Možná mám svérázné vidění světa, ale jak mi táhne na sedmý křížek, začínají mi vadit věci, které mne dříve vůbec netrápily. Konkrétně jde o některé termíny, výrazy a koncepty, které mi připadají poněkud přihlouplé. Podívejme se například na módní pojem „mikrodávkování“.
Výraz mikrodávkování je v poslední době poměrně často skloňován, ale pravda je taková, že lidé mikrodávkují, co svět světem stojí. Mohu vás ujistit, že se skutečně nejedná o nic nového pod sluncem – a navíc je to i dost vyprázdněný výraz. Copak se v praxi nesetkáváme s tím, že co je pro někoho „mikro“ dávka, je pro někoho jiného „makro“?
U jednoho člověka zabírá na úzkost velmi nízká dávka jednoho až dvou miligramů CBD, zatímco jiný pacient bude potřebovat deset nebo patnáct miligramů. S tím jsem se ve své praxi setkal nesčetněkrát.
Správné množství jakéhokoli léku je ta nejnižší účinná dávka s minimálními vedlejšími účinky.
Po dvaačtyřiceti letech v oboru interní medicíny jsem si vcelku jistý, že správná dávka u jakéhokoli léku je ta nejnižší účinná dávka s minimálními vedlejšími účinky. Zahájit léčbu s co nejmenší dávkou a pomalu ji navyšovat je postup, který dává nepopiratelně smysl, ostatně u konopí platí, že méně je více…. jenže ne vždy!
Individualizovaná léčba
Existuje řada pacientů, kteří se liší v tom, jak vstřebávají kanabinoidy, jak je metabolizují a dokonce i jaké metabolity se jim z nich v těle tvoří. U jednoho pacienta se působením THC úzkost jen zhorší, kdežto u jiného se stejnou diagnózou bude THC zabírat lépe než CBD.
Rovněž neplatí, že by klíčem byl jen poměr THC a CBD anebo množství samotného THC a CBD. Naše poznatky jsou dnes mnohem obsáhlejší a sofistikovanější. V současnosti již víme, že svou roli hrají i kyselé formy THC a CBD, dále THCV, CBDV, CBG a další farmakologicky aktivní látky obsažené v konopí, jako třeba terpeny a flavonoidy.
Chytlavé výrazy typu mikrodávkování jsou skvělé pro média, ale ne pro pacienty. Každý pacient by měl mít možnost individualizovaného, na své potřeby uzpůsobeného a nanejvýš specifického léčebného plánu, který obsahuje instrukce, jak začít, co užívat a samozřejmě jaké dávky by mohly být nejvhodnější.
Potřeba komunikace
Osobně postupuji tak, že jakmile si s pacienty vyjasním tyto podrobnosti, vyzvu je, aby se mnou byli v pravidelném kontaktu přes e-mail, psali mi zprávy o svém aktuálním stavu a nebáli se mě na cokoli zeptat. Doporučuji jim, aby měnili dávky anebo poměr THC a CBD, pokud je to zapotřebí, nebo dokonce aby zcela změnili spektrum užívaných kanabinoidů. Vždy zdůrazňuji, že součástí léčby je i průběžná komunikace – vždyť naše cesta za zdravím je proces, který nemá konce a stále se vyvíjí.
Zdroj: www.greenbridgemed.com