Než se v Holandsku tuto neděli kvůli bezpečnostním opatřením zabouchly dveře všech coffeeshopů, zachvátila jejich zákazníky konopná panika. Lidé si viditelně potřebují udělat pořádné zásoby této esenciální byliny a neodradily je přitom ani nekonečné fronty. Ostatně stejný scénář se odehrával i v Kanadě a amerických státech, kde je konopí legální.
Uzavření se v Nizozemsku nevyhnuly restaurace, bary ani erotické podniky z vyhlášeného amsterdamského „red light district“, které jsou spolu s coffeeshopy pro řadu cizinců ikonami Holandska.
Zásoby budou potřeba
„Je klidně možný, že během příštích dvou měsíců nebude konopí legálně nikde k dostání, malá domácí zásobička se proto bude hodit,“ přiznává Jonathan před jedním z haagských coffeeshopů. „O uzavírání obchodů mi před chviličkou dal vědět kamarád, který zrovna viděl tiskovou konferenci. Je to fakt kámoš.“
Dlouhé fronty na konopí se tvoří i přesto, že ministr zdravotnictví na občany apeloval, aby zbytečně nekřečkovali.
Fronty se začaly tvořit jen několik minut po tom, co ministr zdravotnictví a ministr školství v televizi oznámili, že kromě všech škol bude uzavřena i většina obchodů a mezi nimi i všechny prodejny konopí. Podobné scény s frontami se tak odehrávaly na mnoha místech v zemi.
Na sociálních sítích se začaly objevovat fotky dlouhých zástupů před coffeeshopy nejen v Amsterdamu, ale i třeba v univerzitním městě Utrechtu.
Jen trochu trávy
V obchodě zaměstnanci rozdělili zákazníky do dvou front podle typu platby, aby se nákupy urychlily. „Bylo by fajn mít doma na karanténu trochu trávy – abych mohla tohle období přežít v pohodě. Zavření můžeme být pěkně dlouho,“ myslí si Hannah, žena ve frontě na konopí v Haagu. „Před chvílí jsme se spolubydlící sledovaly tiskovou konferenci, pak sejdu dolů a najednou vidím zástup asi 30 lidí. Teď začínají přijíždět i auta.“
Dlouhé zástupy lidí se tvořily i v Roermondu blízko u hranic s Německem. Německá vláda již zavedla přísné kontroly na hranicích s Francií, Rakouskem, Švýcarskem, Lucemburskem i Dánskem. Holanďané se proto důvodně obávají, že se tak brzy stane i na jejich hranicích.
Ještě před pár dny jsme byli svědky nájezdů na supermarkety kvůli toaletnímu papíru a těstovinám, teď je prioritou konopí.
Konopí je v Nizozemsku stále nelegální, legislativa ho však od roku 1976 řadí mezi měkké drogy a toleruje jeho prodej v malém množství. Člověk tak může nakupovat až pět gramů denně na osobu a toto množství může samozřejmě i přechovávat. Samotné pěstování a zpracování konopí je ovšem stále ilegální.
Ministr neuklidnil
Dlouhé fronty na konopí se tvořily i přesto, že ministr zdravotnictví Bruno Bruins na občany Nizozemí apeloval, aby zbytečně nekřečkovali. Na nedělní tiskové konferenci řekl: „Nenakupujte do zásoby, není to třeba.“ Když jde ale o konopí, tak viditelně platí, že co je doma, to se počítá dvakrát.
Zdroj: france24.com