Uruguay se stala v roce 2013 první zemí světa, která legalizovala pěstování, distribuci a prodej konopí na rekreační účely.
Byl zde zaveden model nekomerční státní regulace jeho produkce i dodávek, čím se podstatně liší od systému komerčního v amerických státech Colorado, Washington či Kalifornia. Dalším rozdílem oproti americkému modelu je i původ iniciativy.
Zatímco Američané uspěli v referendu, v Uruguayi vyšla iniciativa od prezidenta a vlády a 60 procent lidí bylo dokonce proti. Uruguayská vláda vyžaduje registraci, upravuje týdenní množství (deset gramů), které lze koupit, a reguluje velkoprodukci. Vliv legalizace na užívání dospívajících je pochopitelně bedlivě sledován.
Státní regulace konopí na uruguayský způsob může minimalizovat dopad legalizace na užívání konopí u dospívajících.
Vědci z elitních ústavů Kalifornské univerzity v Davis a Kolumbijské univerzity v New Yorku analyzovali s pomocí kolegů z Montevidea data deseti tisíc studentů ve věku 13 až 17 let, a to před legalizací konopí v Uruguayi a po ní.
Pro srovnání byla sledována kontrolní skupina, tvořená třiceti tisíci studenty z patnácti regionů v Chile. Důkaz o „zvýšení užívání konopí nebo vnímaného rizika užívání“ nalezen nebyl. Došli k závěru, že jejich zjištění „poskytují určitou podporu pro tezi, že státní regulace konopí na uruguayský způsob může minimalizovat dopad legalizace na užívání konopí u dospívajících.“