Výsledky nedávno dokončeného izraelského klinického výzkumubyly zveřejněny v lednovém vydání lékařského časopisu zaměřeného na léčbu rakoviny Anti-CancerDrugs. Celkem se ho zúčastnilo 34 onkologických pacientů, kteří byli rozděleni do dvou skupin (17 pacientů dostávalo navíc i konopí, 17 nikoli) a pozorováni po dobu tří měsíců.V průběhu této doby podstupovali standardní chemoterapeutickou léčbu.
Krátkodobé užívání konopí v průběhu chemoterapeutické léčby vede ke zlepšení symptomů typických pro onkologická onemocnění.
Hlavním cílem studie bylozjistit, zda a do jaké míry ovlivňuje užívání konopí v průběhu onkologické léčby kognitivní funkce (například paměť, schopnost koncentrace, řečové funkce, rychlost myšlení). Autoři se však zaměřili i na další oblasti a výsledky byly vskutku zajímavé, jak se dočteme v abstraktu práce: „V konopné skupině byly zjištěny zlepšené exekutivní funkce,“ mezi které patří schopnost řešit problémy, plánovat a organizovat.„Co se týče symptomů, pacienti užívající konopína tom byli lépe než druhá skupina. Konkrétně se jednalo o chuť k jídlu, kvalitu spánku a celkovou únavu.“
V závěru výzkumníci konstatují: „Tato zjištění naznačují, že krátkodobé užívání konopí v průběhu chemoterapeutické léčby vede ke zlepšení symptomů typických pro onkologická onemocnění. K ovlivnění kognitivních schopností přitom nedochází.“