Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil včera na svém facebookovém profilu informoval o tom, že spolu s Pirátskou stranou navrhl vládnoucí koalici, aby ukončila prohibici konopí a vytvořila regulovaný trh. Podle Vobořila i Pirátů byla tato myšlenka přijata pozitivně, nicméně velmi brzy se ozvali lidovci s tím, že žádná konečná domluva v této otázce neexistuje. Co nás tedy čeká v následujících měsících a jak to celé dopadne?
Na začátek citujme Vobořilův příspěvek: „Zásadní výstup je, že mě 5K (vládnoucí koalice – pozn. red.) pověřuje zřízením expertní skupiny a koordinací přípravy změny přístupu ke konopí ve smyslu zavedení kontrolovaného trhu. Ambice je mít zákon v účinnosti od ledna 2024.“
Pečlivá příprava
Jak by to mělo konkrétně probíhat? Národní protidrogový koordinátor představil celkem sedm bodů, podle nichž hodlá postupovat:
- Přizvu celou řadu aktérů ze všech možných stran, včetně mezinárodních expertů.
- Návrhy se prodiskutují nejprve takto expertně.
- Následně půjde návrh do politického dialogu napříč politickým spektrem.
- Zároveň musíme mluvit s našimi partnery uvnitř EU a koordinovat postup.
- Pak vláda a Poslanecká sněmovna, Senát a prezident.
- Celou dobu musí být i veřejná diskuse a chci zkusit něco jako veřejné slyšení (písemné i několik diskusních setkání).
- Zavedení do praxe, monitoring a v určeném čase vyhodnocení.
Pro uši nás, lidí bojujících roky za spravedlivý přístup ke konopí a ukončení perzekuce zločinů bez obětí a bez společenské nebezpečnosti, to zní jako rajská hudba. Jak ale víme z politiky, nebude to zdaleka tak jednoduché.
Větší problém než křiklounská opozice může představovat konzervativní a na prohibičních lžích stojící přesvědčení KDU-ČSL.
Před přílišným nadšením varuje i Vobořil: „Investorům a dalším nadšeným konopným aktivistům musím důrazně říct – přestože navrhujeme konec takto přísné kontroly, jako je prohibice, stále musíme myslet především na prevenci návykového chování. Byznys není primárním cílem, tím je prevence. Znamená to mimo jiné, že výroba a prodej nemůže být pod menší kontrolou než tabák a alkohol. Navíc se musíme vypořádat s mezinárodními úmluvami a jednotným trhem v EU.“
Problémy na obzoru
Lze očekávat, že tématu se chytnou i populisté a extrémisté z opozice a budou proti návrhu regulace konopí tvrdě vystupovat. Od lidí jako Tomio Okamura se jistě dočkáme spousty lží a nesmyslů, ačkoli je známou skutečností, že před lety sám ve své knize argumentoval pro ukončení prohibice konopí. Jen blb ale nemění své názory, že. A jaký má na tuto oblast doopravdy názor Andrej Babiš, to ví asi jen on sám.
Větší problém než křiklounská opozice může představovat konzervativní a na prohibičních lžích stojící přesvědčení KDU-ČSL, kteří si jako ochránci tradičních křesťanských hodnot myslí, že konopí je zlá droga a společnosti prospívá, když je zakázaná.
Co naplat, že konopí využívali už staří křesťané na Blízkém východě, že s ním možná léčil i Ježíš Kristus. Co naplat, že prohibice ničí bezúhonným lidem rodiny a životy, zatímco mnohonásobně nebezpečnější drogy (jak pro zdraví jedince, tak pro celou společnost) jako alkohol a tabák zástupcům lidovců žádné problémy nedělají.
Vobořil varuje před přílišným nadšením.
Ostatně snad v každé kampani posledních najdeme fotografie předních křesťanských demokratů usrkávajících pivo či vínečko. Na tom jim nic nekřesťanského a amorálního nepřijde. Samozřejmě alkohol je legální a každý se s jeho konzumací může chlubit, jak chce. Nicméně závan pokrytectví je z toho cítit na míle daleko.
Nezbývá než Jindřichovi Vobořilovi, který vlivné členy KDU-ČLS dobře zná, držet pěsti, že dokáže překonat prohibiční mýty zakořeněné v jejich hlavách a přesvědčí je o tom, že v této oblasti je lepší řídit se vědou a reálnými zkušenostmi namísto domněnek a dávno vyvrácených lží.
2 Komentářů
Sliby se slibují a blázni se radují. Babiš a Okamura nesmí chybět. 😀 A není ten Pirát nakonec jen obyčejný populista? 😀
Děkujeme za velké moudro a přejeme krásný den bez populistů a lhářů.