Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Kauzální dopady legalizace rekreačního konopí zatím nejsou dostatečně prozkoumány. Je obtížné zjistit, zda legalizace způsobuje změny v užívání jiných návykových látek a zda má vliv na psychické zdraví populace. Tým amerických vědců analyzoval možné kauzální účinky legalizace konopí na užívání jiných návykových látek, poruchy jejich užívání či psychosociální fungování. Zkoumal také, zda jsou citliví jedinci náchylnější k dopadům legalizace konopí než ostatní.
V článku, který uveřejnil časopis Psychological Medicine, se dočteme, že vzorek populace, na němž byly dopady legalizace sledovány, sestával z 4 078 jedinců pocházejících z dvojčat. Celkem 240 párů žilo ve státech USA s rozdílným legálním statutem konopí. Dvojčata žijící ve státě, kde legalizace již proběhla, užívala konopí v průměru častěji v porovnání se sourozenci žijícími ve státě, kde konopí legální není. Na druhou stranu ale dvojčata z legálních států vykazovala méně příznaků alkoholismu.
Legalizace konopí nemá za následek zvýšené užívání jiných látek, psychiatrické problémy, problematické chování ani narušení kognitivních procesů.
Vědci posuzovali širokou škálu výstupů. Mezi nimi užívání jiných látek, závislosti na nich, poruchy osobnosti či externalizace (svalování viny za vlastní problémy na své blízké). Dále pak problémy se zákonem či ve vztazích, chování na pracovišti, občanskou angažovanost a kognitivní procesy. Avšak legalizace konopí nebyla spojena se žádným jiným nepříznivým výsledkem, a to ani s poruchami užívání konopí.