Zdá se, že letošní léto budou naše cesty kratší než obvykle a většina z nás se vydá po nejrůznějších koutech Česka. Exotiku tedy nechme na jindy a pojďme se podívat na rostliny, které jsou v Česku doma a které si můžeme vychutnat z vaporizéru, ať už naše „relax zóna“ bude kdekoli. Cestovní pasy nechte v šuplíku, tentokrát se vypravíme na nejbližší louky, lesy a zahrady.
Heřmánek
Bílé okvětní lístky a žlutý střed – pravděpodobně nejznámější bylinka, která se „profákla“ zejména formou čaje díky svým příznivým účinkům na lidské zdraví. Dorůstá až půlmetrové výšky a je možné na něj narazit od května do září, a to téměř všude, podél cest, na loukách i na polích – takhle pěkně se nám tu uchytil při cestě ze Středozemí!
V našich podmínkách je heřmánek snadno zaměnitelný se rmenem, který sice neublíží, ale nemá ty správné léčivé účinky. Rozpoznat ale tyto dvě bylinky není nic těžkého, stačí rozpůlit květ – heřmánek je uvnitř dutý, zatímco rmen má kompaktní střed bez dutinky.
Heřmánek působí blahodárně na psychiku a posiluje imunitní systém i trávení.
Z této rostlinky se sbírá a suší květ, ideálně na začátku rozkvětu. Sušení by mělo probíhat na tmavém, suchém místě, v případě použití sušičky sušit za teploty do 40 °C. Do vaporizéru si takto usušené květy rozmělníme a teplotu nastavíme kolem 170 stupňů.
Heřmánek z vaporizéru chutná jemně sladce, v dozvuku mírně svíravě. Vytváří spíše méně viditelnou, lehkou páru a vaporizovat se dá zhruba šest minut při zachované chuti. Je třeba počítat s tím, že heřmánek trochu vysouší sliznice – obzvlášť při výborné kombinaci s konopím – a připravit si sklenici vody či jiného nápoje.
Vůně heřmánku působí blahodárně na psychiku, dokáže zklidnit a přispěje ke snadnějšímu usínání. Heřmánek posiluje imunitní systém a při naordinování hned na začátku nemoci zlehčuje její průběh: uleví od kašle, rýmy i celkového nachlazení. Působí protizánětlivě a také dezinfekčně. Protože je skutečně všestrannou bylinou, lze ho použít i na žaludeční potíže a při narušeném trávení.
Tip: Heřmánek ve vaporizéru si také ohromně rozumí s tabákem – zjemní jeho ostřejší chuť. Tuto kombinaci zkuste vaporizovat na teplotu 195 °C. Stejnou teplotu použijte i při míchání s konopím!
Lípa
Co bychom to byli za patrioty, kdybychom vynechali náš národní strom – lípu! U nás jsou doma dva druhy lip – velkolistá a také malolistá, která je více známá jako lípa srdčitá. Tento strom snad netřeba více představovat, ale pokud někdo přeci jen tápe, radím snadno – jděte přímo za nosem! Lípa při kvetení voní opravdu omamně.
K „lipovému dýchánku“ budeme potřebovat její sušené květy – sbírají se celá žlutá květenství i s přilehlým lístkem. Strom kvete od konce května do zhruba poloviny července a pro sběr je vhodné suché počasí. Při sušení květů je dobré vyhnout se přímému slunci a sušit spíše ve stínu; v případě umělého sušení nastavit teplotu do 35 °C. Ale protože v dnešní době můžeme mít téměř všechno ihned, je samozřejmě možné si sušený lipový květ koupit – jako koneckonců skoro každou bylinu.
Lipový květ z vaporizéru má plnou chuť, je příjemně voňavý a trochu nasládlý – osobně mi nejvíce chutná při teplotě kolem 180 °C. Netvoří nijak výraznou páru.
Lípa se ordinuje především na potíže spojené s plícemi, průduškami a kašlem – rozpouští hlen a usnadní jeho vykašlávání. Pomáhá při zánětech průdušek, při zánětech horních cest dýchacích a dokonce zmírní bolest v krku při nemoci. Pokud se nás aktuálně žádná z potíží netýká, ani tak není využití lípy špatný nápad, protože posiluje naší obranyschopnost. Což není k zahození!
Meduňka
Někdo k vám přijde jako host, zůstane a stane se z něj člen rodiny – stejně tak to je s meduňkou. Ta k nám přivandrovala od Středozemního moře a ze zemí jihozápadní Asie. Ve světě existuje několik druhů meduňky, u nás se pěstuje a využívá meduňka lékařská. Ve volné přírodě na ni pravděpodobně vůbec nenarazíte, nicméně vypěstovat si ji lze na zahradě či v truhlíku, a to buď ze semínek, nebo z předpěstovaných rostlinek. Navíc je to bylinka vytrvalá, takže zimu přežije hravě a na několik dalších let máme vystaráno.
Meduňka je vzhledově podobná mátě, při troše fantazie i kopřivě a nejběžněji dorůstá výšky kolem jednoho metru. Pro bylinkářské – zde samozřejmě zejména pro vaporizační – účely budeme sbírat nejlépe mladé vršky byliny, a to těsně před kvetením, což bývá v červnu a červenci. Sušení by mělo opět probíhat spíše ve stínu a v případě sušení v sušičce či troubě do 40 °C.
Meduňka z vaporizéru chutná jako pocukrovaný citron.
Nasušenou a rozmělněnou meduňku plníme do vaporizéru, který si nastavíme na 170–180 °C. Meduňka z vaporizéru chutná jako pocukrovaný citron – je příjemně svěží, ale nikoli ostrá a zároveň trochu sladká – jednoduše sladce svěží. Tvoří jemnou lehkou páru.
Meduňka je nejvíce využívaná jako zklidňující, antistresová bylinka – uhladí pocuchané nervy, uleví od nadměrné úzkosti a pomůže ustát stresové období. Psychické potíže a úzkosti často znemožňují kvalitní spánek a proto i ke snadnějšímu usínání je meduňka jako dělaná. Taktéž uleví od bolesti hlavy, snižuje krevní tlak a dokonce mírně zpomalí srdeční tep. Mezi další její pozitivní účinky patří schopnost tlumení bolesti hlavy i bolestí při menstruaci.
Tip: Zklidňující a usínací bomba: mix meduňky, heřmánku a konopí zajistí naprostý relax!
Kdo suší, získá na chuti
Každou z těchto bylinek si lze koupit v obchodě – z vlastní zkušenosti ale doporučuji si alespoň jednou nasušit vlastní nasbírané úlovky. Protože čerstvost se vrátí v podobě silnější a výraznější chuti. Přeji úspěšný sběr a voňavé léto!