Užíváte různá léčiva? Zastavíte se čas od času v lékárně a koupíte si tu a tam volně prodejná léčiva či doplňky stravy? Kontrolujete domácí lékárničku a pak jdete se seznamem doplnit vše, co jste již museli vyhodit nebo co došlo? Pak zbystřete a poptejte se svého lékárníka na interakce s léčivy, potravinami či bylinami.
Díky změnám v našem zdravotnictví, které směřuje k celkové elektronizaci, tu máme najednou novinky jako elektronický recept.
Nejenže nám dnes stačí přijít do lékárny pro léčiva s QR kódem či kódem podobným tomu, který známe u potravin, drogerie a dalších – dokonce i když si telefon s kódy nebo průvodku k receptu zapomeneme doma, lékárník nám nyní dokáže vydat léčiva na základě předložení občanského průkazu či pasu.
Obsahové látky konopí mohou s látkami v léčivech, potravinách, nápojích a jiných soutěžit o navázání na přenašeče, o transportní místo na nosičích či o místo na enzymech.
Nově se zobrazuje rovněž přehled všech předepsaných a vydaných léčiv. Díky tomuto přehledu, v němž i pacienti mohou vidět všechna svá předepsaná léčiva, pak lékaři a lékárníci kontrolují lékové interakce a upozorňují na případné nesrovnatelnosti a problémy, které by mohly nastat.
Jedna látka s různými názvy
Co přináší nahlížení lékaře a lékárníka na předepsaná léčiva pro konkrétního pacienta? Přináší možnost kontroly všech nežádoucích a nepříznivých jevů, které by se při léčbě mohly objevit. Jako příklad lze uvést užití jedné léčivé látky ve vysokých koncentracích, k čemuž může dojít tak, že jedna a ta samá léčivá látka existuje pod mnohými různými názvy, a my ji takto nevědomky užíváme a způsobíme si nežádoucí účinky z předávkování.
Další nepříznivou situací může být v léčbě pacienta skutečnost, že ne všechny léčivé látky se spolu navzájem snášejí. Také je rozumné se pídit po faktech, zda se léčivo snáší s látkami obsaženými v potravinách, nápojích či bylinách.
Případ grepového džusu
Známým a často zmiňovaným příkladem je grepový džus. V něm obsažené látky umí doslova zamknout určité enzymy, takže pacient nic netuše užívá lék třikrát denně, jenže léčivo se v těle pacienta neodbourává, pacient je předávkován a může například začít krvácet nebo se může objevit jiný nežádoucí účinek léku.
Každá látka, která se dostane do organismu, se buď vyloučí z těla v nezměněné podobě, nebo ji tělo „použije“ a až pak si ji připraví k vyloučení z těla ven.
A právě za slovíčky „použití a vyloučení“ se skrývá řada procesů, které zajišťují vstřebávání (difúze, různé typy přenašečů atd.), navázání na transportní bílkoviny, putování látky tělem, setkání s enzymy, které postupně mohou měnit funkci látky samotné nebo měnit látku tak, aby mohla být vyloučena z těla ven.
Mladík přiznal, že krvácivé komplikacemi nastaly vždy poté, co zvýšil frekvenci kouření domácího konopí
Ptáte se, zda účinky konopné byliny mohou být ovlivněny léčivy či ona sama může nějakým způsobem ovlivnit vaši stávající léčbu? Ano, může. Podívejme se na konopí jako takové, jak může ovlivňovat a ovlivňuje jiná léčiva, včetně léčiv na předpis i léčiv bez předpisu. Jak k tomu dojde?
Konkurenční prostředí
Obsahové látky konopí (THC, CBD, CBN, terpeny a řada dalších) mohou s látkami obsaženými v léčivech, potravinách, nápojích a jiných soutěžit o navázání na přenašeče, o transportní místo na nosičích či o místo na enzymech. V našem těle potom může nastat situace, že určitý enzym bude obsazený molekulou – látkou z konopí. V důsledku toho se může snížit odbourávání určitých typů látek z léčiv, takže pacient je pak neodbouranou a stále se hromadící látkou předávkován.
Také může nastat stav, kdy látka z konopí zvýší množství enzymů, lék se pak odbourá mnohem rychleji, ve výsledku je pacient „poddávkován“ a léčba je tudíž neúspěšná. Proto je velmi důležité si všímat, co se při léčbě děje, a potvrzovat nebo vyvracet, co s čím a jak souvisí, aby každé další užití léčiva bylo co nejúčinnější a nejbezpečnější.
Případ krvácejícího pacienta
Sedmadvacetiletý muž podstoupil velmi náročnou operaci srdeční chlopně. Operace se povedla, mladík se velmi dobře hojil, mladé, zdravé silné tělo nesignalizovalo, že by mohl nastat jakýkoli problém. Problém ale nastal a několik dní byli lékaři bezradní. Součástí léčby bylo totiž i podávání léčiva, které ztekucuje krev, aby pak nehrozila tvorba chomáčků krve, které by ucpaly cévní průsvit.
Léčivo se musí dávkovat a užívat s velkou pečlivostí, protože samo o sobě má popsaných 700 interakcí. Zdálo se, že vše běžné, známé a zaužívané se dodržovalo. Nicméně se u pacienta nedařilo nastavit vhodné dávky léčiva. Pacient byl ohrožován krvácivými komplikacemi.
Měl spoustu modřin a život mu znepříjemňovalo téměř neustále krvácení z nosu. Lékaři i lékárníci hledali a vylučovali postupně nejrůznější příčiny zvýšené krvácivosti. Čas ubíhal a stále se nedařilo najít správnou odpověď a správnou dávku.
Až kohosi napadlo se optat, zda mladík není rekreačním uživatelem konopí. Mladík přiznal, že krvácivé komplikacemi nastaly vždy poté, co zvýšil frekvenci kouření domácího konopí z jednou za dva týdny na třikrát až čtyřikrát týdně a zároveň zvýšil dávku z 1–2 jointů na 4–5 jointů.
Ptáte se, zda účinky konopné byliny mohou být ovlivněny léčivy či ona sama může nějakým způsobem ovlivnit vaši stávající léčbu? Ano, může.
V laboratoři se prokázalo, že kanabinoidy delta-9-THC, CBD a CBN, které konopí obsahuje, prokazatelně nedovolí určitému enzymu, aby látku na ztekucení krve odbourával (zde se jednalo o lék warfarin). Látka se tedy v těle začala hromadit a mladík se tak v důsledku kouření konopí předávkoval.
Po tomto doznání se celá záhada ku prospěchu mladíka velice rychle vyřešila. Kdyby zapíral, hledala by se tato příčina krvácivých projevů u velmi časté léčby warfarinem možná ještě dnes.
Upraveno dle zdroje: Kontrolní modul lékových interakcí VADEMECUM DrugAgency, a.s.
Literatura:
Yamreudeewong W. et al: Ann Pharmacother 2009; 43: 1347–1353.
Yamaori S. et al: Drug Metab Pharmacokinet 2012; 27: 294–300.