Mnoho dotazů, které nám čtenáři kladou, se týká některého z aspektů legální konopné léčby. Co je léčebné konopí, jaká je jeho cena a jaké má účinky? Kdo léčivé konopí předepisuje a kde ho můžu koupit? Pokud jste si položili některou z těchto otázek, pak jsou následující řádky určeny právě vám.
Co je léčivé konopí?
Léčivé účinky konopí jsou lidem známy od nepaměti, ale až moderní věda osvětlila jejich podstatu a fungování. Zároveň se neustále objevují nové možnosti využití této vzácné byliny v současné medicínské praxi.
Na základě vědeckých poznatků byl v roce 2013 do české legislativy zaveden pojem léčebné konopí, který legalizoval konopí k léčbě předem stanovených indikací a zdravotních stavů.
Konopí nezpůsobuje závislost ve smyslu, v jakém ji způsobují fyzicky návykové látky jako například nikotin, alkohol a mnohé léky.
Obecně vzato platí, že veškeré konopí lze použít k nějaké formě léčby, ale u nás je ze zákona za léčebné považováno pouze to, které pacientovi předepíše lékař a které pochází z oficiálních zdrojů.
Kdo a jak může získat léčebné konopí na recept
Většina stavů, pro něž byla aplikace léčebného konopí zákonem indikována, se týká především tlumení bolesti, křečí (spasmů) a dalších neurologických obtíží, případně nevolnosti jako druhotného projevu primárního onemocnění. Kompletní výčet indikací najdete na internetových stránkách Státní agentury pro konopí pro léčebné použití (SAKL – www.sakl.cz) a v této tabulce:
Na webu výše zmíněné agentury SAKL je k nalezení seznam všech lékařů splňujících tyto podmínky. Lékaři mohou předepsat pacientovi maximálně 180 gramů léčiva měsíčně, a to výhradně formou elektronického receptu s omezením.
Od září roku 2019 je navíc v platnosti novela, která přiznává všem registrovaným konopným pacientům úhradu ve výši 90 procent z ceny předepsaného léčiva až do 30 gramů měsíčně.
Kde sehnat konopí pro léčebné účely a jaká je cena?
Teoreticky můžete s receptem na léčebné konopí z dovozu vyrazit do kterékoli lékárny. Oproti tomu v případě konopí pěstovaného v Česku musí mít lékárna podepsanou rámcovou smlouvu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL), což dnes má 96 lékáren v zemi. Jejich seznam je možné najít v databázi lékáren na webu SÚKL.
Lékárníkem připravené tobolky k ústnímu užití jsou vhodné především pro ty, kdo potřebují začínat s nižšími dávkami účinných látek.
Z praktických zkušeností současných pacientů je však patrné, že ne každá lékárna přistupuje ke konopí jako léčivu stejně. Není proto na škodu se předem domluvit, případně poradit se zkušenějšími registrovanými pacienty. Na Facebooku existují specializované pacientské skupiny, jako například tato.
Současná nabídka odrůd je poměrně pestrá, ale často se mění. Kvalita různých výrobců se liší, a ne vždy jsou všechny odrůdy pacientovi okamžitě k dispozici. Cena léčebného konopí je přibližně 170 Kč s DPH za gram (po úhradě z pojištění by měl tedy pacient platit kolem 20 korun za gram). Pravidelně aktualizovaný ceník odrůd včetně informací o výrobci a dostupnosti najdete zde.
Recept na léčebné konopí mohou předepisovat pouze lékaři s přístupem k Centrálnímu úložišti (CÚ) a k Registru pro léčivé přípravky s omezením (RLPO), kteří zároveň mají specializaci v některém z vybraných oborů – viz. tabulka:
Nejčastější způsoby užívaní konopí z lékárny
V současné medicínské praxi se léčebné konopí nejčastěji užívá inhalací výparů ze zahřátých usušených květů samičích rostlin. Druhou dnes využívanou možností jsou lékárníkem připravené tobolky k ústnímu užití. Ty jsou vhodné především pro ty, kdo potřebují začínat s nižšími dávkami účinných látek.
