Švýcarsko-americká studie uveřejněná v červnovém vydání časopisu The American Journal of Medicine ukazuje, že na rozdíl od kouření tabáku není užívání konopí spojeno se změnami naznačujícími budoucí kardiovaskulární onemocnění. To je často indikováno takzvanou subklinickou aterosklerózou, což je prokázané kornatění cév, ale v danou chvíli ještě bez příznaků.
Vhodným ukazatelem je takzvaná intimomediální tloušťka u krkavic, jež se vyšetřuje ultrazvukem. A právě tyto a další údaje byly sbírány po dobu dvaceti let u 3 257 dobrovolníků. Součástí vyšetření byl také dotazník zaměřený na užívání tabáku, alkoholu a konopí.
Výsledkem studie bylo potvrzení negativního vlivu kouření tabáku na zdraví oběhové soustavy a naopak vyvrácení obav při umírněné konzumaci konopí. Do budoucna se autoři chtějí na rozdíl od stávající studie zahrnující průměrný vzorek populace zaměřit spíše na intenzivní uživatele konopí.
Součástí vyšetření byl dotazník zaměřený na užívání tabáku, alkoholu a konopí.
Další nová studie amerických výzkumníků s podobným tématem byla publikována v červnovém čísle časopisu Nicotine & Tobacco Research. V ní se autoři snažili najít odpověď na otázku, zda jsou uživatelé tabáku a současně konopí vystaveni toxickým látkám víc, než je tomu u kuřáků konzumujících výhradně cigarety nebo výhradně konopí.
Co bylo zjištěno? Že výhradní kuřáci tabáku i obou látek jsou exponováni škodlivinám ve větší míře v porovnání s výhradními uživateli konopí. Autoři pak v závěru upozorňují na jeden důležitý fakt. I když je kouření konopí spojeno s nižšími hladinami toxinů ve srovnání s kouřením tabáku, nejnižší hladiny škodlivých látek vykazují nekuřáci.