdy složitější a vy budete mít lepší představu o tom, co proti vám orgány činné v trestním řízení mají, je plně přijatelná.
Pokud není omezena vaše svoboda, požádejte o možnost si pořídit alespoň zvukový záznam, na rozdíl od videozáznamu není přespříliš obtěžující a snadno jej zdůvodníte. Pokud se bojíte zeptat, pořiďte si ho bez tázání, máte na to právo, opřít se můžete i o právní závěry ústavního soudu. Vždy se ptejte, zda a z čeho jste podezříváni, jaký úkon s vámi policisté aktuálně provádějí, vždy chtějte přesnou právní kvalifikaci. Pokud si pořizujete zmiňovaný zvukový záznam, mohou být odpovědi policistů na takovéto dotazy doslova k nezaplacení.
V každém případě se ale snažte nekverulovat. Pro velkou část policistů, úředníků a soudců je to „jen práce“. Nikdy nevíte, kdo s vámi ve skrytu sympatizuje. Nesnažte si to pokazit. Chovejte se slušně, a než budete něco požadovat, rozmyslete si, proč to chcete a k čemu vám to může být dobré. Pokud policistovi činí problém vám vyhovět, smutněte s ním, je to těžký život. Pro obě strany.
Nikdy se nedopusťte křivého obvinění druhého!