Léčebné konopí lze ze zákona předepsat na tlumení bolesti, křečí a dalších neurologických obtíží, případně nevolnosti.
Výhodou inhalace je, že se terapeutický účinek dostavuje již do několika minut a pro uživatele je jednodušší určit dávkování. Kouření ve formě ručně balených cigaret či v dýmkách je méně vhodné a lékař vám ho rozhodně nedoporučí. U kouře z konopí se sice nepodařilo prokázat karcinogenní účinky, ale dehet a další škodliviny vznikající při spalování jsou zdraví škodlivé.
Jaké jsou účinky konopí pro léčebné účely?
Samotné účinky konopí se u každého člověka liší a ovlivňuje je mnoho faktorů. V první řadě je důležité, jaký je obsah a poměr účinných látek v konkrétní odrůdě, kterou pacient užívá. Léčebné konopí se dnes dělí podle obsahu dvou nejznámějších a nejčastěji zastoupených kanabinoidů THC a CBD.
Odrůdy s vysokým obsahem CBD a nízkým obsahem THC nemají žádné nebo jen minimální psychoaktivní účinky a jsou většinou vhodné pro léčbu mírnějších zdravotních obtíží.
Odrůdy na druhé straně spektra, které obsahují i 20 % THC a jen minimum CBD, jsou obvykle předepisovány v závažnějších případech a nezkušeného uživatele může jejich potence překvapit.
V každém případě je důležité si uvědomit, že užití nadměrného množství THC může vést k omámení a změně vnímání okolního světa. Stále ale platí, že nepříjemné stavy do několika hodin odezní a že konopím se nelze smrtelně předávkovat. To z konopí dělá výjimečně bezpečný lék.
Závislost na marihuaně a ukončení léčby
Závislost na marihuaně, jak je konopí někdy nesprávně nazýváno, byla dlouhá desetiletí jedním z hlavních strašáků zastánců prohibice. Je však vědecky prokázáno, že konopí nezpůsobuje závislost ve smyslu, v jakém ji způsobují fyzicky návykové látky jako například nikotin, alkohol a mnohé léky.
Pokud se pacient rozhodne léčbu konopím ukončit, zpravidla není potřeba žádné přechodné období či postupné snižování dávek. U některých dlouhodobých pravidelných uživatelů se sice mohou dostavit mírné „abstinenční“ příznaky, ale ty do několika dnů až týdnů samy odezní. Obvykle jde o podrážděnost, nespavost a nechutenství.
Od září roku 2019 je v platnosti novela, která přiznává všem registrovaným konopným pacientům úhradu ve výši 90 procent z ceny předepsaného léčiva až do 30 gramů měsíčně.
Ke zmírnění těchto obtíží postačí většině pacientů dodržovat několik jednoduchých pravidel zdravého životního stylu. V prvních dnech od ukončení užívání dbejte na pravidelný přísun stravy i tekutin, protože se může stát, že si tělo samo neřekne. Pití bylinných čajů vám pomůže usnout a zamezí neklidnému spaní. Pohyb na čerstvém vzduchu je výborným způsobem, jak se povzbudit na těle i duchu nejpřirozenější možnou cestou.
Semena léčebného konopí a samopěstování
Na internetu narazíme na různé nabídky semen léčebné „marihuany“ a nelze popřít fakt, že nejen konopí z lékárny je léčivé. Mnohé z těchto nabízených odrůd však obsahují THC v množství vyšším, než je dovoleno zákonem. Maximální povolený obsah THC v pěstovaném či sklizeném konopí je 0,3 % THC.
Dojde-li ke konečnému schválení připravované novely zákona, bude od ledna roku 2022 tento limit zvýšen na 1 % THC. V případě konopí s vyšším obsahem THC není jeho samopěstování, sklízení či zpracování v České republice legální. Platí to i v případě, že se jedná o oficiálního konopného pacienta.
Jak postupovat při výběru a pěstování legálních odrůd konopí, se dozvíte na webu Konopí, kde najdete i mnoho dalších užitečných rad.
O předepisování léčebného konopí zábavnou formou (obrázek se zobrazí ve větším rozlišení po kliknutí a lze ho i stáhnout):
1 Komentář
potřebuji konopí