Konopná revoluce se zdaleka netýká jenom lidí. Nové příležitosti se otevírají i pro chovatele hospodářských zvířat: konopí je nejen bohatým zdrojem živin, ale může mít prospěšný vliv i na zdraví a produktivnost zvířat. V neposlední řadě se s postupnou legalizací bude jeho cena – a tedy i dostupnost – patrně snižovat.
V roce 2011 zveřejnil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zprávu pod názvem „Scientific opinion on the safety of hemp (Cannabis genus) for use as animal feed“ (Vědecký pohled na bezpečnost konopí jako krmiva pro zvířata), kterou vypracoval na základě požadavku Evropské komise.
Polí osetých konopím, na kterých se pasou spokojená zvířata, se pravděpodobně jen tak nedočkáme.
Cílem zprávy bylo posoudit vliv přítomnosti konopí ve stravě hospodářské zvěře na kvalitu živočišných produktů získaných z těchto zvířat.
Co se dozvíte?
Švýcarská otázka
Prvním impulsem k vypracování posudku byl požadavek švýcarské vlády, která vyjádřila obavu, že mléko zvířat krmených konopím z povolených odrůd obsahuje nebezpečně vysoké množství THC. Úkolem vědců bylo zaměřit se na kontaminaci kanabinoidy v mléce, mase a vejcích.
Jste-li zvědaví, zda „veselá“ kráva dává konopné mléko, pak vězte, že vskutku ano! Při jednom z pokusů uvedených v posudku byla dojnicím denně podávána strava obohacená o 3 250 miligramů THC. Po šesti dnech od začátku pokusu obsahovalo mléko krav až 0,241 miligramů THC na litr.
Z hlediska bezpečnosti potravin je maximální tolerovatelný denní příjem THC stanoven na 0,0004 mg/kg. To u šedesátikilového dospělého odpovídá pouhým 0,024 miligramům THC denně. Obdobné studie proběhly taktéž u slepičích vajec a na mase prasat i skotu, ale při těchto experimentech se nepodařilo jednoznačně prokázat či vyvrátit riziko kontaminace.
Na základě těchto a dalších poznatků autoři posudku doporučili Evropské komisi, aby zakázala využití konopí při komerční živočišné výrobě. Jedinou výjimkou v tomto případě jsou konopná semínka a produkty z nich, které obsahují zanedbatelné množství kanabinoidů.
Strava v mezích zákona
Polí osetých konopím, na kterých se pasou spokojená zvířata, se tím pádem asi jen tak nedočkáme. Velkochovatelé by sice mohli teoreticky využít konopné semeno nebo i slupky zbylé po lisování oleje, ale v současnosti je to pro ně ekonomicky nevýhodné.
Cena neupraveného semence (jak zní hospodářský výraz pro neloupané semeno určené ke krmení) je poměrně vysoká a konopný průmysl prozatím nevyprodukuje dostatek zbytků, které by mohl výhodně přeprodat chovatelům.
Podle serveru statista.com byla v roce 2019 Česká republika až na třináctém místě mezi evropskými státy s pouhými 699 hektary plochy osázené konopím. Pro srovnání řepka ozimá zabírala ve stejném roce 391 tisíc hektarů zemědělské půdy.
Semenec lze přitom využít při výkrmu hospodářských zvířat v různých podobách: buď vcelku bez předchozí úpravy, nebo v podobě pokrutin, které zbydou po lisování oleje. Popřípadě je možné obohatit zvířecí krmivo právě o konopný olej získaný ze semen.
Přednosti semene
Jaké jsou nutriční výhody konopného semínka a oleje z něj? Semínko obsahuje přibližně 20–25 procent bílkovin, 25–35 procent sacharidů, z nichž je asi 10–15 procent vlákniny, 25–35 procent tuků (oleje), vitaminy a minerály.
Hlavními bílkovinami obsaženými v semenci jsou albumin, který je nezbytný při transportu různých látek krví, a významný biologicky aktivní protein edestin. Semena navíc obsahují značné množství argininu, kyseliny glutamové a dalších aminokyselin.
Čistý konopný olej je až z 90 procent tvořen esenciálními mastnými kyselinami, které si organismus savců nedokáže sám vytvářet. Z více než poloviny se skládá z kyseliny linolové, zbytek pak připadá na kyseliny alfa-linolenovou, gama-linolenovou a stearidonovou. Tyto esenciální mastné kyseliny jsou známy také jako omega-6 a omega-3 a jsou v konopném oleji obsaženy z hlediska lidské výživy v ideálním poměru přibližně 3:1.
Pokrutiny, tedy pevné zbytky po lisování semen, jsou skvělým krmivem pro všechna možná zvířata. Obsahují asi 40 procent proteinů, 10 procent oleje a jsou bohatým zdrojem tokoferolu, přírodně se vyskytujícího vitaminu E, který je výborným antioxidantem.
Shrnující studie
V minulém roce byla v časopise Frontiers in Veterinary Science otištěna rozsáhlá studie, která shrnuje dosavadní poznatky o využití konopí ve stravě zvířat. Uvedené výzkumy obecně naznačují, že je mnoho možností i důvodů pro využití semence a jeho derivátů.
