Konopí není jen dobře známý tetrahydrokanabinol (THC) a stále populárnější kanabidiol (CBD). Tato bylina obsahuje i celou řadu dalších kanabinoidů (zatím jich bylo identifikováno více než 100), u kterých teprve začínáme objevovat jejich terapeutické účinky.
Kromě kanabinoidů najdeme v konopí ale i desítky (zatím bylo objeveno více než 200) terpenů, což jsou organické sloučeniny tvořící základní součást rostlinných pryskyřic. Zjednodušeně lze říci, že za vůni a chuť jednotlivých konopných odrůd a jejich květů vděčíme právě terpenům.
Vědci po celém světě se v posledních letech zkoumání terpenů usilovně věnují a objevují u nich – podobně jako u kanabinoidů – řadu zajímavých zdravotních účinků. Konkrétně nová studie vypracovaná finským environmentalistou a biologem Tarmo Nuutinenem a publikovaná na konci srpna v magazínu European Journal of Medicinal Chemistry prokázala, že dva nejznámější zástupci čeledi konopovité – chmel a konopí – jsou bohatým zdrojem terpenů. „Samičí rostliny ve většině případů obsahují až 3–5 procent sušené váhy. Některé z těchto terpenů jsou relativně dobře známé pro svůj biomedicínský potenciál a byly hojně využívány už tradičními léčebnými systémy, zatímco jiné musíme teprve řádně prozkoumat.“
Co tedy už dnes víme? Podle závěrů nového finského výzkumu je zřejmé, že „terapeutické vlastnosti terpenů byly prokázány v řadě studií ve zkumavce, na zvířatech i na lidech a mají mimo jiné protizánětlivé, antioxidační, analgetické (působí proti bolesti), protirakovinné, neuroprotektivní, antibiotické, antikonvulzivní (protikřečové) a antidepresivní účinky.“