Prodejny konopí jsou v amerických státech na seznamu „nepostradatelných“ obchodů a zákazníci se jen hrnou.
Jestli ve Spojených státech existuje něco, co je proti onemocnění COVID-19 imunní, pak je to zjevně konopí. Konopný trh tam v posledních dnech zažívá neskutečné tržby, kdy některé státy hlásí až dvacetiprocentní nárůst prodejů.
Základní zelené zásoby
Vyplašení Američané se připravují na to, že budou možná muset strávit celé měsíce za v klidu domova, a tak si dělají zásoby. Konopní prodejci mají rušno, proto najímají například i ty, kdo přišli kvůli koronaviru o práci.
Dějiny se nám píší před očima, ekonomika je na pokraji zhroucení, ale akcie konopných společností stoupají. Od začátku pandemické krize se tržní hodnota některých podniků dokonce zdvojnásobila.
Tento stav jenom potvrzuje, jak se za posledních zhruba deset let změnil pohled společnosti na dříve zatracovanou rostlinu.
Kim Riversová, výkonná ředitelka konopné firmy Trulieve s tržní hodnotou miliardy dolarů, situaci komentuje: „Nabíráme zaměstnance, protože se musíme současné situaci přizpůsobit.“ Trulieve vypisuje díky velkému zájmu o své produkty pracovní pozice pro doručovatele, prodavače i skladníky. „Jedná se vlastně o jedinečnou příležitost najmout nové lidi. V minulosti jsme také museli propouštět, takže víme, jaké to je.“
Téměř všech 33 států, ve kterých proběhla legalizace léčebného nebo rekreačního užívání konopí, zařadilo prodejny na seznam nezbytných služeb v době izolace. Zatímco nespočet jiných obchodů musel zavřít, konopí je k dispozici pořád. San Francisko a Denver původně měli v plánu výdejny uzavřít, ale vzápětí od toho pod nátlakem veřejnosti upustily.
Jako lékárny
Konopné prodejny mají dle nových nařízení stejné postavení jako lékárny. Tento stav jenom potvrzuje, jak se za posledních zhruba deset let změnil pohled společnosti na dříve zatracovanou rostlinu.
Jeden z dlouholetých bojovníků za legalizaci konopí na půdě Kongresu v hlavní městě Washingtonu Earl Blumenauer situaci komentuje následovně: „Je vidě, že konopí začíná být konečně v celé zemi bráno vážně,. Tato rostlina pomáhá denně statisícům obyvatel. Věřím, tato krize bude jedním z milníků na cestě k celonárodní legalizaci.“
John Hudak, odborník na zákony o konopí z Brookingsova institutu a autor knihy Marijuana: A Short Story, tvrdí: „Veřejné mínění dotlačilo politiky k tomu, aby začali na konopí, a tím myslím hlavně jeho léčebnou variantu, pohlížet zcela jiným způsobem. Místní zákonodárci dělají, co můžou. Moc dobře si uvědomují, že za zavření prodejen by je čekala spíše kritika než uznání.“
Stoupají tržby i akcie
Na konci března se tržby konopí v Denveru zvedly o 120 procent. Podle analytické společnosti Headset zaměřené na konopí se obyvatelé města obávali, že prodejny budou muset zavřít. Legendární kalifornská výdejna Harborside dokonce stihla od začátku pandemie najmout celkem deset nových pracovníků. Hodnota akcií firem MedMen Enterprises a Tilray, dvou konopných společností patřících mezi největší v Severní Americe, se za poslední březnový týden zdvojnásobila.
Přesto se však rostoucí průmysl musí vypořádat i s hospodářskými nesnázemi. Kongres se snaží pomoci byznysům napříč Amerikou prostřednictvím speciálního finančního stimulu. Na konopné podniky by se však tento balíček vztahovat neměl, protože konopí stále legální na federální úrovni.
Trulieve vypisuje díky velkému zájmu o své produkty pracovní pozice pro doručovatele, prodavače i skladníky.
Ačkoliv se konopnému sektoru v tuto chvíli daří, ještě nedávno se zmítal v ekonomickém chaosu, který mnohé podniky kvůli nedostatku peněz přinutil propouštět zaměstnance a rušit plánované akvizice. „Nesmírně mě frustruje, že nám republikáni v Senátu odmítli do legislace i konopný průmysl, nicméně to nevzdáváme,“ prohlásila demokratická senátorka Patty Murrayová.
Mnozí lékařští experti navíc zpochybňují, že by lidé měli během současné pandemické krize mít ke konopí přístup. Obávají se, že by zákazníci během nakupování v prodejnách mohli šířit virus.
Panické nákupy ve výdejnách
Uprostřed března začala v USA celostátní krize kvůli obavám ze šíření koronaviru. Vyděšení Američané začali z obchodů zkupovat toaletní papír, potraviny a samozřejmě i konopí. Analytická společnost BDS Analytics zaznamenala u prodejen velký nárůst v prodeji, který překonal i tržby z loňského 20. dubna, oficiálního svátku konopí (4/20), kdy bývají nejlepší tržby za celý rok.
„Den předtím, než vláda v našem okrese vyhlásila výjimečný stav a nucenou izolaci, jsme ve prodejně měli tak dlouhé fronty jako už dlouho ne,“ pochvalovala si Laura Herrera z prodejny zvané The Farmacy.