Je pro zvířata bohatým zdrojem bílkovin a esenciálních mastných kyselin bez negativních dopadů na jejich zdraví či růst. U některých druhů hospodářských zvířat bylo dokonce vypozorováno, že příjem vyváženého poměru omega-6 a omega-3 mastných kyselin v konopném oleji přispívá k vyšší kvalitě získaných živočišných produktů.
Příjem vyváženého poměru omega-6 a omega-3 mastných kyselin v konopném oleji u hospodářských zvířat přispívá k vyšší kvalitě získaných živočišných produktů.
V případě rychle rostoucích kuřat chovaných na maso (brojlerů) způsobuje přidání 10 až 20 procent semence do základní stravy značný nárůst jejich váhy. Čím větší byl podíl konopného semene, tím byl při pokusech rozdíl oproti kontrolní skupině patrnější.
Naopak k významnému úbytku váhy oproti kontrolní skupině došlo u brojlerů, jejichž strava obsahovala pouhých 5 procent a méně semence. U oleje a pokrutin různé studie prokázaly negativní nebo nulový dopad na váhu kuřat. Není bez zajímavosti, že jeden z výzkumů byl proveden českými vědci z Mendelovy univerzity v Brně.
Negativní dopady? Žádné
Při většině pokusů prováděných na nosnicích nebyly u zvířat vypozorovány žádné zásadní rozdíly ve váze, příjmu potravy, efektivitě stravování či produkci vajec. Pouze v jednom případě nosnice krmené stravou obohacenou tříprocentním podílem konopného semene snášely znatelně větší počet vajec. Při jiném experimentu pozorovali vědci snížený příjem potravy u slepic, jejichž krmivo obsahovalo 3 procenta konopného oleje.
Různé výzkumy opakovaně prokázaly, že semenec ve stravě slepic má vliv na váhu a složení vajec. Vejce takových nosnic jsou těžší a obsahují vyváženější poměr esenciálních mastných kyselin. Příměs pokrutin zase zvyšuje množství antioxidantu alfa-tokoferolu (vitaminu E) ve vejcích.
Zpět u dobytka
U skotu a krav chovaných na mléko najdeme dva hlavní benefity konopných krmiv. Pokrutiny mohou mít pozitivní dopad na produkci mléka u dojnic. Zajímavé však je, že tomu tak je pouze při nízkém podílu pokrutin ve stravě. Konkrétně přibližně v poměru 143 gramů na kilogram suchého krmiva. U vyšších dávek 233, případně 318 g/kg nedochází ke zvýšené produkci mléka.
Další výhodou je, že vláknina obsažená v semenech má blahodárný vliv na zažívání zvířat. Jejich trus je méně tekutý. Navíc obsahuje menší množství nestrávených částí, než je tomu v případě krmení zvířat sójou či ječmenem.
Opravdovou superpotravinou je konopné semeno pro bahnice neboli ovce s jehňaty. Jeho 25procentní příměs ve stravě u nich způsobuje zvýšení obsahu tuků v mléce, a to bez ovlivnění množství proteinů.
Semena i pokrutiny z nich zvyšují koncentraci kyseliny alfa-linolenové v mléce o 49, respektive 66 procent. Celkově zvyšují množství nenasycených i polynenasycených mastných kyselin. Mléko pak zároveň obsahuje menší množství nasycených mastných kyselin a díky většímu obsahu alfa-tokoferolu má větší antioxidační kapacitu.
Zdravotní benefity
Stejně jako u lidí i na zvířata, která mají taktéž v těle endokanabinoidní systém jako my, působí konopí léčivě. Mohlo by tak různorodě zlepšovat kvalitu života ve velkochovech. Napadlo by vás třeba, že příměs pokrutin ve stravě slepic bude mít za důsledek silnější kosti těchto zvířat? To by mohlo předcházet častým frakturám ve stísněných podmínkách velkochovů.
Podle další zajímavé studie by konopný olej mohl pomoci předcházet jaterním onemocněním u kuřat, a to díky své schopnosti ovlivňovat jaterní enzymy. Pozornosti výzkumníků neunikly ani antimikrobiální vlastnosti této blahodárné rostliny.
Směs semen konopí a kopru měla u drůbeže za následek snížení koncentrace patogenní bakterie Escherichia coli a podporu množení střevních laktobacilů. V neposlední řadě se ví o protizánětlivých účincích konopí a uvažuje se, jak by se daly využít i u zvířat.
1 Komentář
Palte do lidu chemku co jim tznemozni rozmnozovani a pak reste banality, jakym je stipec THC v obehu! Lide, co studuji vysoky skoly jen spekuluji a Gro veci jim unika mezi prsty! Za me nikdo nevi co bylo a co bude, ser na vedu ver logickymu mysleni! Rano se vyseru a az to pomine, bude kulovy, lidsky zivot je kratkay etapa na to, aby se strasaci medii stali proroky jedincu! Kdo ma vyhrady by potreboval facaka, aby se probral!