Teorie doprovodného efektu (entourage effect) tvrdí, že některé složky konopí mohou ovlivňovat jeho akutní účinky. Jen málo empirických studií ale tuto teorii ověřuje u lidí. Studie amerických vědců zjišťovala, zda terpen limonen zmírňuje akutní anxiogenní (tedy úzkost vyvolávající) účinky THC.
Časopis Drug and Alcohol Dependence přináší výsledky této randomizované dvojitě zaslepené studie, ve které dvacet zdravých dospělých lidí vaporizovalo patnáct, resp. třicet miligramů THC, k tomu jeden, resp. pět miligramů limonenu, kombinaci obou látek anebo placebo. Výsledky zahrnovaly subjektivní účinky, kognitivní/psychomotorický výkon, životní funkce a plazmatické koncentrace THC a limonenu.
Limonen při vaporizaci tlumí úzkost vyvolanou THC.
Při podávání samotného limonenu se farmakodynamické výsledky nelišily od placeba. Samotné podání THC vyvolalo subjektivní, kognitivní a fyziologické účinky typické pro akutní expozici konopí. Hodnocení subjektivních účinků podobných úzkosti se snižovalo se zvyšující se dávkou limonenu a současné podávání vysokých dávek THC a limonenu (tyto byly dobrovolné) významně snížilo hodnocení „úzkostný/nervózní“ a „paranoidní“ ve srovnání se samotným podáním vysoké dávky THC.
Limonen selektivně tlumil anxiogenní účinky vyvolané THC, což naznačuje, že tento terpen by mohl zvýšit terapeutický index THC. Budoucí výzkum by měl objasnit, zda se účinek vztahuje i na orální podání, a vyhodnotit interakce mezi dalšími složkami konopí a THC.