Magazín Konopí
  • Domů
  • Rubriky
  • Aktuální vydání
  • Předplatné
  • Prodejní místa
    • Seznam trafik
    • Prodejní místa DVOJPACKu
  • Archiv
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Redakce
    • Kalendář akcí
    • Inzerce
    • Partneři
    • Kontakty
  • Vyhledávání
  • ENEN
Facebook Instagram Twitter YouTube SoundCloud

Mléko veselých krav

4. října 2021 | Rubrika: Zvěroléčba
Zdroj: unsplash.com

Zdroj: unsplash.com

Konopná revoluce se zdaleka netýká jenom lidí. Nové příležitosti se otevírají i pro chovatele hospodářských zvířat: konopí je nejen bohatým zdrojem živin, ale může mít prospěšný vliv i na zdraví a produktivnost zvířat. V neposlední řadě se s postupnou legalizací bude jeho cena – a tedy i dostupnost – patrně snižovat. 

V roce 2011 zveřejnil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zprávu pod názvem „Scientific opinion on the safety of hemp (Cannabis genus) for use as animal feed“ (Vědecký pohled na bezpečnost konopí jako krmiva pro zvířata), kterou vypracoval na základě požadavku Evropské komise.

Polí osetých konopím, na kterých se pasou spokojená zvířata, se pravděpodobně jen tak nedočkáme.

Cílem zprávy bylo posoudit vliv přítomnosti konopí ve stravě hospodářské zvěře na kvalitu živočišných produktů získaných z těchto zvířat. 

Co se dozvíte?

  • Švýcarská otázka
  • Strava v mezích zákona
  • Přednosti semene 
  • Shrnující studie
  • Negativní dopady? Žádné
  • Zpět u dobytka
  • Zdravotní benefity

Švýcarská otázka

Prvním impulsem k vypracování posudku byl požadavek švýcarské vlády, která vyjádřila obavu, že mléko zvířat krmených konopím z povolených odrůd obsahuje nebezpečně vysoké množství THC. Úkolem vědců bylo zaměřit se na kontaminaci kanabinoidy v mléce, mase a vejcích. 

Jste-li zvědaví, zda „veselá“ kráva dává konopné mléko, pak vězte, že vskutku ano! Při jednom z pokusů uvedených v posudku byla dojnicím denně podávána strava obohacená o 3 250 miligramů THC. Po šesti dnech od začátku pokusu obsahovalo mléko krav až 0,241 miligramů THC na litr.

Z hlediska bezpečnosti potravin je maximální tolerovatelný denní příjem THC stanoven na 0,0004 mg/kg. To u šedesátikilového dospělého odpovídá pouhým 0,024 miligramům THC denně. Obdobné studie proběhly taktéž u slepičích vajec a na mase prasat i skotu, ale při těchto experimentech se nepodařilo jednoznačně prokázat či vyvrátit riziko kontaminace. 

Na základě těchto a dalších poznatků autoři posudku doporučili Evropské komisi, aby zakázala využití konopí při komerční živočišné výrobě. Jedinou výjimkou v tomto případě jsou konopná semínka a produkty z nich, které obsahují zanedbatelné množství kanabinoidů. 

Strava v mezích zákona

Polí osetých konopím, na kterých se pasou spokojená zvířata, se tím pádem asi jen tak nedočkáme. Velkochovatelé by sice mohli teoreticky využít konopné semeno nebo i slupky zbylé po lisování oleje, ale v současnosti je to pro ně ekonomicky nevýhodné.

Cena neupraveného semence (jak zní hospodářský výraz pro neloupané semeno určené ke krmení) je poměrně vysoká a konopný průmysl prozatím nevyprodukuje dostatek zbytků, které by mohl výhodně přeprodat chovatelům.

Zdroj: unsplash.com

Zdroj: unsplash.com

Podle serveru statista.com byla v roce 2019 Česká republika až na třináctém místě mezi evropskými státy s pouhými 699 hektary plochy osázené konopím. Pro srovnání řepka ozimá zabírala ve stejném roce 391 tisíc hektarů zemědělské půdy. 

