Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Výzkumníci z Oaklandské univerzity v americkém Rochesteru analyzovali národní vzorek sestávající z bezmála 9 milionů hospitalizovaných pacientů ve Spojených státech amerických v letech 2006 až 2015, kteří podstoupili totální artroplastiku kloubu (též totální endoprotéza, aloplastika). Jedná se o operaci, při které je nahrazen celý kloub či jeho část cizím materiálem.
Z údajů pacientů vyplývá, že užívání konopí, které mělo za toto časové období rostoucí trend, souvisí s kratší dobou hospitalizace, časnějším propuštěním domů a rychlejší rehabilitací.
Pacienti užívající konopí byli častěji muži, nejčastěji černošské rasy. Měli významně kratší délku hospitalizace, zároveň však museli vynaložit významně vyšší denní i celkové náklady při přijetí do nemocnice ve srovnání s pacienty bez „poruchy užívání konopí“, jak zní oficiální diagnostický popis nemírné záliby v této bylině.
Užívání konopí souvisí s kratší dobou hospitalizace a rychlejší rehabilitací po operaci.
V celkovém profilu komplikací ani v naprosté většině jednotlivých nemocničních komplikací mezi skupinami nebyly zjištěny žádné rozdíly. Na závěr autoři článku v časopise Arthroplasty apelují na své kolegy lékaře, aby si uvědomili demografický profil a očekávané klinické a ekonomické výsledky pacientů s „poruchou užívání konopí“ podstupujících totální endoprotézu, zejména v kontextu vyvíjejících se zákonů týkajících se užívání konopí.
Co se myslí ekonomickými výsledky? Inu, černoši intenzivně konzumující konopí vložili do systému méně peněz než abstinenti. Dřív se uzdravili, což znamená, že strávili v nemocnici i na rehabilitaci méně času. Jinými slovy, hulící černoch se špatnými klouby se zdravotnickému systému tolik nevyplatí – a to ani když je stigmatizován a musí platit za stejnou péči na den více.