Podíl starších dospělých lidí, kteří užívají konopí k léčbě, se zvyšuje. Izraelský tým výzkumníků se proto zaměřil na posouzení vlivu léčby na funkční stav této skupiny pacientů.
Výzkumníci provedli prospektivní observační studii u seniorů ve věku 65 a více let, kteří v letech 2018 až 2020 zahájili na specializované geriatrické klinice léčbu konopím z různých důvodů, většinou chronické nenádorové bolesti. Autoři studie hodnotili výsledky všedních denních aktivit, intenzitu bolesti, geriatrické škály deprese, chronické užívání léků a nežádoucí příhody po šesti měsících.
Ačkoli má léčebné konopí u starších dospělých řadu nežádoucích účinků, po šesti měsících nepřetržité léčby není spojeno se snížením funkčního stavu.
Výsledky byly publikovány v časopise Biomedicines, kde se mimo jiné dočteme, že „léčbu konopím zahájilo 119 pacientů v průměrném věku okolo 79 let, z nichž 74 bylo žen. Z této kohorty se u 43 pacientů vyskytly nežádoucí účinky způsobené konopím a dva pacienti byli nuceni podstoupit lékařské ošetření.“ Po vyhodnocení skóre všedních denních činností došli vědci k závěru, že „ačkoli má léčebné konopí u starších dospělých řadu nežádoucích účinků, po šesti měsících nepřetržité léčby není spojeno se snížením funkčního stavu.“