Semenec lze přitom využít při výkrmu hospodářských zvířat v různých podobách: buď vcelku bez předchozí úpravy, nebo v podobě pokrutin, které zbydou po lisování oleje. Popřípadě je možné obohatit zvířecí krmivo právě o konopný olej získaný ze semen.

Přednosti semene 

Jaké jsou nutriční výhody konopného semínka a oleje z něj? Semínko obsahuje přibližně 20–25 procent bílkovin, 25–35 procent sacharidů, z nichž je asi 10–15 procent vlákniny, 25–35 procent tuků (oleje), vitaminy a minerály.

Hlavními bílkovinami obsaženými v semenci jsou albumin, který je nezbytný při transportu různých látek krví, a významný biologicky aktivní protein edestin. Semena navíc obsahují značné množství argininu, kyseliny glutamové a dalších aminokyselin. 

Čistý konopný olej je až z 90 procent tvořen esenciálními mastnými kyselinami, které si organismus savců nedokáže sám vytvářet. Z více než poloviny se skládá z kyseliny linolové, zbytek pak připadá na kyseliny alfa-linolenovou, gama-linolenovou a stearidonovou. Tyto esenciální mastné kyseliny jsou známy také jako omega-6 a omega-3 a jsou v konopném oleji obsaženy z hlediska lidské výživy v ideálním poměru přibližně 3:1. 

Pokrutiny, tedy pevné zbytky po lisování semen, jsou skvělým krmivem pro všechna možná zvířata. Obsahují asi 40 procent proteinů, 10 procent oleje a jsou bohatým zdrojem tokoferolu, přírodně se vyskytujícího vitaminu E, který je výborným antioxidantem. 

Shrnující studie

V minulém roce byla v časopise Frontiers in Veterinary Science otištěna rozsáhlá studie, která shrnuje dosavadní poznatky o využití konopí ve stravě zvířat. Uvedené výzkumy obecně naznačují, že je mnoho možností i důvodů pro využití semence a jeho derivátů.

Je pro zvířata bohatým zdrojem bílkovin a esenciálních mastných kyselin bez negativních dopadů na jejich zdraví či růst. U některých druhů hospodářských zvířat bylo dokonce vypozorováno, že příjem vyváženého poměru omega-6 a omega-3 mastných kyselin v konopném oleji přispívá k vyšší kvalitě získaných živočišných produktů.

Příjem vyváženého poměru omega-6 a omega-3 mastných kyselin v konopném oleji u hospodářských zvířat přispívá k vyšší kvalitě získaných živočišných produktů.

V případě rychle rostoucích kuřat chovaných na maso (brojlerů) způsobuje přidání 10 až 20 procent semence do základní stravy značný nárůst jejich váhy. Čím větší byl podíl konopného semene, tím byl při pokusech rozdíl oproti kontrolní skupině patrnější.

Naopak k významnému úbytku váhy oproti kontrolní skupině došlo u brojlerů, jejichž strava obsahovala pouhých 5 procent a méně semence. U oleje a pokrutin různé studie prokázaly negativní nebo nulový dopad na váhu kuřat. Není bez zajímavosti, že jeden z výzkumů byl proveden českými vědci z Mendelovy univerzity v Brně. 

Negativní dopady? Žádné

Při většině pokusů prováděných na nosnicích nebyly u zvířat vypozorovány žádné zásadní rozdíly ve váze, příjmu potravy, efektivitě stravování či produkci vajec. Pouze v jednom případě nosnice krmené stravou obohacenou tříprocentním podílem konopného semene snášely znatelně větší počet vajec. Při jiném experimentu pozorovali vědci snížený příjem potravy u slepic, jejichž krmivo obsahovalo 3 procenta konopného oleje. 

