Fibromyalgici znají a denně prožívají několik druhů bolesti, které se v závislosti na mnoha proměnných zintenzivňují a stěhují po těle. Bolest však není zdaleka jediný symptom fibromyalgie citelně zasahující do kvality života.
Od počátku devadesátých let minulého století, kdy byl fibromyalgický syndrom uznán Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako diagnóza, proběhlo několik výzkumů, které měly odhalit příčinu. Jejich výsledky vedly k nastavování diagnostických a léčebných postupů. Vývojem medicíny se však názory na to, co syndrom způsobuje a jak ho léčit, mění.
Mezi nejčastěji diskutované teorie o příčině onemocnění patří například zánět centrálního nervového systému a mozku či narušení střevního mikrobiomu. Stále více se však hovoří i o deficitu endokanabinoidního systému – a zde vstupuje do hry konopí.
Dle průzkumu má konopí u fibromyalgiků významný vliv na úlevu od bolestí a ztuhlosti, zlepšuje spánek i psychickou pohodu.
To díky svému komplexnímu působení bez vedlejších účinků představuje pro stále větší počet pacientů – včetně autorky těchto řádků – všestranně působící lék na korigování bolesti a přidružených symptomů fibromyalgie.
Neviditelné onemocnění
Fibromyalgie se nedá zařadit mezi moderní civilizační choroby – první zmínky o podobných komplexních tělesných potížích jsou již z 16. století. Není to ani nemoc vzácná – odhaduje se, že jí trpí celosvětově tři až šest procent populace. Může vzplanout v jakémkoli věku, je chronická, časem se zhoršuje a je prozatím nevyléčitelná.
Ačkoli existuje řada teorií o tom, co fibromyalgii způsobuje, onemocnění je dosud „neviditelné“ ve všech dnes dostupných vyšetřovacích metodách. Diagnostika fibromyalgického syndromu tak spočívá ve vyloučení všech ostatních diagnóz s podobnými příznaky. Pro potvrzení a určení míry rozšíření fibromyalgie se používá dotazník, který se vyhodnocuje dle počtu přidružených projevů nemoci a s pomocí pohmatu takzvaných bolestivých bodů.
Nutná komplexní léčba
V současnosti doporučovaná konvenční léčba fibromyalgie spočívá v komplexním přístupu k nemoci a vyžaduje součinnost několika lékařských oborů. K farmaceutikům tlumícím bolest a přidružené obtíže se doporučuje využívání rehabilitačních technik, psychoterapie a procvičování kognitivních funkcí.
Farmakoterapie bolesti spočívá v užívání různých druhů analgetik, k nimž se připojují léčiva, která by měla působit komplexněji. Od dříve jediného doporučovaného antiepileptického léku Lyrica, jenž byl dlouho pro svůj účinek na neuropatické bolesti považován za klíč k léčbě fibromyalgie, se nyní upouští. Důvodem jsou zejména četné vedlejší účinky.
Inhalace dává výhodu okamžité úlevy a naprostou kontrolu nad dávkováním. Výtažky a oleje naopak zaručují déletrvající efekt.
Jednou z nabízených možností, jak tlumit fibromyalgickou bolest, jsou tricyklická antidepresiva. Kromě toho, že jen málokterý fibromyalgik netrpí psychickými potížemi, představuje tento druh léčiv naději, že působení na serotoninové receptory může pomoci chronickou bolest mírnit i z dlouhodobého hlediska.
Pravdou však je, že touha fibromyalgiků prožít aspoň den bez bolesti nejčastěji končívá u opioidů.
(…)
4 Komentářů
skvely clanek , pravdive popisujici jake utrpeni s touto nemoci zazivame a i pro me je pravdou ze konopi je moje nejvetsi uleva (a kratom)
děkujeme za pochvalu a hodně sil v boji s fibromyalgií!
FM mám 25 let,co prosím dopručujere
FM mám 25 let,co prosím dopručujere