Konopí je významnou složkou léku tradiční čínské medicíny MaZiRenWan, který je často užívaný k léčbě zácpy. Čínští vědci navázali na tradice moderním výzkumem. O konopí je známo, že zvyšuje motilitu, tedy pohyblivost tlustého střeva. Tudíž zlepšuje příznaky zácpy, avšak dosud nebylo vysvětleno, na základě jakého mechanismu tak působí.
Studie wuhanských výzkumníků zkoumala laxativní účinek vodního extraktu konopí a pomohla pochopit základní mechanismus působení na myším modelu zácpy, která je vyvolaná lékem loperamidem. Vodním výtažkem se zde rozumí pouhý odvar z konopí včetně semen v podobě emulze.
Léčba vodním výtažkem z konopí u myší se zácpou významně zlepšila střevní motilitu, snížila zánětlivé reakce, zabránila poškození střevní bariéry a zmírnila úzkost a depresi.
V článku uveřejněném v časopise Frontiers of Pharmacology se píše, že léčba vodním výtažkem z konopí u myší se zácpou významně zlepšila střevní motilitu a metabolismus elektrolytů, snížila zánětlivé reakce, zabránila poškození střevní bariéry a zmírnila úzkost a depresi. Výtažek měnil složení střevní mikroflóry a množství bakterií souvisejících se zánětem, konkrétně Butyricicoccus a Parasutterella.
Mechanismus účinku ještě vědci potvrdili experimentem, kdy byla bakteriální mikroflóra myší vymýcena směsí antibiotik. Výtažek v tomto případě účinný nebyl. Výzkum staví základ pro další zkoumání vodních výtažků z konopí při léčbě zácpy z pohledu moderní medicíny.