Různé výzkumy opakovaně prokázaly, že semenec ve stravě slepic má vliv na váhu a složení vajec. Vejce takových nosnic jsou těžší a obsahují vyváženější poměr esenciálních mastných kyselin. Příměs pokrutin zase zvyšuje množství antioxidantu alfa-tokoferolu (vitaminu E) ve vejcích. 

Zpět u dobytka

U skotu a krav chovaných na mléko najdeme dva hlavní benefity konopných krmiv. Pokrutiny mohou mít pozitivní dopad na produkci mléka u dojnic. Zajímavé však je, že tomu tak je pouze při nízkém podílu pokrutin ve stravě. Konkrétně přibližně v poměru 143 gramů na kilogram suchého krmiva. U vyšších dávek 233, případně 318 g/kg nedochází ke zvýšené produkci mléka. 

Další výhodou je, že vláknina obsažená v semenech má blahodárný vliv na zažívání zvířat. Jejich trus je méně tekutý. Navíc obsahuje menší množství nestrávených částí, než je tomu v případě krmení zvířat sójou či ječmenem. 

Zdroj: unsplash.com

Zdroj: unsplash.com

Opravdovou superpotravinou je konopné semeno pro bahnice neboli ovce s jehňaty. Jeho 25procentní příměs ve stravě u nich způsobuje zvýšení obsahu tuků v mléce, a to bez ovlivnění množství proteinů.

Semena i pokrutiny z nich zvyšují koncentraci kyseliny alfa-linolenové v mléce o 49, respektive 66 procent. Celkově zvyšují množství nenasycených i polynenasycených mastných kyselin. Mléko pak zároveň obsahuje menší množství nasycených mastných kyselin a díky většímu obsahu alfa-tokoferolu má větší antioxidační kapacitu.

Zdravotní benefity

Stejně jako u lidí i na zvířata, která mají taktéž v těle endokanabinoidní systém jako my, působí konopí léčivě. Mohlo by tak různorodě zlepšovat kvalitu života ve velkochovech. Napadlo by vás třeba, že příměs pokrutin ve stravě slepic bude mít za důsledek silnější kosti těchto zvířat? To by mohlo předcházet častým frakturám ve stísněných podmínkách velkochovů. 

Podle další zajímavé studie by konopný olej mohl pomoci předcházet jaterním onemocněním u kuřat, a to díky své schopnosti ovlivňovat jaterní enzymy. Pozornosti výzkumníků neunikly ani antimikrobiální vlastnosti této blahodárné rostliny.

Směs semen konopí a kopru měla u drůbeže za následek snížení koncentrace patogenní bakterie Escherichia coli a podporu množení střevních laktobacilů. V neposlední řadě se ví o protizánětlivých účincích konopí a uvažuje se, jak by se daly využít i u zvířat.

Ohodnoťte tento článek
CBDhospodářstvíkonopné semínkoTHCveterinární medicínazemedělstvízvířata

Filip Ostrowski

Novinář a konopný aktivista původem z dalekého polského severu, který má téměř dvacetileté zkušenosti s pěstováním konopí a nebojí se je použít. Vždy s hlavou v oblacích a nohama pevně v zemi je připraven zplodit další zajímavý článek.

  • Zajímá vás více? Magazín Konopí je k dostání v novinových stáncích a trafikách po celé republice. Lze si ho i výhodně předplatit.

    Starší čísla stejně jako to aktuální si můžete pohodlně objednat na webu send.cz nebo v elektronické podobě na digiport.cz.

  • Mohlo by vás zajímat

    • Foto: Štefan Berec Rozhovory

      Peter Vojtko: Individualizovaná léčba zvířat

    • Ilustrace: Michaela Hoffová Zvěroléčba

      Kůň se zánětem v oku

    • Zdroj: unsplash.com Zvěroléčba

      Perspektivy využití kanabinoidů v léčbě zvířat

    Napište komentář Zrušit odpověď

    Vyhledávání

    Nejnovější články

    • Konopný lubrikant by mohl napomáhat k dosažení orgasmu.