Ředitelka denverské výdejny Simply Pure Wanda Jamesova ale upozorňuje, že davy zákazníků přišly hlavně ze strachu, že konopné prodejny budou muset zavřít. „Ze začátku jsme měli opravdu napilno, ale postupem času zájem trochu opadnul. Lidé už totiž vědí, že ve většině států prodej konopí nezakážou.“
Výdejny po celé zemi musely přijmout řadu opatření. Zaměstnanci jsou povinni po každém zákazníkovi vydezinfikovat prodejní pult. Pomalu se začínají zavádět také opatření podobná těm, která mají v ostatních obchodech s potravinami.
Kupříkladu v ranních hodinách se vpouští pouze senioři nebo osoby s oslabenou imunitou. Některé státy, jako Louisiana a Pensylvánie, dokonce povolily rozvoz zboží. „Je nezbytně nutné, aby výdejny byly uživatelům k dispozici, a to obzvláště v dnešní době plné neklidu a nejistot. Konopí se pro Pensylvánii ukázalo být nepostradatelným,“ prohlásil tamější guvernér John Fetterman.
Najímání nově nezaměstnaných
Federální vláda přiznala, že na konci března požádalo o podporu v nezaměstnanosti neuvěřitelných 3,3 milionů Američanů. Konopný průmysl samozřejmě nemůže takové množství osob sám pokrýt, ale některé podniky projevily zájem najímat právě ty, kteří nedávno přišli o práci.
Harborside je konopná společnost, která vlastní tři výdejny v okolí San Franciska. S příchodem koronavirové krize se ukázalo, že stávající počet zaměstnanců Harborside nestíhá uspokojovat rostoucí poptávku. Objednávky vzrostly o 45 procent a telefony začaly zvonit až 8000x denně.
Legální konopný průmysl loni ve Spojených státech vygeneroval patnáct miliard dolarů a dával práci přibližně 340 000 osobám.
Právní zástupce Harborside Jack Nichols situaci okomentoval následovně: „Inspirovali jsme se u společnosti Amazon a jejího obchodního modelů. Každou objednávku posíláme s doručením na druhý den. Zaměstnanci dělají přesčasy dlouho do noci, abychom stihli uspokojit všechny včas.“
Harborside vzápětí přijala deset nových pracovníků, z nichž někteří byli v poslední době propuštěni z práce kvůli pandemii koronaviru. V blízké době chce vedení společnosti dát práci minimálně dalším šesti lidem. Nejvíc nových pracovníků se uplatní při rozvážení, kde namísto původních čtyř dnes jezdí už deset řidičů.
Ganja Goddess a další
Jen u Harborside to však zdaleka nekončí. Zachary Pitts, výkonný ředitel kalifornské firmy Ganja Goddess zaměřené na doručování konopí, vypráví, jak někdy uprostřed března zničehonic zaznamenal výdělky jako nikdy předtím. „Lidé se teď hodně spoléhají na rozvozové služby, a to i když jsou výdejny v Kalifornii stále otevřené.“
Pittsova firma teď zaměstnává o 15 procent více lidí a má v plánu v nabírání pokračovat. V minulosti musel každý pracovník projít pečlivým výběrovým řízením, dnes však Ganja Goddess stačí jen dobré doporučení. „Není vůbec jednoduché přijímat rychle nové lidi, když zároveň chcete, aby měli potřebné schopnosti. V tuto chvíli je ale naším primárním cílem, abychom v pořádku a bezpečně rozvezli všechny objednávky.“
Konopný průmysl se vládního stimulu nedočká
Ačkoliv jednotlivé řadí výdejny mezi nezbytné služby, federální vláda na to nahlíží úplně jinak. Kongres hodlá prosadit ekonomický stimul v hodnotě dvou bilionů dolarů, ze kterých však konopné společnosti neobdrží vůbec nic. John Hudak z Brookingsova institutu k celé záležitosti poznamenal, že vláda s konopným průmyslem jedná jak s dealery kokainu: „Ani oni ze stimulu nic nedostanou, i když bezpochyby momentálně kvůli koronaviru prodělávají. Nezákonný trh zkrátka nemá ze zákona nárok.“
Výdejny po celé zemi musely přijmout řadu hygienických opatření.
Legální konopný průmysl loni ve Spojených státech vygeneroval patnáct miliard dolarů a dával práci přibližně 340 000 osobám. Zaměstnanci i vlastníci odvádějí státu daně a musí se potýkat se stejnými pandemickými opatřeními jako ostatní. Aby však získali nárok na peníze z ekonomického stimulu, musel by se prezident Trump nebo Kongres zasadit o zařazení konopných podniků do zákona.
Mluvčího demokratického senátora Jeffa Merkleyho ze státu Oregon uvedl, že senátor chce, aby konopný průmysl byl v případě dalšího hospodářského stimulu také zahrnut. Stejně tak senátorka Murrayová má dle svých slov v plánu „zjistit, co je potřeba při dalším schvalovacím procesu zařídit, aby se konopným společnostem dostalo stejné finanční pomoci jako ostatním.“
Zdroj: politico.com