V předchozích vydáních jsme vám představovali klasiky konopné literatury spíše encyklopedických rozměrů. Tentokrát se podíváme na mnohem útlejší, přesto velmi zajímavé a zásadní dílo z pera nedávno zesnulého amerického psychiatra Lestera Grinspoona.
Stejně jako by v seznamu nejslavnějších světových konopných výzkumníků nesměl chybět Rafael Mechoulam či Lumír Hanuš, mezi lékaři bychom na jedno z prvních míst museli umístit profesora Lestera Grinspoona.
Legalizační hybatel
Mezinárodně uznávaný odborník na klinický výzkum a léčbu schizofrenie z Harvardovy univerzity způsobil menší společenské zemětřesení, když v roce 1971 vydal jednu z nejdůležitějších konopných knih moderní historie – Marihuana Reconsidered, která bohužel česky dosud nevyšla.
V ní jako první světově uznávaný lékař ve 20. století odmítl lži o nebezpečnosti této rostliny. Kritizoval dopady prohibice a represe a přesvědčivě doložil, že konopí může mít i řadu pozitivních vlastností. Konzervativními kruhy byl samozřejmě odmítnut, to ho ale od hledání pravdy o konopí neodradilo. Naopak se mu věnoval mu až do své smrti loni v létě – v požehnaných 92 letech.
Konopí není možná účinné u každého, ale je velmi nepravděpodobné, že uškodí.
Čeští čtenáři se s jeho dílem mohou seznámit prostřednictvím druhé přelomové publikace Marihuana: Zakázaná medicína, kterou sepsal se svým kolegou z Harvardu Jamesem B. Bakalarem a jejíž první vydání spatřilo světlo světa v roce 1993.
Jak už název napovídá, kniha se věnuje léčbě konopím a shrnuje vědecké důkazy prospěšných účinků na různé nemoci. Patří mezi ně třeba epilepsie, roztroušená skleróza, glaukom, migréna a bolesti různého typu, ale i deprese či poruchy nálad a další.
Kromě toho se autoři obsáhle věnují zvažování možných rizik a nechybí ani kritický úvod do dějin užívání konopí člověkem od starověku až po nástup prohibice – a její tragické dopady na vědu, medicínu i celou společnost. S odstupem bezmála třiceti let je nutno přiznat, že Grinspoonova slova jsou velmi často prorocká.
Naslouchejte svým pacientům
Mou oblíbenou částí je podkapitola Na obhajobu anekdotických důkazů, ve které Grinspoon upozorňuje, že rozsáhlé klinické studie jsou sice základem bádání, nicméně pro lékaře všech možných specializací je důležité pečlivě sledovat a zaznamenávat i jednotlivé případy a jejich specifika: „Podle názoru některých lidí může být nezodpovědné tvrdit na základě anekdotických svědectví, že cannabis může pomoci lidem s různými nemocemi. To by mohlo být problémem, kdyby konopí nebylo tak pozoruhodně bezpečné. Možná že není účinné u každého člověka, ale je velmi nepravděpodobné, že mu uškodí.“