      Lubrikace vylepšená konopím

      1. února 2023
    • Foto: Štefan Berec

      Petr Polanský: Legislativa má být pro lidi

      31. ledna 2023
    • Řízení pod vlivem drog může být buď přestupkem, nebo trestným činem.

      Konopí v paragrafech: Za volantem

      30. ledna 2023
    • Zdroj: Dutch Passion

      Pěstitelská recenze CBD Charlotte’s Angel 

      29. ledna 2023
    Facebook YouTube SoundCloud
    ROZHOVOR S PETREM POLANSKÝM: LEGISLATIVA MÁ BÝT ROZHOVOR S PETREM POLANSKÝM: LEGISLATIVA MÁ BÝT PRO LIDI🥦💚
Celý článek najdete na webu 👉 https://magazin-konopi.cz/petr-polansky-legislativa-ma-byt-pro-lidi/ 😎  Celé konopné Česko si od loňského roku klade otázku, jaké změny vlastně přinesla novela zákona o omamných látkách, jež zvyšuje povolený limit THC v rostlině i v produktech a má zásadní dopad i na systém léčebného konopí. Rozhodli jsme se proto vyzpovídat jednoho z jejích autorů, odborníka na konopné zákony a bývalého zaměstnance Inspektorátu omamných a psychotropních látek na ministerstvu zdravotnictví Petra Polanského.  Proč se věnujete právě konopí?
Je to problematika, ke které mám blízko už od dob studií. Konopí je podle mě rostlinou budoucnosti, ať už se bavíme o univerzálním použití v průmyslovém měřítku nebo v léčbě.  Jaká je vaše specializace?
Bohužel neumím léčit lidi a jediné, čemu rozumím, je legislativa. Můj příspěvek je v tvorbě takové legislativy, která bude více pro lidi, méně represivní, více liberální. Samozřejmě za předpokladu, že to bude vyvažováno i snižováním rizik.  Jste tedy právník, když píšete zákony?
Nejsem. V roce 2011 byla hospodářská krize a já jsem měl po vysoké škole biochemického zaměření a jediné místo, kde mě vzali, bylo na ministerstvu zdravotnictví. Konkrétně na Inspektorátu omamných a psychotropních látek, takže jsem se specializoval touto cestou. Ze školy mám dílčí znalosti, jak biologicky aktivní látky, tedy i THC, fungují v těle a co způsobují....  Sledujte magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
👉 www.magazin-konopi.cz 🤓
    KONOPNÉ PARAGRAFY: ZA VOLANTEM🚗 Celý článek KONOPNÉ PARAGRAFY: ZA VOLANTEM🚗
Celý článek najdete na webu 👉 https://magazin-konopi.cz/konopi-v-paragrafech-za-volantem/ 😎  Užíváte-li konopí, a to i v rámci oficiální léčby na předpis, nesedejte pod jeho vlivem za volant. Není důvod ohrožovat bezpečnost svou i ostatních.  Dlouhodobý kuřák konopí sice nebude vykazovat zhoršení řidičských schopností v takové míře jako nezkušený konopný pacient, u něhož může dojít k výraznému omezení i při relativně nízké hladině THC, ale proč si zahrávat. Nelze totiž podceňovat zejména zpomalování reakcí a zkreslování vzdáleností.  Řízení pod vlivem drog
Řízení pod vlivem drog, včetně konopí, může být v závislosti na intenzitě intoxikace buď přestupkem, nebo trestným činem. Tenkou hranicí je slovy trestního zákoníku „stav vylučující způsobilost“ silniční vozidlo řídit. Domníváte-li se, že způsobilí jste, a policie je odlišného názoru, nezbývá vám než nechat se...  Sledujte magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
👉 www.magazin-konopi.cz 🤓
    S PRIMÁŘKOU NEUROLOGIE V TEPLICÍCH MARTOU VACHO S PRIMÁŘKOU NEUROLOGIE V TEPLICÍCH MARTOU VACHOVOU O LÉČBĚ KONOPÍM👩‍⚕️🥦
Celý rozhovor najdete na webu 👉 https://magazin-konopi.cz/marta-vachova-konopi-nelze-ignorovat/ 😎  V porovnání s konopnými aktivisty i jinými zastánci léčby konopím z řad české lékařské obce působí skromně a nenápadně, odvádí však nesmírně důležitou práci. Primářka Neurologického oddělení Nemocnice Teplice Marta Vachová ve své praxi už přes tři roky předepisuje léčebné konopí několika desítkám pacientů s roztroušenou sklerózou a o nabytých zkušenostech pravidelně přednáší kolegům i studentům medicíny.  Potkáváme se v Kongresovém centru v Praze, kde právě probíhá čtyřdenní česko-slovenský neurologický sjezd. Kolik se tu sejde neurologů a řeší se tu i konopí?
Přesný počet účastníků neznám, ale jde o největší akci české a slovenské neurologické společnosti. O konopí se hovořilo minimálně v mé přednášce o symptomatické léčbě roztroušené sklerózy. Myslím si, že mnoho neurologů neví, jakým způsobem bude probíhat léčba konopím od 1. ledna 2020. Diskutovali jsme proto nejen o tom, jaké konopí lze používat na jaké stavy, ale i o kontrolním hlášení, co vše je potřeba splnit, aby měl pacient nárok na tuto léčbu, a tak dále.  Kdy jste poprvé předepsala léčebné konopí a jaké okolnosti to provázely?
Léčebné konopí v podobě rostlinného materiálu jsem poprvé předepsala v roce 2017, kdy se nám podařilo...  Sledujte magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
👉 www.magazin-konopi.cz 🤓
    Konopí na Instagramu
    • Inzerce
    • Kontakty
    • Obchodní podmínky

