V předchozích dílech tohoto seriálu jsme se věnovali již třem významným kanabinoidům, které v léčebném účinku konopí hrají významnou roli: tetrahydrokanabinolu (THC), kanabidiolu (CBD) a kanabigerolu (CBG). Dnes se zaměříme na další důležitou látku – kanabinol (CBN).
Co se dozvíte?
Co je CBN?
CBN je kanabinoid vyskytující se zejména v rostlinách konopí indického. Obsah CBN v květech je však například v porovnání s THC o mnoho menší. Většího množství CBN lze dosáhnout i oxidací, čímž lze vysvětlit vyšší obsah CBN v déle uchovávaných a starších květech konopí. CBN je zároveň metabolitem THC – jinými slovy THC se časem proměňuje mimo jiné i na kanabinol.
Ospalost jako u mírných sedativ
Hned na začátek je třeba zmínit, že CBN nepůsobí psychoaktivně. Na druhou stranu je u něj nejčastěji zmiňován tělesný efekt vedoucí k ospalosti. Současná věda sedativní účinky CBN přičítá jeho schopnosti aktivovat kanabinoidní receptory CB2.
Pozitivní účinky CBN se ukázaly i v souvislosti s regulací imunitního systému.
Jeden z nejčastěji zmiňovaných výzkumů CBN přirovnává účinky tohoto kanabinoidu k farmaceutickým sedativům, jako je například diazepam.
K tomuto názoru došli badatelé z laboratoře SteepHill během testů na myších subjektech: „Konzumace dávky 2,5 až 5 miligramů CBN poskytuje sedativní a tělesně relaxační efekt rovnající se dávce 5 až 10 miligramů farmaceutického sedativa diazepamu. Dále CBN působí synergicky spolu s THC i CBD.
Pokud jsou všechny tyto látky podány ve správném poměru a dávce, jedná se o velmi efektivní lék pro podpoření spánku. Účinek je aktivní po dobu 5 až 6 hodin.“
Zajímavé souvislosti zde můžeme pozorovat i ve spojitosti se studií z roku 1975, kde badatelé porovnávali účinky samotného THC a THC spolu s CBN. Osoby pod vlivem obou kanabinoidů během této studie hlásily, že se cítí omámeně, ospale a v některých případech až opile.
CBN v tomto směru poskytuje naději pro nahrazení často nadužívaných benzodiazepinů přírodní a netoxickou látkou obsaženou z konopí.
Imunitní systém a alergie
Pozitivní účinky CBN se ukázaly i v souvislosti s regulací imunitního systému. Během výzkumu na myších kanabinol podpořil snížení zánětlivosti u těch myší, kterým chyběly receptory CB2. Špatná či nedostatečná aktivace receptorů CB2 je spojována právě s vyšší zánětlivostí a výskytem alergických reakcí.
Rakovina
Potenciál CBN dle studií laboratoře Steep Hill spadá i do oblasti léčby rakoviny. Badatelé ovšem podotýkají, že naše chápání účinků CBN na rakovinné buňky je prozatím povrchní. Nicméně slibné je podle nich zjištění, že CBN prostřednictvím receptorů CB2 potlačuje produkci určitého typu enzymu zodpovědného za množení rakovinotvorných buněk. Podávání CBN by tedy dle prozatímních pozorování mohlo teoreticky zpomalit šíření rakoviny.
I v tomto případě je však nutno brát výsledky s rezervou a nepovažovat hned CBN za lék na rakovinu. Stále je zapotřebí vyčkat na výsledky klinických studií s větším počtem účastníků.
Studie na myších nestačí
Veškeré výše zmíněné výsledky poukazují pouze na potenciál kanabinoidu CBN a nelze je brát jako definitivní potvrzení jeho léčebného potenciálu.
Nejčastější kritikou je zde fakt, že se studie prováděly pouze na zvířatech, a jak víme, výsledky z takového typu výzkumu se ne vždy stoprocentně shodují s účinky na lidech.
Další obavou může být i interakce CBN s imunitním systémem. Zatímco v případě léčby zánětlivých onemocnění je tento efekt považován za pozitivní, u pacientů pod vlivem léků na HIV by teoreticky mohl způsobit potíže.
CBN podávané s THC a CBD ve správném poměru a dávce působí dobře proti nespavosti.
Anti-retrovirové léky podávané pacientům trpícím na HIV totiž působí přímo na funkce imunitního systému těla. Během studií bylo zjištěno, že CBN ovlivňuje také imunitní systém. Možné kontraindikace v případě působení anti-retrovirových léků a CBN tedy prozatím není možné vyloučit.
Budoucnost léčivých kanabinoidů
CBN je „pouhou“ jednou součástkou celé konopné skládanky, která je pro naše chápání stále z velké míry záhadou. Spletitost působení rostlinných kanabinoidů se dále násobí v momentu, kdy si uvědomíme, že endokanabinoidní systém hraje důležitou roli ve většině zdravotních funkcí lidského těla. Dále je třeba pamatovat na to, že kanabinoidy působí různě nejen v různých dávkách, ale také v různých vzájemných poměrech.