Dnes bych se ráda zmínila o stavu, který v této nelehké době u mnoha z nás nachází dveře otevřené dokořán a nečekaně nám vstupuje do života. Chtěla bych pohovořit o depresi a její léčbě v kontextu kontraindikací s konopím.
K depresi přispívá řada faktorů a skutečností odehrávajících se v našem běžném životě. Do práce a z práce jdeme za tmy, kvůli covidu zažíváme v rodině ponorku, peněz je málo, nejistot mnoho, a tak není divu, že si často ulevíme prohlášením: „Já mám z toho všeho už depku.“
Tahle depka se dá ale zvládnout. Lépe si zorganizujeme čas, vyrazíme za sluníčkem, koupíme novou matraci, aby se líp spalo, anebo zjistíme, že vlézt do studené vody rybníka za domem nás opravdu nestálo život, ba naopak, že se cítíme báječně, a to i díky posílené imunitě.
Imunita, mikroorganismy a serotonin
Sedmdesát procent naší slizniční imunity však sídlí ve střevech, a tak bychom neměli zapomínat, že to, co jíme, se rozkládá v trávicím traktu na základní živiny pro naše tělo, ale i pro těla mikroorganismů, které osidlují naše střeva a pomáhají nám je udržet zdravá. Zdravé střevo pak nepropustí do krevního oběhu jedovaté látky vznikající při trávení, které by mohly vyvolat řadu zánětů a nemocí.
Kombinace amitriptylinu a konopí může vést k razantnímu zvýšení tepové frekvence, závrati, slabosti, mdlobám a změnám kognitivních funkcí.
Někdy se též říká, že osazenstvo střev (mikrobiota) je náš druhý mozek, a to proto, že množství nervových vláken ve střevech se vyrovná množství nervových vláken v celé míše. Lze říci, že střevo je vybaveno velkým množstvím buněk nervového systému, které dovedou přijímat stimuly od dobře živených a pro naše zdraví vhodných mikroorganismů a přenášet je do mozku.
Základní látkou pro přenos těchto stimulů je přenašeč zvaný serotonin, označovaný též jako hormon štěstí. Zjistilo se, že u pacientů s depresí je právě serotoninu velmi málo. Je tedy vhodné načíst si něco o zdravé životosprávě a mikrobiomu, nejlépe na stránkách odborných, které mají i srozumitelné články pro laickou veřejnost. Pro další informace o mikrobiomu můžete navštívit web České mikrobiomové společnosti www.mikrobiom-cms.cz, kde se dozvíte více i o serotoninu.
Zdravé tuky
Při hledání cest ke zdraví narazíme i na pojem „zdravé tuky“. Tuky jsou nezbytné pro zajištění produkce hormonů a nervových přenašečů (neurotransmiterů), jakým je i serotonin. Nepodléhejte proto dietám, které se úplně vyhýbají tukům.
Mezi dobré tuky patří i máslo a kokosový olej, protože nasycený tuk nám pomáhá zužitkovat esenciální mastné kyseliny. Mezi nejlepší zdravé tuky řadíme i oleje z oliv a lněného semene. Velmi zdravý je samozřejmě i konopný olej ze semen, který neobsahuje THC (je ale potřeba ho uchovávat v chladu).
Dávejte ovšem přednost organickým olejům v neprůsvitných nádobách, které jsou označované jako „nerafinované“ nebo „lisované za studena“. Avšak když ani změna stravy nepomůže, bude dobré ve spolupráci s lékařem rozkódovat, zda se nejedná o skutečnou, diagnostikovatelnou depresi či jiné.
Deprese jako nemoc
Deprese je popisována jako závažná, dlouhotrvající porucha psychiky projevující se snížením až vymizením schopnosti prožívat potěšení, pokleslou náladou a patologickým smutkem. Dotyčný pociťuje zmar a beznaděj, nedostatek motivace, úzkost a osamocenost, pocity bezcennosti nebo viny. Také se může projevit zvýšená agrese, malá sebedůvěra, únava, zhoršená pozornost a chybějící soustředění. Jedná se o závažný, v některých případech i život ohrožující stav.
Reakce postiženého jedince na tento duševní stav je různá. Dotyčný může být podrážděný, agresivní a zlomyslný, nebo naopak unavený, tichý a klidný. Většinou mizí radostné reakce na pozitivní podněty a jedinec se může okolí jevit jako cynik.
Deprese se léčí antidepresivy, často v kombinaci s psychoterapií. Je doporučováno zařadit aktivity, které zvyšují množství serotoninu. To on je spoluzodpovědný za to, jak se každodenně cítíme. Mnoho lidí při jeho snížené hladině pociťuje ve zvýšené míře bolest, stres, depresi a úzkost. Návrat dobré nálady bude tedy závislý na množství serotoninu, které tělu můžeme dodat lékem anebo určitými aktivitami (spánek, cvičení, vitaminy, sluníčko, správná strava a další).
Amitriptylin a konopí
Při léčbě nervového systému se používá skupina psychoanaleptických léčiv, kam patří i antidepresiva. Mezi ně se řadí i amitriptylin. Toto léčivo se stará o to, aby naše tělo neodbourávalo serotonin a nám pak bylo lépe.
Zahajuje se nízkými dávkami, které se postupně zvyšují za pečlivého monitorování příchodu účinku a sledování nežádoucích účinků. Antidepresivní účinek nastupuje obvykle během dvou až čtyř týdnů a v léčbě je zpravidla nutno pokračovat ještě šest měsíců po úpravě stavu. Chce to přeci jenom hodně trpělivosti, a ne každý z nás ji má.
Depresivní epizody jsou pro mnohé pacienty k nežití, a tak chápu, že přemýšlejí i o jiných způsobech, jak docílit toho, aby byli konečně šťastnější a život byl pro ně snesitelnější. Nejinak tomu bylo zřejmě i u sedmnáctiletého chlapce, který dlouhodobě užíval amitriptylin v dávkách 25 miligramů na noc a který si svou léčbu vylepšil kouřením konopí. U chlapce došlo k tachykardii s tepovou frekvencí 300 tepů za minutu. Následovaly závratě, slabost, mdloby a změny kognitivních funkcí (paměť, koncentrace, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení a další).
Tuky jsou nezbytné pro zajištění produkce hormonů a nervových přenašečů (neurotransmiterů), jakým je i serotonin. Nepodléhejte proto dietám, které se úplně vyhýbají tukům.
Jak k tomuto stavu došlo? Přesný mechanismus lékové interakce není znám, ale roli podle všeho hraje to, že kanabidiol (CBD), přítomný běžně v konopí, zpomaluje odbourávání tricyklických antidepresiv, jako je amitriptylin.
Jisté je, že nežádoucí účinky mohou pacienty vyděsit a nasměrovat je na urgentní příjem do nejbližší nemocnice. Bude tedy moudré se lékařům popravdě svěřit, jaké léky bereme a že jsme si dopřáli to či ono, aby se dobře orientovali v řešení tohoto stavu a mohli zahájit správnou terapii.
Nemíchat!
Pokud znáte uživatele amitriptylinu ve svém okolí, varujte je prosím před užíváním konopí. Skutečně není o co stát. Kombinací amitriptylinu a kanabisu si vyšší hladinu onoho kýženého hormonu štěstí a pohody opravdu nezaručíme.
1 Komentář
Ahoj vážení přátelé*, článek mi mnoho pomohl. Děkuji zdvořile 🙏.