„Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem,“ pravil Hippokrates. Egyptští vědci z Káhiry se tímto výrokem inspirovali a jejich práci otiskl časopis Canadian Journal of Physiology and Pharmacology.
Výzkumníci vpravili injekčně do laboratorních myší životaschopné buňky, takzvané ascitické formy Ehrlichova karcinomu (což je hrudní nádor u myší).
Vzhledem k úspěšné indukci buněčné smrti u nádorových buněk by olej z konopných semen mohl být pomocným prostředkem při léčbě rakoviny.
Poté byl části z nich podáván olej z konopných semen v dávce 20 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti. Dávkování bylo denně po dobu deseti po sobě jdoucích dní před a po vystavení celotělovému gama záření o dávce 6 grayů. Konopný olej přispěl k významnému zvýšení indukce buněčné smrti u nádorových buněk. Konkrétně byla navozena buněčná smrt dvojího typu – jednak to byla autofagie, a jednak apoptóza.
Na základě zjištěných poznatků autoři navrhují, že olej z konopných semen by mohl být využíván jako pomocný prostředek při léčbě rakoviny.