    MAGAZÍN KONOPÍ

    První český magazín o léčbě konopím pro pacienty, lékaře i širokou veřejnost. Čtyřiadvacáté vydání je k dostání od 14. 12. ve stáncích a vybraných poštách po celé republice. Číslo 25 vyjde 2. 3. 2023.

    Kontakt: office@konomag.cz

    Tel.: +420 737 300 375

    RUBRIKY

    • Dopisy čtenářů
    • Editorial
    • Infografiky
    • Látky v konopí
    • Léčba
    • Letem světem
    • Mýty & fakta
    • Návody & recepty
    • Nezařazené
    • Obsah
    • Pěstování
    • Poradna
    • PR články
    • Předplatné & balíčky
    • Příběhy pacientů
    • Pro zdravotníky
    • Reportáže
    • Rozhovory
    • Soutěže
    • Vaporizace
    • Výzkumy
    • Zákony
    • Zvěroléčba

    NEJNOVĚJŠÍ

    • Konopný lubrikant by mohl napomáhat k dosažení orgasmu.

      Lubrikace vylepšená konopím

      1. února 2023
    • Foto: Štefan Berec

      Petr Polanský: Legislativa má být pro lidi

      31. ledna 2023

    VYHLEDÁVÁNÍ

    Sledujte nás

    Facebook Instagram LinkedIn
  • © 2018-23 Magazín Konopí. Autorská práva vlastní vydavatel. Bez jeho písemného svolení je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.

  • Magazín Konopí

    Spravovat souhlas s cookies

    K ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení používáme technologie, jako jsou soubory cookie. Děláme to, abychom zlepšili zážitek z prohlížení a zobrazovali personalizované reklamy. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.

    Funkční Vždy aktivní
    Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
    Předvolby
    Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
    Statistiky
    Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
    Marketing
    Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
    Spravovat možnosti Spravovat služby Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
    Zobrazit předvolby
    {title} {title} {title}
    Konopí č. 24 právě v prodeji!
    Získejte aktuální vydání magazínu Konopí

    Zjistit více

    Bylo Vám už 18 let?

    Tyto webové stránky vyžadují, aby jejich návštěvníci byli plnoletí. Kliknutím na tlačítko ANO potvrzuji, že mi bylo 18 let.