V dnešní recenzi si představíme publikaci, která u nás hodně chyběla: Léčebné konopí v současné medicínské praxi. Jedná se o přehledný soubor všech dosavadních poznatků o působení konopí na člověka a prokázaných léčebných účincích. Autory jsou přední české kapacity v oblasti konopného výzkumu i léčby.
Ačkoli je kniha, kterou před pár měsíci vydalo nakladatelství Grada, určena především pracovníkům ve zdravotnictví a badatelům, kteří se zkoumají léčebný potenciál konopí, rozhodně by neměla uniknout pozornosti ani čtenářům našeho magazínu, kteří si chtějí rozšířit a utřídit znalosti o této všestranně využitelné bylině.
Z historie až do budoucnosti
Publikace je rozdělena na jedenáct kapitol, které čtenáře postupně zasvěcují do sice složité, ale nesmírně zajímavé problematiky. První dvě kapitoly slouží jako historický úvod jak z celosvětového pohledu, tak především z pohledu novodobé historie konopné léčby v naší zemi od roku 2010 do letošního března.
Doporučená prodejní cena je 299 Kč. Knihu si můžete zakoupit v e-shopu www.legalmarket.cz nebo si ji můžete objednat v balíčku s předplatným našeho magazínu za extra výhodnou cenu: s ročním předplatným vás vyjde na 171 Kč i s poštovným, s dvouletým pak dokonce jen na 121 Kč (více informací najdete ZDE).
Kapitolou číslo tři začíná trochu náročnější vědecká část knihy, která zahrnuje pojednání o kanabinoidních látkách a léčivé síle konopí z pera živoucí legendy Lumíra Hanuše (velký rozhovor s ním najdete v Konopí č. 3), Alexandry Šulcové a Leoše Landy, a patří do ní i kapitola čtvrtá o farmakodynamice kanabinoidů.
V ní můžeme narazit na zřejmě nedávno vynalezené pojmy jako endokanabinoidom či fytokanabinoidom, stejně jako na detailní popis receptorového působení dvou nejznámějších kanabinoidů THC a CBD.
Především pro lékaře a farmaceuty je určena pátá kapitola nazvaná Farmakokinetika a lékové interakce kanabinoidů z pera zástupce přednosty Farmakologického ústavu Masarykovy univerzity Jana Juřicy. Tu osobně považuji za základní četbu pro všechny pracovníky ve zdravotnictví, kteří chtějí ve své praxi využívat konopí.
Přehledně popsané způsoby podání, mechanismy působení a rozkladu kanabinoidů v lidském těle a obsažná stať o lékových interakcích fytokanabinoidů – to vše jsou nepostradatelné znalosti.
Bolest všeho druhu
Různé metody aplikace jsou dopodrobna popsány znovu i v kapitole číslo šest, ovšem zde již přímo z pohledu léčby chronické bolesti neonkologického původu.
Spolu s kapitolou sedmou, která se věnuje léčbě nádorové bolesti, představuje mírnění bolesti téma, jemuž je v knize věnováno nejvíce prostoru. Ostatně bolest je v České republice (a nejen u nás) s velkou převahou nejčastějším důvodem pro předepsání léčebného konopí.
Publikace je rozdělena na jedenáct kapitol, které čtenáře postupně zasvěcují do sice složité, ale nesmírně zajímavé problematiky.
Lékaři zcela jistě zbystří i u kapitoly desáté, ve které průkopník konopné léčby u nás MUDr. Radovan Hřib vysvětluje, co všechno obnáší předepisování konopí – od seznámení se s právními předpisy přes získání potřebného oprávnění až po nejčastější problémy, které se mohou objevit.
Závěrečná kapitola je pak věnována konopí ve veterinární medicíně, jelikož zvířata mají stejně jako lidé endokanabinoidní systém a konopí jim může pomáhat stejně jako nám.