Po pádu začal Kanaďan Ash Basu trpět chronickou bolestí zad. Když mu doktor poradil, aby navštívil odborníka přes konopí, tak neváhal. Čtyřiašedesátiletý Ash sice nikdy konopí nezkusil, ale slyšel o jeho blahodárném účinku proti bolestem – a zároveň se chtěl vyhnout opiátům.
Jelikož léčba konopím je v Kanadě legální už skoro dvacet let, byl pan Basu odeslán na specializovanou konopnou kliniku, kde místní doktory zahltil všetečnými dotazy, s odpověďmi ale spokojen nebyl.
Otázka interakce konopí a léků
„Měl jsem pocit, že o tom moc informací nemají,“ stěžoval si Basu, který se nedávno spolu s dalšími seniory zúčastnil informativního sezení v Torontu na téma léčebného konopí. „Nejvíc mi vadí, že mi nikdo nedokáže říct, jak konopí reaguje na další léky, které beru. Mám cukrovku a vysoký krevní tlak, taky beru léky na tři různé alergie. Prášků beru opravdu hodně.“
Výzkum doposud vůbec nebral v potaz seniory, kteří dost možná na kanabinoidy reagují jinak než mladší lidé.
Basu kliniku opustil s předpisem na olej obohacený konopným extraktem, ale ani po dvou měsících si ho stále nekoupil a v nejbližší době ani nekoupí. „Mám vážně strach to vyzkoušet, protože nevím, jestli by nemohlo dojít k nějaké reakci, a nechci, aby se mi stav zhoršil. Toho se bojím nejvíce,“ říká senior pocházející ze sedmisettisícového města Mississauga nedaleko Toronta.
Léčba seniorů v zařízeních s dlouhodobou péčí
„Zájem o konopí mezi staršími lidmi se stále zvyšuje a stejně tak i přibývá jejich dotazů,“ tvrdí Candace Chartierová, ředitelka Ontarijské asociace pro dlouhodobou péči (OLTCA), která se stará o starší část populace. Není divu, že právě proto její tým zahájil šestiměsíční zkušební program, který zmapuje účinky léčebného konopí na 500 seniorech v různých zařízeních s dlouhodobou péčí v Ontariu. „Léčebné konopí už teď spousta lidí využívá jako účinný prostředek na celou řadu různých zdravotních potíží,“ poznamenává Chartierová a dodává, že personál i příbuzní již dlouho hlásí pozitivní výsledky. „Funguje to, ušetří to čas v péči o pacienty. Pečovatelé, kteří sem přijíždějí, vidí velké zlepšení v úlevě od bolesti. Víme, že to zatím funguje jen v malém měřítku, ale právě proto bychom to rádi rozjeli i ve velkém.“
Chartierová vysvětluje, že program povede právě asociace OLTCA, jež také vyvine screeningové a evaluační nástroje. Ty pomůžou sestrám, lékárníkům, doktorům a pečovatelům ve spolupráci s pěstitelskou Canopy Growth, která jim konopí dodává. Z výsledků se pak sestaví směrnice, jimiž by se mohli pečovatelé v zařízeních po celé provincii řídit. „Stane se z toho podpůrný medicínský nástroj, takže z toho budou mít všichni užitek,“ věří Chartierová.
Výzkum léčby nad 50 let
Ve stejnou dobu rozjíždí podobnou šestiměsíční studii další kanadský velkoproducent – společnost Tilray. Ta si dává za cíl přezkoumat dopady konopné léčby na spánek, vnímání bolesti a na kvalitu života pacientů nad 50 let. Philippe Lucas, ředitel pacientského výzkumu v Tilray, vysvětluje, že studie začne v ontarijském městě Sarnia a poté v roce 2019 bude rozšířena do dalších klinik v provinciích Britská Kolumbie a Nový Brunšvik. Lucas očekává, že výzkumu se zúčastní 600 až 1 000 pacientů. Podle jeho slov je velkou chybou, že neexistuje dostatek detailních informací a výsledků studií o užívání konopí mezi staršími lidmi. „Bohužel doposud nemáme k dispozici žádné prospektivní studie, které by zkoumaly dopady léčebného konopí v průběhu určité doby,“ konstatuje Lucas.
Není pro všechny, ale…
Ontarijskou studii společnosti Tilray vede odborník přes konopí Dr. Blake Pearson, který se specializuje na kanabinoidní terapii pro seniory, a to včetně těch, kdo současně pobývají v zařízeních s dlouhodobou péčí. Pearson upozorňuje, že konopí není pro všechny, ale odhaduje, že 60 až 70 procent pacientů v jeho péči vidí konopí jako lepší možnost léčby. „Častokrát se stává, že když starší pacienty léčím konopným extraktem, podaří se mi u nich snížit počet dalších léků, které by jinak museli užívat. Konopí je totiž multimodální – má více účinků současně. Tím pádem můžeme léčit bolest, úzkost a nespavost jediným prostředkem namísto tří či čtyř různých léků.“ Méně léků znamená nejen zlepšení kvality života, ale rovněž „ulehčení práce zaměstnanců zařízení s dlouhodobou péčí,“ potvrzuje Candace Chartierová. „Teoreticky by to mohlo jen na administrativě ušetřit skoro polovinu času.“
Nový šestiměsíční zkušební program zmapuje účinky konopné léčby na 500 seniorech v různých zařízeních s dlouhodobou péčí.
Dr. Mark Ware, vedoucí lékař největšího producenta konopí na světě – výše zmiňované společnosti Canopy Growth, uvádí, že výzkum léčebných účinků konopí se spíše zabývá léčbou dětí trpících epilepsií anebo léčbou chronické bolesti a křečí u lidí ve středním věku. „Výzkum doposud vůbec nebral v potaz seniory, přitom je dost možné, že na kanabinoidy reagují jinak než mladší lidé,“ upozorňuje tento specialista z Montrealu, jenž dříve zastával funkci místopředsedy federální vládní komise, které provádělo studie o legalizaci konopí v Kanadě. „Vhodnější by pro ně mohly být menší dávky, jelikož je důvod se domnívat, že jejich metabolismus vstřebává kanabinoidy a další látky obsažené v konopí pomaleji.“
Naděje a skepse
Ve výzkumu v zařízeních s dlouhodobou péčí vidí Dr. Ware velký potenciál. „V těchto zařízeních mají k dispozici efektivní systémy pro monitoring průběhu léčby, a to hlavně u neurokognitivních příznaků, poruch spánku a bolesti.
Tím pádem mají o zdraví svých pacientů dobrý přehled.“ Čtyřiašedesátiletý Ash Basu trpící chronickou bolestí zad si nepřeje nic jiného, než aby byl proveden jednoduchý průzkum, který by vyhodnotil působení léčebného konopí na seniory. Zároveň je ale skeptický vůči studiím, do kterých investuje soukromý sektor. Nicméně je rád, že výzkum nyní věnuje pozornost i potřebám starších občanů. „Je to všechno o vědomostech,“ říká. „Myslím, že tento relativně nový obor má ještě hodně co dohánět.“
Zdroj: magazin-legalizace.cz