V Německu již pár let probíhá debata, jak uskutečnit přechod na legalizovaný trh s omamným konopím. Původně ambiciózní plán dostává trhliny a je postupně seškrtáván. Nás v Česku samozřejmě vývoj u našeho největšího souseda velice zajímá, protože to může ovlivnit i podobu našeho legalizačního úsilí. Co přesně je momentálně na německé vizi špatně?
LEAP (Law Enforcement Against Prohibition) aneb Představitelé zákona proti prohibici je nezisková organizace, původně založená ve Spojených státech amerických Peterem Christem, bývalým policejním kapitánem a veteránem války proti drogám. Nyní má pobočky po celém světě – včetně Německa – a aktivně se snaží přispívat k ukončení prohibice, zejména konopné.
Nový zákon
Před pár týdny vydala tamější pobočka LEAP prohlášení komentující konkrétní body v německé novele zákona, která má být uvedena v platnost snad příští rok.
Za tak marginální překročení zákona se občan nemá ocitnout u soudu, věc se má řešit jako přestupek, tedy nanejvýš pokutou.
Oceňuje v něm fakt, že konopí má ztratit status narkotika a že vznikne speciální konopný zákon, který zároveň výrazně usnadňuje nakládání s průmyslovým konopím, CBD produkty a léčebným konopím předepisovaným lékaři.
Proč trestat více než 25 gramů a tři rostliny?
Návrh má však podle nich i závažné slabiny. Tato striktní regulace má prioritu v oblasti veřejného zdraví, totiž aby se neúměrně nezvýšila konzumace byliny. To je sice pěkné, ale zcela ignoruje otázky společenské rovnosti, společenské spravedlnosti a celkové praktičnosti při zavádění nových opatření.
Tato změna paradigmatu se nesmí stát pouhou aktualizací ve stylu „prohibice narkotik 2.0“. Je totiž potřeba představit novou perspektivu na konopí a jeho uživatele: „Proto striktně odmítáme trestní odpovědnost za překročení příliš nízké hranice 25 gramů při osobním držení na veřejnosti a za pěstování více než 3 kvetoucích rostlin ročně.“ Tím chtějí říci, že za tak marginální překročení zákona se občan nemá ocitnout u soudu, věc se má řešit jako přestupek, tedy nanejvýš pokutou.

Příliš přísné kluby
Kritika směřuje i do oblasti takzvaných konopných společenských klubů, o kterých uvažuje i česká novelizace zákona a které mají umožnit sdílené pěstování a rozdělování konopí.
LEAP upozorňuje, že kluby budou přehlceny a paralyzovány jednak spoustou zákonem stanovených dokumentačních, ohlašovacích a oznamovacích povinností, a jednak neutuchajícími kontrolami a monitoringem ze strany úřadů. Členové budou mimochodem rozděleni do dvou věkových skupin, které musí být evidovány separátně z hlediska příjmu sušiny a obsahu THC. Důvodem je klauzule v německém legalizačním návrhu, podle které mají občané ve věku 18–21 let nárok pouze na konopí s nižším obsahem THC (patrně do 10 až 15 procent) a také v menším množství (30 gramů oproti 50 gramům pro ostatní členy).
Problematické je, že v klubech nemá být umožněna ani společná konzumace. Jaký je tedy smysl zákona? Copak není jeho záměrem oslabit černý trh a podpořit prevenci?
Konzumace konopí má být zakázána nejen v klubech, ale i v blízkosti škol a školek, sociálních ústavů, pěších zón a „na místech, kde se může pravidelně zdržovat mládež“, tedy v parcích, alejích a podobně. LEAP klade otázku: „Kdo by měl v konkrétní situaci určit, zda se děti a mladí lidé na tomto místě pravidelně zdržují a zda tedy konzumace představuje přestupek? Policie, nebo orgány činné v trestním řízení? V případě pochybností hrozí značná právní nejistota, kterou je třeba vyjasnit před příslušnými soudy. V každém případě se očekávaná úleva pro policii a justici nedostaví.“
Malý výmaz z rejstříku trestů
Nedostatečné je omilostnění předchozích odsouzených, neboť je limitováno držením sušiny do 25 gramů a pěstováním tří rostlin. Vymazání z trestního rejstříku se tedy u většiny dříve nelegálních pěstitelů a konzumentů nekoná.
