Podle zjištění výzkumníků z Kalifornské polytechnické státní univerzity a Novomexické univerzity investoři na akciových trzích předpovídají, že legalizace konopí sníží prodej konvenčních léčiv o miliardy dolarů.
V nové studii „U.S. Cannabis Laws Projected to Cost Generic and Brand Pharmaceutical Firms Billions“ zkoumali Ziemowit Bednarek z katedry financí Kalifornské polytechnické státní univerzity a Sarah Stithová z katedry ekonomie Novomexické univerzity, jak výnosy na akciových trzích veřejně obchodovaných farmaceutických firem reagují na legalizaci léčebného a rekreačního konopí.
Autoři práce publikované v časopise PLOS One zjistili, že výnosy na akciovém trhu byly deset dní po legalizaci konopí o 1,5–2 % nižší. Důsledky tohoto propadu se ročně pohybovaly v miliardách dolarů.
Široké pole působnosti
Jiné studie zjistily, že přístup ke konopí snižuje spotřebu určitých typů léků, jako jsou opioidy, ale toto je první studie, která analyzuje celkový vliv konopí na farmaceutické firmy napříč všemi produkty a typy pacientů. Na rozdíl od jiných léků, které jsou určeny a schváleny pro konkrétní stavy, se konopí používá k léčbě překvapivě široké škály stavů včetně bolestí hlavy a svalových křečí, ale i psychických stavů, jako jsou deprese a úzkost.
Konvenčním výrobcům léčiv se vyplatí, když budou spíše investovat do trhů s konopím, namísto aby lobbovali proti nim.
Současná studie dochází k závěru, že konopí působí jako nový konkurent na trhu s předraženými léky. V případě úplné federální legalizace autoři odhadují snížení prodeje konvenčních léčiv o téměř 11 procent. Zdá se, že k náhradě konvenčních léků konopím dochází i bez standardizace konopných produktů, jasných pokynů k dávkování či úhrady ze zdravotního pojištění.
Spoluautorka Sarah Stithová pokračuje: „V současné době mají pacienti užívající konopí a jejich poskytovatelé málo informací, které by je nasměrovaly k nejúčinnější léčbě jejich onemocnění. Budoucnost konopné medicíny tkví v tom, že porozumíme účinkům i dalších složek rostliny, nejen THC a CBD, a že určíme způsoby, jak konopí kategorizovat podle měřitelných vlastností, o nichž je známo, že přinášejí specifické účinky. Napodobovat konvenční léčiva prostřednictvím standardizace nemusí být pro konopí optimálním cílovým stavem, protože právě variabilita konopí je nejspíš důvodem, proč dokáže léčit tolik onemocnění.“
Rekreační lepší než léčebná
Kromě celkového zjištění, že legalizace konopí snižuje tržní hodnotu akcií veřejně obchodovaných farmaceutických firem, autoři zjistili, že legalizace pro rekreační účely má více než dvojnásobný dopad než legalizace pro lékařské účely. Je to pravděpodobně dáno tím, že se týká mnohem většího počtu obyvatel, protože léčebné konopí je obvykle dostupné pouze pro osoby s vážnými stavy. Na výrobce značkových léků měla legalizace větší dopad než na výrobce generických léků.
Budoucnost konopné medicíny tkví v tom, že porozumíme účinkům i dalších složek rostliny, nejen THC a CBD.
Studie dochází k závěru, že konvenčním výrobcům léčiv se vyplatí, když budou spíše investovat do trhů s konopím, namísto aby lobbovali proti nim, a že regulační politika by měla usnadnit další výzkum rizik a přínosů užívání konopí z léčebných i rekreačních důvodů. Nečekaně vysoký negativní dopad legalizace konopí na výnosy akciových trhů z investic do konvenčních farmaceutických firem naznačuje, že konopí bude pravděpodobně trvalým a rostoucím hráčem na farmaceutických trzích po celém světě.
1 Komentář
Je to podobné jako s alternativní čínskou medicínou.Výrobci léků si chtějí nad námi zachovat nadvládu.Je to totiž největší byznys na světě.Mě vyléčila naše doktorka jehličkami z migrény.A ví te o kolik peněz přišly lékárny jenom na mojich práškách za 30 let.