Chorobou, která způsobuje silné bolesti a krvácení, ve světě trpí až deset procent ženské populace v plodném věku.
Nový a dost možná přelomový výzkum probíhá pod hlavičkou společnosti Gynica, která drží licenci izraelského ministerstva zdraví pro výrobu konopných produktů pro ženy. Na studii se podílí i Lumir Lab, výzkumné centrum pro konopí, jež je součástí jeruzalémského Biotechnology Park.
Čech v čele
V čele výzkumného centra Lumir Lab stojí český chemik Lumir Hanuš, jeden z předních světových expertů na konopí, který se může pyšnit nespočtem významných objevů v oblasti kanabinoidů a který působí od roku 1990 právě v Izraeli.
Konopí obsahuje látky, které si dokáží poradit s mnoha projevy endometriózy.
Endometriózou globálně trpí přibližně 176 milionů žen. Při tomto onemocnění dochází ke zvětšení výstelky dutiny děložní tak, že směřuje mimo dělohu. Postupně se pak dostává do vejcovodů, vaječníků a dál do dutiny břišní a pánve. Pacientky zažívají nesmírné bolesti před menstruací a během ní. Také trpí krvácením při a po pohlavním styku, trávicími potížemi a chronickým bolestivým močením.
Dr. Sari Sagivová, zástupkyně hlavního lékaře v oddělení výzkumu a vývoje ve společnosti Gynica, tvrdí, že mnohé nemocné ženy ze svých vlastní zkušeností potvrdily, že konopí jim s bolestmi pomáhá. Vědci si momentálně kladou za úkol zjistit, jaké složky nebo kombinace složek v konopí jsou právě ty, které proti symptomům choroby zabírají.
„Endometrióza je velmi komplikované onemocnění a že při jeho léčbě hraje roli velký počet faktorů,“ vysvětluje Dr. Sagivová. „Nicméně věřím, že konopí obsahuje látky, které si dokáží poradit s mnoha projevy endometriózy,“ uvedla. Podle Sagivové umí zmírnit bolesti, zánětlivé procesy a také omezit riziko opětovného onemocnění.
Nejdříve v laboratoři
Vědci již začali v laboratořích zkoušet, jak buňky endometriózy reagují na vybrané složky konopí. Dr. Sagivová celý proces popisuje následovně: „Aplikujeme konopné látky nebo mixy látek, abychom zjistili, jaký dopad mají na chorobonosné buňky. Momentálně jsme už identifikovali určité kanabinoidy, které mají na buňky značný efekt.“
Teď se výzkumníci snaží nalézt tu „nejúčinnější“ látku v konopí, která by následně posloužila jako objekt dalších klinických testů. „Nyní již máme potenciálního kandidáta, který by měl pomoci s mnohými symptomy onemocnění, a to nejen s bolestmi,“ přiznala Sagivová, ale odmítla zmínit jakékoliv další detaily, dokud neproběhnou výzkumy na lidech. „Máme v plánu začít s klinickými zkouškami někdy na konci podzimu.“
Data z výzkumu v centru Lumir Lab sdílí firma Gynica s kanadskou společností Strainprint, jež se zaměřuje na sběr a analyzu účinků konopí na nejrůznější choroby. V současné době tyto firmy spolupracují na vytvoření největší světové databáze, která by evidovala a zkoumala dopady lékařského konopí na ženy.