Prioritou přece není zbytečně trestat, ale chránit před trestním stíháním všechny bezúhonné spotřebitele konopí.
Je také nepochopitelné, že osoby, které byly odsouzeny podle zákona o omamných látkách, nemohou zastávat funkce v konopných klubech. Jak upozorňuje LEAP: „Často se jedná o lidi, kteří mají značné know-how v oblasti pěstování konopí a kteří byli na desítky let zatlačeni do ilegality. Je otázkou sociální spravedlnosti nabídnout těmto lidem možnost oficiálního zapojení do nového právního rámce.“
Není to žádná novinka. Ve Spojených státech a Kanadě se sociální spravedlnost zohledňuje při každé nové právní úpravě související s konopím.
Spravedlivé limity při řízení
Neméně důležité je uspokojivě vyřešit otázku reálného ovlivnění řidičské způsobilosti, a to „zavedením zákonem stanovené limitní hodnoty metabolitů THC na nejméně 10 ng/ml v krevním séru, dokud nebude možné v případě potřeby stanovit vědeckými studiemi vyšší limitní hodnotu.“
Jedině tak lze zamezit právní a společenské diskriminaci řidičů, kteří nejsou pod vlivem alkoholu. Dodejme, že aktuální limit metabolitů THC v krvi řidičů na českých silnicích jsou 2 ng/ml, což neodpovídá realitě, jak ukazují studie z USA.
Byrokracie s osivem
Osivo pro pěstování v konopných klubech by mělo být povinně schváleno Spolkovým úřadem pro odrůdy rostlin. Podle důvodové zprávy k zákonu má toto schvalování chránit zdraví spotřebitelů. Aniž by byla výslovně jmenován obsah THC, lze předpokládat, že schvalování se bude týkat zejména toho.
Problém je, že takovéto schvalování osiva trvá obvykle několik let kvůli nezbytné dokumentaci a prokázání stability. Představitelé LEAP jsou neústupní: „I zde by měla hlediska ochrany zdraví ustoupit do pozadí požadavkům na rychlou implementaci a praktickou aplikaci zákona.“

Proč ne bezúplatné darování?
Produkce konopí, ať už v domácích podmínkách nebo profesionálních pěstírnách, se vždy potýká se dvěma základními problémy: nedostatečnou produkcí a nadprodukcí. Proč by tedy nemělo být povoleno vyměňovat nebo zdarma rozdávat své výpěstky, týká-li se to společné konzumace v soukromí?
Problematické je, že v klubech nemá být umožněna ani společná konzumace.
Prioritou přece není zbytečně trestat, ale chránit před trestním stíháním všechny bezúhonné spotřebitele konopí, ať už se jedná od odpovědné osoby v klubech, rodiče pěstují a skladující konopí doma, či řidiče dodržující zákonné limity. A jak prozíravě komentuje zpráva od LEAP, v tomto smyslu bude potřeba ošéfovat všechny situace, na které současná návrh nemyslí, například i konopné přehlídky a poháry, neboť jde o součást živé konopné kultury!
Řešením je přece prevence
Nový zákon je sice novým mezníkem v evropské pro konopné politice, stále však obsahuje spoustu poněkud protichůdných a rozporuplných prvků. V závěru proto představitelé LEAP konstatují, že existuje mírnější ústavní prostředek, jak docílit toho, o co komplikovaně usiluje valná část těchto plánovaných opatření, a tím je posílení prevence.
Zdroj: leap-deutschland.de